קמפיין לגליזציה חדש לקראת ועדת הסמים של האו”ם

ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מצטרף לתומכים רבים בעולם, יוצא נגד המדיניות האמריקנית ופותח בקמפיין בעד שינוי חוקי הסמים באו”ם, זאת לקראת הישיבה המיוחדת שתיערך באפריל 2016. “אנחנו ללא ספק מפסידים במלחמה בסמים,” כותב קלג במאמר דעה חדש וקורא לאירופה לקחת את המושכות מארה”ב.

ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר, פותח בקמפיין חדש לשינוי חוקי הסמים בעולם לקראת הדיון המיוחד שייערך בחודש אפריל 2016 בוועדת האו”ם – דיון שנערך רק אחת ל-10 שנים ושהפעם האחרונה בה הוא נערך היתה שנת 1998. ב-2008 היה אמור להיערך דיון זה, אך הוא התמסמס מסיבות שאינן ברורות.

באותה השנה התמנה קלג למנהיג המפלגה הדמוקרטית בבריטניה. לאחר שנתיים בתפקיד הפסיד בהתמודדות על כסא ראש הממשלה לדיוויד קמרון – והתמנה לסגנו. בבחירות הכלליות, שנערכו בחודש מאי האחרון, חוותה מפלגתו מפלה גדולה ובעקבותיה הוא התפטר משני התפקידים במקביל.

ניק קלג - סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר
ניק קלג: “אנחנו מפסידים במלחמה בסמים”

“אנחנו מפסידים במלחמה בסמים”

בתחילת החודש פרסם קלג מאמר דעה בנושא הרפורמה הנדרשת בגישת האו”ם כלפי המלחמה בסמים. לדבריו, על כל חברי האו”ם להתאחד לקראת הישיבה הבאה המתוכננת להיערך בשנה הקרובה, וליצור בסיס אמיתי לשינוי גישת הענישה הננקטת כיום.

“אנחנו ללא ספק מפסידים במלחמה בסמים,” כותב קלג, שהתבטא באופן דומה בראיון שהעניק לערוץ ה-BBC לפני שנתיים. “יש לסיים את הגישה העתיקה בת 50 השנים המקדשת דיכוי וענישה בתור פתרון לבעיה.”

במקום הגישה הישנה מאמין קלג כי על כל המדינות לאמץ את הגישה הפורטוגלית ולנקוט במהלך גורף של אי הפללה של כל סוגי הסמים לשימוש עצמי. בהמשך דבריו הוא מפרט על היתרונות של מהלך כזה ומדגיש בעיקר את הנזק שנחסך מהאוכלוסיות החלשות, שהן הנפגעות העיקריות מנזקי המלחמה כיום.

כך פוגעת המלחמה בסמים דווקא בעניי העולם

בניגוד לגישתו של קלג, ראש הממשלה המכהן דיוויד קמרון התבטא בסוף השנה שעברה דווקא בעד המלחמה בסמים. “העובדה היא שמה שאנחנו עושים עובד,” אמר קמרון כאשר הופיע בפני קהל פרטי. “אני לא מאמין בדה קרימינליזציה של סמים שאינם חוקיים היום.”

לוקחים את המושכות מארה”ב

“הגיע הזמן להחזיר את השליטה האירופאית בתחום,” כותב קלג בפנייה אל מנהיגי המדינות האירופאיות הצפויים להשתתף בוועדת הסמים של האו”ם. לדבריו היו “המושכות” זמן רב מדי בידיים אמריקניות וכעת יש לנסות דרך אחרת.

קלג מתייחס לגישת הענישה שהתפתחה במקורהמתוך רעיון “המלחמה בסמים” שפיתח נשיא ארה”ב ריצ’רד ניקסון בשנת 1971, שהפכה לדרך היחידה בה מתנהלת המלחמה מאז שנת 1998. “הדרך האמריקאית ליצירת ‘עולם נקי מסמים’ עד שנת 2008 לא רק שכשלה,” הוא טוען, “אלא גרמה לפגיעה גלובלית עצומה הן בתקציבי עתק והן בחיי אדם.”

“הפוטנציאל הוא גדול, אך הסכנה הניצבת בפנינו היא אובדן ההזדמנות בגלל חששם של נציגים לאבד את מקומם בוועדה,” הוא מסכם. “עד כה היו הנציגים האירופאים שקטים לחלוטין בנושא הסמים, ואסור שיישארו כך.”

המיליארדר האמריקאי ג'ורג' סורוס
פטרון הרפורמה – המיליארדר האמריקאי ג’ורג’ סורוס

פטרון הרפורמה – המיליארדר האמריקאי

מאז שפרש משורות הממשלה, נתמך קלג כלכלית על ידי המיליארדר האמריקאי ג’ורג’ סורוס, אשר תרם במהלך שני העשורים האחרונים מעל 200 מיליון דולר למען המאבק לרפורמה בתחום הסמים.

“המלחמה בסמים היא כישלון של טריליון דולר,” מסר סורוס לכתב אתר האינדפנדט, בו פורסם מאמר הדעה לראשונה. “במשך ארבעה עשורים מזרימות ממשלות העולם תקציבי עתק לטובת מהלכים לא רלונטיים ולא אפקטיביים בשם המלחמה, ללא תוצאות.”

75% מחברי הפרלמנט הבריטי חושבים שהמלחמה בסמים נכשלה

בראיון שנערך איתו בשנה שעברה, אמר סורוס כי הכסף הרב המושקע במאבק נגד השימוש בסמים בא על חשבון תכניות שבאמת עובדות כמו תכניות להחלפת מזרקים וטיפולי גמילה, וטען כי על האו”ם לזנוח את המודל לפיו ישנו פתרון אחד להתמודדות עם בעיית הסמים, והוא מלחמה ישירה בהם.

ראו עוד:
קופי אנאן: “הפסיקו את המלחמה בסמים”
דו”ח בינלאומי חדש: מנהיגי העולם קוראים ללגליזציה
לקראת 2016: האו”ם החל לבחון מחדש את המלחמה בסמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר