מגלגל...

פיצוץ עיסקת קאנומד מגיע לבימ”ש, מניות פארמוקן ויוניבו מזנקות

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: מניית פארמוקן זינקה ב-44% וסידרה למשתתפי ההנפקה האחרונה רווח פנומנלי, מניית יוניבו ממשיכה את העלייה מסוף השבוע שעבר והאם בעל השליטה בה עתיד לעזוב, אינטליקנה מדללת משמעותית את מניות המשקיעים והמניה צונחת, בנק מזרחי מתנגד למימוש הקרקע של קנטק בכפר הס על ידי אינטרקיור וחברת קאנומד מדווחת (באיחור?) על קבלת המכתב לביטול רכישת החווה במשואה ופונה לבית המשפט.

פארמוקן זינקה 44% בשבוע וסידרה למשתתפי ההנפקה רווח פנומנלי בתוך כחודש

בשבוע המסחר האחרון זינק המחיר של מניית פארמוקן (Pharmocann) בלא פחות מכ-44% תוך צבירת מחזורים ערים ועד למחיר של כ-180 אגורות למניה נכון למועד כתיבת שורות אלו. המחיר הזה משקף רווח פנומנלי של כ-80% למשתתפי הנפקת המניות שהתרחשה רק לפני כחודש.

המרוויחים הגדולים, אלה שהשתתפו כזכור בהנפקה, הם איש העסקים יריב לרנר שרכש כ-15% ממניות החברה בהנפקה, בית ההשקעות ווליו בייס (Value Base) ששימש כמפיץ ההנפקה וגם רכש כ-13.4% בהנפקה, והמנכ”ל לירן חלפון שרכש 6.5% ממניות החברה בהנפקה.

מהסתכלות על “הבוק” – ספר הפקודות שבו ניתן לראות את הצעות המכירה והקנייה במהלך המסחר – ניתן לראות שיש ברוב יום המסחר קונים בהיקף משמעותי, בעוד שכמעט ואין סחורה המוצעת למכירה. כלומר, אלמלא המחסור במוכרים, מחזור המסחר היומי הממוצע בעליות, שעמד על כ-150,000 שקלים, היה אפילו גבוה יותר.

לא ידועות הסיבות לזינוק במחיר המניה, שלא בא לצד דיווח כלשהו מצד החברה. שתי אפשרויות הגנריות עשויות להיות אולי מידע פנים שדלף בנוגע לסיכום אפשרי עם היק”ר להארכת רישיון הגידול של החווה, זאת לאחר שהחברה כבר קיבלה כזכור ארכה קצרה של כחודשיים מהיק”ר עד לסגירתה שכרגע קבועה ל-5 לדצמבר וזאת לצורך סיום מחזור הגידול האחרון שכבר נשתל. לחילופין, יתכן שמדובר בצעד של יריב לרנר (15%) המעוניין להגדיל את הפוזיציה שלו.

ככל שהיק”ר לא יאשר לחברה את הארכת הרישיון לחווה, צפוייה החברה לעבור מספר חודשים מטלטלים כאשר היא אף תיאלץ ככל הנראה לבצע פיטורים של כלל עובדי החווה או לפחות של רובם, ולעבור למודל המבוסס אך ורק על גידול אצל צדדי ג’, מודל שנחשב מטבע הדברים כבעל רווחיות נמוכה יותר מגידול עצמאי. ייתכן גם שההכרח הזה יוביל את פארמוקן לראשונה לאמץ את הטקטיקה של חברות אחרות בענף ולהתחיל לייבא קנאביס מחו”ל – דבר שעד כה היא נמנעה בעיקשות מלעשות.

מניית יוניבו מזנקת ב-19%; האם המייסד והמנכ”ל גולן ביטון מוכר את השליטה?

השבוע, עדיין ללא כל דיווח מצדה של החברה עצמה, זינקה המניה של חברת יוניבו (Univo) בכ-19%, זאת בהמשך לזינוק דומה גם בסוף השבוע שעבר. מדובר בזינוק חריג מאוד ובמה שנראה כמו “שינוי מגמה” במחיר מניית החברה שנחשבת היום לקטנה ביותר בענף ושמתחילת השנה צנחה בלא פחות מ-80%, צניחה שהובילה את החברה משווי שוק של מאות מיליוני שקלים בתחילת דרכה לשווי שוק של כ-8 מיליון שקלים בלבד לאחרונה.

גורמים המקורבים לחברה סיפרו למגזין קנאביס כי נשמעות טענות על כוונה של מייסד ומנכ”ל החברה ובעל השליטה בה (20.49%), גולן ביטון, למכור את מניותיו לגורם אחר כלשהו ששמו אינו ידוע. אם זה נכון, ואם המידע דלף החוצה, הרי שזה עשוי להסביר את הזינוק במנייה לאחר קנייה של מי שמקווה שהדבר יוביל לזינוק בשווי ולרווח.

אם זה נכון, מדובר בעזיבה של מי שכבר מתחילת דרכו בענף הקנאביס “נתפס” עם אי-דיוקים בהצהרות, ובהמשך גם עם חשש לאי-סדרים של ממש בהתנהלות ושאר ירקות, וזה מגיע לאחר דוחות מחצית גרועים בהם הציגה הפסד מייצג של כ-14.8 מיליון שקלים ומכירה צפויה של המפעל של החברה ללא תמורה במזומן אלא בנטילת חלק מהחובות שלה לבנקים ולספקים (סה”כ 9 מיליון שקלים) והנחה בשירותי ייצור במפעל.

כפי שהזהרנו: אינטליקנה עם דילול משמעותי הצפוי לבעלי המניות, וגם: למה המניה צונחת?

כזכור, בסקירה השבועית של מגזין קנאביס בשבוע שעבר הוזהרו המשקיעים במניית אינטליקנה (Intelicanna) מפני דילול משמעותי העלול להיגרם כתוצאה מהמרת חובות של מיליוני שקלים אשר נגלה מדוחות החברה כי היא חייבת לבעלי המניות העיקריים בה – המנכ”ל אורי וייס (30.69%) והיו”ר לשעבר יונה לוי (22.3%).

השבוע איששה אינטליקנה את ההערכות שפורסמו כאן ואכן דיווחה על הדילול הצפוי. לפי דיווח החברה, חוב בסך 6.1 מיליון שקלים לאורי וייס יומר לכ-7.7 מיליון מניות, חוב בסך של כ-9.7 מיליון שקלים לחברת אלויט (Alvit) שבשליטת ובניהול יונה לוי יומר לכ-9.2 מיליון מניות, וכן 1.2 מיליון מניות נוספות עבור הסכם לפיתוח קרם לטיפול במחלת הפסוריאזיס שחתמה אינטליקנה בשנת 2018 עם אלויט בתמורה לכ-3 מיליון שקלים, הסכם שכעת עם המיזוג הצפוי לחברת הנדל”ן Ray TLV עשוי להיות מבוטל.

אומנם את החוב ממירה אלויט לפי 105 אגורות למניה ואת החוב התיאורטי בגין הסכם הקרם (תיאורטי כי בדיווח לא כתוב האם הקרם סופק) לפי 250 אגורות – נתון גבוה משמעותית יותר ממחיר מניה של כ-61 אגורות ביום המסחר שקדם להודעה – אך חשוב לזכור שלא מדובר בחוב שהחברה הייתה אמורה לשלם בקרוב, שכן הוא מותנה ברווחים, רווחים שאינטליקנה לא צפוי להציג בקרוב לאחר ששרפה כ-4.8 מיליון שקלים מהם במחצית והציגה הכנסות זעומות של כ-1.6 מיליון שקלים. בגלל שהחוב הוא לא ודאי ומותנה ברווחים, גם מחיר ההמרה מן הסתם צריך להיות גבוה יותר בהתאמה.

כמו כן, לאחר שזינקה מניית החברה בכ-100% מאז ההודעה על המיזוג, משער של כ-40 אגורות למניה ועד לשער של כ-80 אגורות למניה, מחקה החברה כמעט את כל העליות תוך כדי שהיא צונחת בכ-37.5% עד לשער נוכחי של 50 אגורות ובמחזורים גבוהים של מאות אלפי שקלים ביום.

לכאורה, אין סיבה לירידה הזו מבחינת דיווחי החברה, אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה תמונה מעניינת למדי. אורי וייס, מנכ”ל החברה, החזיק בקרוב למיליון וחצי אופציות המירות למניות החברה מ”סדרה א” עם מחיר מימוש של כ-50 אגורות למניה. הוא העביר את הרוב המוחץ של האופציות לגורם שלישי, ששמו לא פורסם, במחיר של כ-1 אגורה לאופציה, מחיר אפסי שנועד ככל הנראה לשלם לאותו הגורם. אותו הגורם בתורו, החל ככל הנראה במימוש האופציות, כאשר עד למועד זה מומשו כ-150,00 אופציות והדבר הביא ללחץ על מחיר המניה.

בנק מזרחי מתנגד למימוש הקרקע של קנטק בכפר הס על ידי אינטרקיור

כזכור, חברת קנטק (Cantek), המייבאת לארץ את מוצרי חברת אורורה (Aurora) הקנדית ומי שהתעתדה להקים מפעל, חווה, בית מרקחת ופעילות הפצה בגרמניה, נכנסה להליכי פשיטת רגל. חברת אינטרקיור (Intercure) היא אחד הנושים של החברה וממסמכים שהוגשו לבית המשפט עולה כי הלוותה לקנטק סך של כ-2.9 מיליון שקלים.

במסגרת ההלוואה אינטרקיור קיבלה בטוחה על ההלוואה בדמות קרקע בכפר הס שנרכשה על ידי קנטק בפברואר 2020 בתמורה לכ-2.1 מיליון שקלים שעם הזינוק במחירי הנדל”ן והקרקעות בארץ בשנתיים וחצי שעברו מאז יתכן מאוד כי ערכה עלה. עם תחילת הליכי חדלות הפירעון הגישה אינטרקיור בקשה לבית המשפט למימוש הקרקע, אך כעת, בנק מזרחי לו חייבת קנטק כ-10.4 מיליון שקלים, הגיש בקשה לבית המשפט בה הוא מתנגד למימוש הקרקע על ידי אינטרקיור. לטענת בנק מזרחי, במסגרת הסכם ההלוואה שלו עם קנטק הוקנה לו “שיעבוד צף”, ומשכך השיעבוד גובר על השיעבוד של אינטרקיור, שנוצר לאחר מועד קבלת השיעבוד הצף מהבנק.

נזכיר, כי בנק מזרחי צפוי לקבל את מירב חובו, גם אם לא באמצעות מכירת קנטק, שכן יש לו שיעבוד שוטף שככל הנראה קודם לאינטרקיור, זאת ביחד עם שיעבוד על שלושה נכסי נדל”ן בבית שמש, בתוכם גם דירת המגורים של משפחת קפואנו, הבעלים של קנטק.

בכל אופן, מצבה של קנטק לא ברור והתיק עדיין מתנהל בבית המשפט כאשר בינתיים בית המשפט אישר לחברה את המשך פעילותה באופן זמני בתמורה ל”תרומת בעלים” של כחצי מיליון שקלים מצד קפואנו. עם זאת, במהלך תקופת ההפעלה נראה כי מצבה של החברה כלל לא השתנה וההערכות הן שהיא תימכר בנזיד עדשים, או לחילופין תפורק ונכסיה ימכרו בנפרד, אם בכלל יצליחו למוכרם.

קאנומד מדווחת (באיחור?) על קבלת המכתב לביטול רכישת החווה במשואה ופונה לבית המשפט

בהמשך לחשיפת מגזין קנאביס על פיצוץ העיסקה למכירת החווה של חברת קאנומד (Cannomed) ביישוב משואה (ש-26% ממנה מוחזקים על ידי בעלי הקרקע, משפחת הללי וחברת אלפיס פלורה בע”מ הזכאים על פי הסכם השכירות ל-1.25 מיליון ש”ח בשנה), דיווחה בסוף השבוע שעבר החברה באופן לא רגיל ביום שישי ובסמוך לכניסת שבת – כנראה בעקבות הפרסום במגזין קנאביס ולאחריו – על כך שהרוכשת של החווה, חברת “בן ישראל השקעות”, שלחה לה מכתב בו נטען בין היתר כי עסקת הרכישה של החווה בתמורה לכ-8.35 מיליון שקלים (סכום גבוה שרבים בענף לא הבינו את הצדקתו ביחס לפעילות האמיתית של החברה) מבוטלת, בגלל, בעיקר, טענות לאיכות התוצרת שבחווה.

במכתב טוענת “בן ישראל השקעות” כי קאנומד ביצעה לכאורה “הונאה” וזאת במסגרת “מעשה תרמית מתוכנן היטב”, לאחר שלא איפשרה לנציגי החברה להיכנס ולבחון את החווה כפי שסוכם, שהחווה הכילה כ-10% בלבד מכמות תפרחות הקנאביס שאמורה היתה להימצא (680 ק”ג), שההתחייבות לשלם את מלוא שכר העובדים לא מומשה ועוד, וכן בגין כך ש”נפער חלון זמן ארוך של למעלה מ-5 חודשים עד לגידול סבב תפרחות קנאביס הבא ואשר עלותו הינה למעלה מ-3 מיליון ש”ח והכל מפאת המחדל, הרשלנות והפרת ההסכם”. לפיכך הם דורשים שקאנומד תחזיר את 3.5 מיליון השקלים שכבר פדתה וכן שתפצה בכ-1.5 מיליון ש”ח נוספים.

קאנומד מצידה דוחה את הטענות של הרוכש מכל תוקף ודורשת בין היתר בפנייה ששלחה לבית המשפט את אכיפת השיעבוד על 20% ממניות “בן ישראל השקעות” (שבעל המניות היחד בה הוא אושר עמר והמנהל בפועל הוא בן ישראל) – שיעבוד שנקבע במסגרת ההסכם בין הצדדים – זאת בעקבות הפרת ההסכם לכאורה. לדברי קאנומד, הרוכש לא שילם לעובדים משכורות על החודש האחרון (חלק ניכר מהעובדים בחווה ומנהליה הינם ממשפחת בעלי השליטה הקודמים בקאנומד, משפחת גרבר), המסתכמות לסך של כ-80,000 שקלים, וכן שנוצרו חובות לספקים, בכללם ככל הנראה גם לחברת האבטחה, בגובה של כ-110,000 שקלים. קאנומד מזהירה גם שבכוונת עובדים ונושים של החברה לפנות בקרוב לבית המשפט בדרישות דומות.

תמיהה שעלתה בעקבות הדיווח המאוחר של קאנומד שהגיע כאמור כיממה לאחר קבלת המכתב, היא מדוע חיכתה החברה עד לכניסת השבת לצורך עדכון המשקיעים וכן מדוע בדיווח לבורסה כתבה קאנומד כי היא קיבלה את המכתב ביום חמישי “בשעות הצהריים המאוחרות”, בעוד שבנספח המצורף לו היא ציינה כי נודע לה על האירוע (הטענה לביטול ההסכם) רק כחצי שעה לפני מועד הדיווח, ביום שישי.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • פארמוקן – 44.31%+
 • יוניבו – 19.00%+
 • אינטרקיור – 2.08%+
 • טוגדר – 0.22%+
 • שיח מדיקל – 0.08%-
 • קנאשור – 1.36%-
 • איי אמ סי – 1.42%-
 • קנבוטק – 1.51%-
 • נקסטייג’ – 2.87%-
 • תיקון עולם קנביט – 3.09%-
 • עמיר שיווק – 3.94%-
 • פנאקסיה – 4.49%-
 • וונטייז – 15.19%-
 • קאנומד – 16.97%-
 • אינטליקנה – 19.26%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר