ח”כ השכל: “כחול לבן גוררים רגליים, אקדם את חוק הקנאביס שלי”

ח"כ השכל מאשימה את שר המשפטים ניסנקורן ואת מפלגת כחול לבן באטימות ובגרירת רגליים, על רקע סירובם לאפשר קידום חוק אי הפללת צרכני קנאביס עוד בטרם תאושר לגליזציה מלאה.

ח״כ שרן השכל חושפת את מאחורי הקלעים של נסיונותיה לקדם הקלה בחוקי הקנאביס וכותבת לפני זמן קצר בעמוד הפייסבוק שלה: ״בשבועיים האחרונים נאבקתי בכל הכוח כדי שגם אם יוחלט על הליכה לבחירות ביום שני, נצליח להעביר בכנסת אי-הפללה אמיתית או לכל הפחות יחול דין רציפות על החקיקה על מנת שלא נצטרך להתחיל את כל ההליך מחדש בכנסת הבאה. לצערי, בגלל אטימות בלתי נתפסת מצד חברי כחול לבן – במידה ותפורק הממשלה ביום שני, אאלץ להתחיל הכל מחדש בכנסת הבאה.״

דבריה של ח”כ השכל מגיעים על רקע ביטול הדיון השבוע בועדת הכנסת, דיון שהיה אמור לקדם שלב נוסף את שתי הצעות החוק, שלה לאי הפללה, ושל ח”כ רם שפע מכחול לבן ללגליזציה. כפי שנחשף השבוע במגזין קנאביס בליכוד רוצים לאשר אי הפללה באופן מיידי דרך ועדת הבריאות שבשליטתה וזאת במקביל לדיונים על הסדרת שוק הלגליזציה, בעוד שבכחול לבן דורשים לקדם את שתי ההצעות יחד, דרך ועדת הסמים בשליטתה, כלומר לאשר אי הפללה רק יחד עם אישור לגליזציה.

“כשהעלתי את הצעת החוק שלי לוועדת שרים ביוני, הייתה תחושה שאנחנו עומדים בפני רגע היסטורי,” כתבה. “סוף סוף אחרי מאבק של 5 שנים יש רוב לחקיקת חוק אי-הפללה אמיתית משתי המפלגות הגדולות המרכיבות את הקואליציה. גם אנחנו בליכוד וגם כחול לבן הבטחנו בבחירות שנקדם את הנושא. ולכן, אף על פי שכולם שקועים עד צוואר סביב הקורונה התעקשתי שנושא זה לא ירד מסדר יומה של הממשלה – וכך היה.”

ח"כ שרן השכל - בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
“אקדם את הצעת החוק הפרטית שלי בכל הכוח”, ח”כ שרן השכל (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

לדברי השכל “כשהחוק הגיע לוועדת השרים לענייני חקיקה התעקש, מסיבותיו שלו, שר המשפטים אבי ניסנקורן, יושב ראש הוועדה, להצמיד את החקיקה הפרטית לחקיקה ממשלתית. התנגדתי נחרצות. מניסיון אני יודעת שחקיקות ממשלתיות לוקחות זמן רב ולעיתים ‘נתקעות’. בכחול לבן הבטיחו שתוך שלושה חודשים נקדם יחד חקיקה ממשלתית בניסוחו של צוות בין משרדי שיוקם. הסכמתי להצעתם רק לאחר שהתחייבו בפני שבמידה ולא תקודם חקיקה ממשלתית תוך שלושה חודשים תקודם במהרה ותעבור הצעת החוק הפרטית, תחילת הספירה: 21.6.”

“המפגש הראשון נערך ב-15.07 לשם הגענו אני, וחה”כ רם שפע מכחול לבן, והצגנו את משנתנו והגישה הנדרשת מהצוות – לא לבחון כיצד לחסום ולמזער את הסוגייה כפי שעשו בעבר, אלא לקדם אסדרה של קנאביס בישראל כפי שנעשה במקומות רבים בעולם,” כתבה עוד. “התרשמתי לטובה מרמת המקצועיות, אך חשוב מכך, מרמת הנכונות של הועדה להביא לחקיקה רצינית. נתנו לצוות לעבוד ואף הגדלנו לעשות, ח”כ שפע ואני, והגשנו לצוות טיוטה נוספת לאסדרה רחבה של שוק הקנאביס – הצעת חוק מקיפה יותר משתי ההצעות שלנו.”

“היום נותר פחות מחודש לסיום תקופת שלושת החודשים שסוכמו בין הליכוד לכחול לבן ונראה כי במשרד המשפטים של ניסנקורן לא קרובים לגיבוש נוסח להצעת החוק הממשלתית ,” כותבת ח”כ השכל, אם כי יש לציין שלטענת משרד המשפטים, כפי שנמסרה למגזין קנאביס השבוע, ספירת 3 החודשים החלו כמה שבועות לאחר מועד אישורה בכנסת מאחר והיו עיכובים בהליך גיבוש חברי צוות “ועדת הלגליזציה”.

“במקביל נקלענו למצב בו ייתכן ויוחלט על הליכה לבחירות ביום שני הקרוב,” המשיכה. “לכן התחלתי להתכונן לקראת הצעת החוק הפרטית לאי-הפללה כדי לקדמה במהירות. ספק אם בכנסת הבאה תהיה קואליציה כה רחבה שתהיה מוכנה להירתם לעניין.”

https://www.facebook.com/650655681612302/posts/3481511478526694/

לבסוף היא מסבירה בפוסט כי יש משמעות לאישור הצעת החוק הפרטית שלה לאי הפללה לפחות בקריאה ראשונה, שכן אחרת, אם הכנסת תתפזר ויתקיימו שוב בחירות, לא ניתן יהיה להחיל עליה את מה שנקרא “דין רציפות”, ולפיכך לא ניתן יהיה להמשיך איתה בכנסת הבאה מהנקודה בה נעצרה. “

“ביום שני שעבר היו אמורות הצעות החוק הפרטיות של רם שפע ושלי לעלות בוועדת הכנסת להצבעה על מנת שיוקצו לועדה הרלוונטית שתדון בהן כהכנה לקריאה ראשונה,” סיפרה. “ההצבעה הזאת היא עניין פרוצדורלי זריז ומשם הצעת החוק “משוגרת ישר לוועדה. כחול לבן החליטו למשוך את הבקשה להצבעה ולדחות את קידום הצעות החוק, למרות התנגדותי ואחרי מאבק. אני ביקשתי, לאחר סיכום עם יושב ראש ועדת הבריאות, חה”כ חיים כץ, שנעביר את ההצעה שלי לועדה שלו והוא הבטיח לי כי היא תעלה לקריאה ראשונה באותו שבוע כדי שנוכל להחיל דין רציפות.”

לדבריה “בכחול לבן התעקשו על ועדת הסמים (שגם היא, כמו ועדת הכנסת, בראשותם) כדי לדון בהצעות ובכל מקרה סרבו להתחייב להעביר אותן בקריאה ראשונה. ניסיתי במהלך השבועיים האחרונים להגיע עם כחול לבן להבנות על מנת שנוכל להשאיר את ההליך הטכני מאחורינו. בסה”כ מדובר על קריאה ראשונה, לא מעבר, בשביל לא לזרוק לפח את כל ההתקדמות בכנסת הנוכחית, אם חלילה נלך לבחירות. לא הצלחתי. כחול לבן גררו רגליים וחלון הזמנים החקיקתי חלף ואין כרגע שום אפשרות להביא את הצעת החוק לקריאה ראשונה במליאה ביום שני.

לסיכום היא מודיעה כי בכל מקרה בכוונתה לקדם “בכל הכוח” את הצעת החוק הפרטית שלה לאי הפללה לקריאה ראשונה “ובהמשך – אם לא נראה התקדמות רצינית בנוסח הממשלתי – גם לשנייה ושלישית.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר