תוצאות הלגליזציה: פחות צעירים בקולורדו צורכים מריחואנה

הטיעון הנפוץ ביותר הנשמע מצד מתנגדי לגליזציה בישראל הוא “מה יהיה על בני הנוער”, אבל נתונים חדשים ורשמיים של ממשלת קולורדו שאישרה פתיחת חנויות קנאביס ב-2012, מראים שמאז השינוי בחוק חלה דווקא ירידה באחוזי השימוש בקנאביס בקרב צעירים, כמו גם באחוזי השימוש באלכוהול וסיגריות. בקרב מבוגרים נרשמה עלייה באחוזי השימוש.

ילדים ובני נוער בקולורדו מעשנים פחות קנאביס מאז הוא הפך לחוקי בשנת 2012, בעוד בקרב המבוגרים נרשמה עלייה מסויימת באחוזי הצריכה – כך על פי דוח חדש ומקיף (PDF) בן 147 עמודים שפרסמה ממשלת קולורדו באופן רשמי ומסכם למעלה מ-3 שנות לגליזציה במדינה.

הדו”ח החדש פורסם בקולורדו בתחילת השבוע (ב’) תחת הכותרת “המחקר המקיף ביותר שנערך בתחום” ובו פירוט מקיף של כלל השינוייים שחלו במדינה מאז אושרו חוקי הלגליזציה ונפתחו חנויות הקנאביס החוקיות לראשונה בעולם.

בין השאר בדק המחקר את אחוזי השימוש בקנאביס בקרב מבוגרים ובני נוער, מספר מעצרי הקנאביס, מספר תאונות הדרכים, הרווח שנכנס לקופת המדינה ממיסוי המכירות, מספר הביקורים בבתי חולים בעקבות שימוש בסמים ועוד.

החוקרים בדקו את נתוני סקרים שניתנו לכ-40,000 תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ברחבי קולורדו לפני ואחרי הלגליזציה, שמילאו את שאלונים בנושא באופן אנונימי. בסיכום הנתונים לא נמצאה כל עלייה באחוזי השימוש בקרב צעירים.

על פי התוצאות בקרב תלמידי בתי ספר יסודיים עד גיל 13 ירדו אחוזי השימוש מ-23% בשנת 2005 לכ-20% בלבד בשנת 2014.

בני נוער משתמשים פחות במריחואנה מאז הלגליזציה בקולורדו

לצד הירידה באחוזי השימוש במריחואנה בקרב בני נוער, נראה שהלגליזציה גם הובילה לירידה בצריכת אלכוהול וסיגריות (אלכוהול באדום, קנאביס בכחול, סיגריות בירוק):

בני נוער בקולורדו צורכים פחות מריחואנה, אלכוהול וסיגריות

תוצאות אלו מחזקות תוצאות של מחקרים וסקרים קודמים שנערכו בנושא בארה”ב ומצאו ירידה בשימוש בכל סוגי הסמים בקרב בני נוער, בעיקר סמי פיצוציות, הרואין ואמפטמינים. “זה כבר לא מגניב,” הסבירו אז הצעירים.

בישראל מנגד נמצאה לאחרונה עלייה חדה באחוזי השימוש בקנאביס בקרב צעירים ובני נוער. בעוד שבשנת 2011 רק 5.4% מבני הנוער והצעירים הישראליים הודו בצריכת קנאביס, הרי שבשנת 2014 מדובר כבר ב-8.8% – עלייה של פי 1.5 בתוך שלוש שנים.

יחד עם זאת אחוזי השימוש בקנאביס בקרב בני נוער בקולורדו, שהיו גבוהים יותר משאר המדינות בארה”ב גם לפני הלגליזציה, נשארו גבוהים יותר מהממוצע בארה”ב גם היום. על פי הנתונים נמצא ש-13% מבני ובנות 12-17 במדינה העידו שהשתמשו במריחואנה במהלך 30 הימים האחרונים, לעומת 7% בלבד בממוצע הכללי בארה”ב.

כאמור בקרב המבוגרים האחוזים שנמצאו מעט שונים, אותם ניתן לשייך גם לעובדה שיותר מעיזים להתנסות ויותר מעיזים להודות: כמעט שליש מתושבי קולורדו בני 18-25 הודו בשנת 2014 שהשתמשו במריחואנה ב-30 הימים האחרונים – עלייה של 5% לעומת שנת 2012 ובטרם אושרו חוקי הלגליזציה. גם בקרב בני ובנות 26 ומעלה נמצא עלייה מ-7.6% בשנת 2012 ל-12.4% בשנת 2014.

לצד כל אלו מדווח במחקר על עלייה של 44% הרוגים בתאונות דרכים שבדמם נמצא THC, אך החוקרים דואגים לציין שנתון זה אינו בהכרח מראה כי THC הוא זה שגרם לתאונה, וזאת מאחר ושאריות שלו נשארות בדם גם שבועות ארוכים לאחר הצריכה בפועל וכשהוא כבר אינו משפיע. “הנוכחות של THC בדם לא מצביעה על גורם התאונה, אלא רק על נוכחות במערכת,” כתבו החוקרים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט