צרפת: קנאביס בחינם למטופלים, על חשבון חברות הגידול ובתי המרקחת

ממשלת צרפת חתמה על הצו להשקת פיילוט להקמת ענף קנאביס רפואי. כ-3,000 מטופלים יחלו לקבל רישיונות בחודשים הקרובים. את הקנאביס הם יקבלו מייבוא או ייצור מקומי, בחינם, על חשבון היצרנים ובתי המרקחת, שלא ברור כיצד יסכימו לכך.

שנה וחצי לאחר שממשלת צרפת אישרה הקמת ענף קנאביס רפואי, נחתם בשבוע שעבר צו ממשלתי לפתיחת פיילוט במסגרתו עד 3,000 מטופלים יהיו זכאים לקבל קנאביס רפואי, בחינם, החל מהחודשים הקרובים ולמשך כשנתיים.

בהמשך לצו הממשלתי, פרסמה הסוכנות הצרפתית לבטיחות השימוש בתרופות (ANSM) מסמך דרכו יכולים יצרנים להגיש מועמדות כדי לקחת חלק בניסוי בתור מגדלי וספקי קנאביס. עם זאת, חברות שירצו בכך יצטרכו לספוג את העלויות במלואן.

בשלב הראשון, כנראה כבר עד מארס 21 כאמור, כך על פי הצהרת הממשלה, יחלו לקבל המטופלים ברי המזל קנאביס בייבוא, כנראה בעיקר מקנדה, אולי גם מישראל, ובעתיד גם מייצור מקומי, לאחר השלמת הקמת המתקנים בתקני ייצור נאותים (GMP).

חברות הגידול והייצור לא יזכו להכנסות ממכירת קנאביס לפחות בשנתיים הראשונות לפיילוט, ואף לאחר מכן אין הבטחה לכך. אלו שייבחרו יהיו אחראיות גם על שינוע הקנאביס לבתי המרקחת על חשבונן, ובתי המרקחת לא ירוויחו כסף ממכירתו.

הצו מגדיר במפורש כי חברות שיבחרו להשתתף בניסוי "לא רשאיות לטעון או לצפות בסיום הניסוי לזכות מובטחת או להטבה ישירה או עקיפה הקשורה להשתתפותן, כולל במקרה של הקמת ענף קנאביס רפואי חוקי".

תנועות בצרפת הפועלות למען הקלה על הגישה לקנאביס רפואי טוענות כי מדובר במהלך חסר תכלית שכן "מה יקרה אם ממשלת צרפת לא תמצא את הספקים שיהיו מוכנים לייצר קנאביס בתנאים כאלה? מה עם החולים שמחכים כבר שנים?"

מנגד יש מי שטוענים שספקים שיבחרו "יהנו מיתרון בשל היותם ראשונים בשוק, במקרה של לגליזציה או הסדרה של ענף קנאביס רפואי. לא תינתן להם כל בלעדיות, אך זה כן מהווה יתרון שיווקי".

בדומה לנוהג הישראלי, במהלך השנתיים של תקופת הפיילוט יורשו רופאים בצרפת לרשום קנאביס רק בתור ‘מוצא אחרון’ אחרי שניסו את הטיפולים הזמינים האחרים.

רשימת ההתוויות כוללת גם כן מחלות כמו סרטן, סוגים מסויימים של אפילפסיה, טרשת נפוצה, טיפול פליאטיבי (טיפול שנועד להקל על סבלו של מטופל שסובל ממחלה קשה), וכאב שאינו מגיב לטיפול קונבנציונאלי.

הממשלה הבטיחה "לגליזציה תוך 365 ימים" לפני:

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט