פעילי ליכוד מאשימים את כחול לבן: "מעכבים את הלגליזציה"

קבוצות הקשורות למפלגת 'הליכוד' פתחו קמפיין נגד בכירי מפלגת 'כחול לבן' במסגרתו פרסמו את מספרי הטלפון של שר המשפטים ניסנקורן ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ גינזבורג וקראו לתומכיהם לפנות אליהם בהודעות ולדרוש תשובות.

פעילי לגליזציה בליכוד חשפו הבוקר (א') את מספרי הטלפון של בכירי כחול לבן, שר המשפטים אבי ניסנקורן ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ איתן גינזבורג, במטרה להפעיל עליהם לחץ ציבורי. הדרישה: לאפשר לח"כ שרן השכל לקדם את הצעת החוק לאי-הפללה, מבלי להמתין להליך החקיקה הארוך ללגליזציה. לדברי ח"כ השכל, העיכוב נגרם על ידי בכירי כחול לבן בכוונה תחילה, ועלול לגרום לקריסת היוזמה כולה.

כזכור, שתי הצעות חוק הקנאביס – לאי הפללה שהגישה ח"כ השכל וללגליזציה שהגיש ח"כ רם שפע מכחול לבן – אוחדו לכדי הצעת חוק ממשלתית אחת שבימים אלה עיקריה מנוסחים על ידי צוות בינמשרדי מיוחד שקם לשם כך. בצוות חברים 11 נציגי ממשלה ואחרים השומעים מדי שבוע עמדות של מומחים, ומגבשים עקרונות שישמשו כבסיס להצעת החוק הממשלתית אשר תוגש בקרוב להמשך חקיקה.

אף על פי כן, ח"כ השכל טוענת כי הצוות מתעכב, וכי יש חשש אמיתי לכך שההצעה הממשלתית לא תספיק לעבור אישור בקריאה ראשונה עוד בטרם הבחירות הבאות שרבים מעריכים שיהיו בעוד כחמישה חודשים, מארס 2021. במקרה כזה, לא יחול על הצעת החוק 'דין רציפות' ולכן בכנסת הבאה היא תידרש להתחיל את הליך החקיקה מחדש, מהתחלה, כולל הצבעות חוזרות בועדת שרים ובכנסת בקריאה טרומית.

שרן השכל, אבי ניסנקורן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ח"כ שרן השכל מאשימה את שר המשפטים אבי ניסנקורן בעיכוב הלגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

לטענת ח"כ השכל, שתי מפלגות הקואליציה הליכוד וכחול לבן סיכמו ביניהן כי המלצות הצוות הבינמשרדי ("ועדת הלגליזציה") תוגשנה 3 חודשים לאחר אישור הממשלה, כלומר עד 21.9. לעומת זאת, לטענת כחול לבן הסיכום היה 3 חודשים לאחר הדיון הראשון של הצוות, כלומר עד 15.10. מועד זה, מודים היום גם בכחול לבן, יתעכב אף הוא כנראה, בכחודש, כך שהמלצות הצוות תוגשנה רק לקראת אמצע נובמבר.

בתגובה לעיכוב, דורשת כאמור השכל להגיש את הצעת החוק הפרטית שלה לביטול ההפללה, זו שאוחדה עם הצעת החוק של ח"כ שפע ללגליזציה, באופן נפרד ומיידי, על מנת לעצור את הפללת צרכני הקנאביס מהר ככל שניתן. אחרת, תידרש לדבריה המתנה נוספת לסיכום המלצות הצוות, ולאחר מכן הליך חקיקה ארוך ואולי אף עוד מערכת בחירות באמצע. אלו לדבריה יעכבו את החוק אף יותר, אולי אף יפילוהו לגמרי.

אך לשם קידום הצעת החוק הפרטית לאי הפללה, נדרש אישור של יו"ר ועדת הכנסת ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן, לשם העברת הצעת החוק לדיון בועדת הבריאות ומשם להצבעות. ח"כ גינזבורג מסרב לכך, ועומד על כך שהצעת החוק תהיה זו הממשלתית, שתוגש רק לאחר סיום הדיונים של צוות הלגליזציה. "אנחנו עושים את זה באופן מסודר ולא נכנע לגחמות או למשחקים פוליטיים של הליכוד," אומרים גורמים במפלגה למגזין.

בהודעות שפרסמו הבוקר שני ארגונים המזוהים עם הליכוד, 'התנועה הליברלית החדשה' ו'ליברלי בליכוד', נחשפו מספרי הטלפון של ח"כ גינזבורג וכן של מי שלטענת הליכוד "קובע באמת בכחול לבן", שר המשפטים ניסנקורן. "חלפו 3 חודשים, וניסנקורן כמו ניסנקורן מתחבא מאחורי ועדות ממשלתיות שבחיים לא יסיימו את תפקידן," כתבו. "החוק חונה בועדה בראשות ח"כ גינזבורג שמסרב להביא את החוק להצבעה".

עוד הוסיפו כי "במשך שנים השמאל הישראלי סיפר לכם שבגלל הליכוד אין לגליזציה. בזמן שהם שיקרו אנחנו עבדנו והנה מגיעים למאני טיים. בכנס עם הליברלים בליכוד הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו לשחרר את הצמח ולפני הבחירות האחרונות הוביל שר המשפטים דאז והשר לביטחון פנים היום אמיר אוחנה מתווה לאי הפללה ולגליזציה של צרכני קנאביס".

https://www.facebook.com/likudliberal/posts/1526975070840651
אחד הפוסטים שפורסמו היום על ידי פעילי הליכוד

בכחול לבן מפקפקים כאמור באמינות כוונות הליכוד וטוענים שמדובר בקמפיין פוליטי ותו לא. לדבריהם יש להמתין רק עוד כמה שבועות לסיכום המלצות הצוות שתוגשנה בקרוב, ולהמשך הליך החקיקה לאחר מכן. גורמים במפלגה גם מבטיחים בשיחה עם מגזין קנאביס כי הם יוודאו שהצעת החוק הממשלתית תאושר בקריאה ראשונה עוד לפני הבחירות הבאות, כך שיובטח לגביה 'דין רציפות' לכנסת הבאה.

בנוסף, לגבי ההאשמה שמוטחת בהם על כך שהם לכאורה מעכבים את הצעות החוק לאי הפללה וללגליזציה, תוהים גורמים בכחול לבן בשיחה עם מגזין קנאביס "מה כבר יכולה להיות הסיבה שבגללה נרצה לעכב את הלגליזציה או את הצעת החוק לאי הפללה? הרי אנחנו אלה שהבטחנו לגליזציה ואי הפללה, ואנחנו אלה שמקדמים את זה, מה האינטרס שלנו לעכב את זה?"

לדברי ארגוני הליכוד התשובה לכך היא שבכחול לבן מעריכים שהליכוד יצביעו בעד, ומכיוון שאינם בטוחים שהם עצמם יצביעו בעד, הם דוחים את ההצבעה. לדברי אותם ארגונים "אנחנו יודעים למה (בכחול לבן לא מאפשרים הצבעה, מ"ק): הם יודעים שהליכוד יצביע בעד אבל לא בטוחים שהם יצביעו בעד ומפחדים שהשקר שלהם יתגלה. אנחנו את שלנו עושים – הליכוד נלחם כדי שהצעת החוק תעבור".

בכחול לבן עומדים על כך שהצוות הבינמשרדי עושה עבודה יסודית, נפגש מדי שבוע, ולא מוכן להתפשר על פרטים ועקרונות בגלל חיפזון או הפרש של כמה שבועות. לדבריהם הצוות יגיש בקרוב את המלצותיו ואלו תנוסחנה לכדי הצעת חוק ממשלתית שתכלול בתוכה גם את סעיפי ביטול ההפללה וגם את נהלי הסדרת השוק ("לגליזציה"). לאחר מכן היא תאושר בקריאה ראשונה ותמשיך להליך חקיקה כרגיל.

ח"כ השכל משיבה כי אם תצליח היוזמה לקדם את הצעת החוק לאי הפללה ללא קשר ללגליזציה, ניתן יהיה להעביר אותה אף עד אישור סופי ומוחלט בתוך שבועות בודדים, ללא צורך להמתין לכנסת הבאה גם במקרה של בחירות מוקדמות. "אמשיך לעשות כל מה שניתן כדי לקדם זאת," היא אומרת בשיחה עם המגזין הבוקר. "אי אפשר לדעת איך תיראה הכנסת הבאה. ייתכן שהיא לא תקדם את היוזמה כמו הנוכחית".

ראו גם:
מה יקרה ללגליזציה אם ישראל תלך לבחירות

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט