מגלגל...

חברת ג’ובה קונה את מפעל יוניבו, אינטרקיור רוצה את הקרקע של קנטק

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: חברת יוניבו מתדרדרת לשיא שלילי מבחינת שווי שוק ומודיעה כי הצליחה למכור את המפעל ובית המסחר שלה אך לא חושפת למי. למגזין קנאביס נודע כי מדובר בחברת ג’ובה. חוץ מזה, חברת פנאקסיה רוצה לפעול גם בצ’כיה, קאנוניק מדווחת על השקת “מוצרי דור שני”, שיח מקבלת אמון מבנק לאומי, אינטליקנה קיבלה ייחורים מחברת יונייטד גרינריס הקנדית ואינטרקיור דורשת מביהמ”ש לקבל את הקרקע בכפר הס של פושטת הרגל קנטק.

פנאקסיה רוצה למכור קנאביס גם בצ’כיה

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע לבורסה על כך שבכוונתה להרחיב את שיתוף הפעולה שלה עם חברת הפצת התרופות נורקספארם (Neuraxpharm) גם לצ’כיה, כאשר להערכתה היא צפויה להתחיל במכירות במדינה כבר בסוף שנת 2022 כלומר בתוך חודשים בודדים. פנאקסיה לא פירטה בדיווח מה תהיה חלוקת ההכנסות בין שתי החברות במסגרת הפעילות בצ’כיה, כלומר מה הנתח של נורקספארם בהכנסות או ברווחים (ככל שיהיו) בעבור ההפצה של המוצרים במדינה. יש לזכור שנכון להיום שוק הקנאביס הרפואי בצ’כיה, שאוכלוסייתה כמעט זהה לאוכלוסיית מדינת ישראל (10.7 מיליון תושבים), הוא מזערי בהיקפו הכלכלי. ישנה כמות זעומה של כ-4,601 מטופלים בלבד נכון לשנת 2021 בצ’כיה, אך סביר להניח שפנאקסיה מנסה להיכנס אליו לצורך “דריכת רגל” במדינה, מתוך תכנון עתידי לגידול בו ולביסוס “מגפיים על הקרקע”.

פנאקסיה נאלצת להתמודד בימים אלה עם הפסד של כ-16.6 מיליון שקלים בחציון הראשון של שנת 2022 – הפסד המשקף קצב הפסד שנתי של כ-33.2 מיליון שקלים – ונמצאת כעת במהלכי התייעלות שניים לאחר שההתייעלות שהחברה ניסתה לבצע בשנת 2021 לא הניבה פירות. נקודת האור של פנאקסיה נמצאת אך ורק בהתייעלות, מכיוון שהשוק האירופאי זה דבר טוב ויפה, אבל כשהחברה שורפת עשרות מיליוני שקלים בשנה יהיה לה קשה לנתב במקביל משאבים גם להתפתחות באירופה.

קאנוניק מדווחת על השקת “מוצרי דור שני”

חברת אבוג’ן (Evogene) המחזיקה 100% מחברת קאנוניק (Canonic) העוסקת בגידול ושיווק קנאביס, דיווחה השבוע על כך שקאנוניק משיקה “מוצרי דור שני”. לפי הדיווח, המוצר הראשון מהדור השני צפוי להיות זמין בבתי המרקחת כבר בתחילת אוקטובר 2022 ושאר המוצרים במסגרת זו צפויים להיות זמינים ברבעון הראשון של שנת 2023.

מה זה “מוצרי דור שני”? לדברי החברה, מוצרי הדור השני שלה מתבססים על המשוב שקיבלה מהשוק לאחר ההשקה של “מוצרי הדור הראשון” שלה. על פי הדיווח המוצרים החדשים יהיו עם אחוז THC גבוה יותר. 

עד כה, הזנים שהשיקה קאנוניק במסגרת “הדור הראשון” לא נחשבים להצלחה מסחררת בשוק. אבוג’ן אומנם לא מפרסמת את נתוני המכירות של מוצרי הקנאביס של קאנוניק, אבל בגלל שבדוח הרבעוני של השנה הציגה אבוג’ן הכנסות זעומות של כ-332 אלף דולרים בלבד (כ-1.1 מיליון שקלים), ומכיוון שהיא מאחדת את קאנוניק בדוחות ומשכך בעצם ההכנסות ממכירת קנאביס נכללות בנתון המכירות הנ”ל, ניתן להעריך שהמכירות ברבעון עמדו על כמה מאות אלפי שקלים בודדים.

חברת ג’ובה היא הקונה של מפעל ובית מסחר יוניבו, המניה צונחת

חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע על כך שחתמה על הסכם מחייב למכירת המפעל ופעילות ההפצה שלה (בית המסחר), וזאת בתמורה לכך שהרוכש לוקח על עצמו חוב בנקאי של כ-7.5 מיליון שקלים שיש ליוניבו וכן חובות נוספים לספקים בהיקף של כ-1.5 מיליון שקלים. מעבר לנטילת החובות הללו, הרוכש מתחייב לספק ליוניבו הנחה בשירותי המפעל בשווי של עד 1.5 מיליון שקלים נוספים, כלומר בסך הכל שווי הקנייה הוא כ-10 מיליון ש”ח.

יוניבו לא חשפה במסגרת הדיווח את שמו של הרוכש וגם סירבה לחשוף אותו בתשובה לפניית מגזין קנאביס, אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הרוכשת היא חברת ג’ובה קנאביס (Jova Cannabis) שבבעלות אבנר שקל, שחקן ותיק בענף הקנאביס הרפואי ומי שהיה בעבר סמנכ”ל חברת בול פארמה (BOL Pharma) בימי האסדרה הישנה כשעוד נקראה “שאיפה לחיים”. ג’ובה מחזיקה כיום ברישיון קונסטרוקטיבי “ללא מגע” וכבר משווקת בבתי המרקחת כמה מוצרים המיוצרים על ידי חוות גידול צד ג’, חלק מהם נארזים במפעל יוניבו.

לאחר השלמת המכירה וקבלת התשלום מג’ובה, יוניבו צפויה להישאר עם חוב לבנק של כ-5 מיליון שקלים, כמו גם חוב למחזיקי האג”ח של החברה בגובה כ-24 מיליון שקלים (21.6 מיליון שקלים נטו, לאחר פיקדון שהחברה הפקידה בקופת הנאמן להבטחת התשלומים) וכן חוב נוסף של כ-7 מיליון שקלים של חוות הקנאביס שלה במושב רנן (“חוות עמית) בה היא מחזיקה כ-51%, כש-26% נמצאים בבעלות בעל הקרקע (אביו של בעל הקרקע הקודם אורן פרג’ שהיה מנהל החווה ונתפס “על חם” נוטל קנאביס ממחסני החווה ומוציא אותו למקום לא ידוע עד שנעצר ועומד כיום למשפט), ויתר האחוזים בחווה אצל קבוצת אביסרור שהשקיעה לפני כשנתיים כ-6 מיליון שקלים. לאחר מכירת המפעל צפויה יוניבו להישאר רק עם השליטה (51%) בבית המרקחת מדי פארם בחולון, שליטה (51% כאמור) בחוות עמית וכן פעילות השינוע של החברה, שלא ברור כמה היא שווה.

יש לזכור שיוניבו נמצאת בעת האחרונה וגם בימים אלה במצב פיננסי רעוע מאוד, עד כדי כך שהאג”ח שלה נסחרות בתשואה שנתית של כ-123%, כלומר – שוק ההון מאמין שהסיכוי של החברה לפרוע את חובותיה במלואם קטן מאוד. למעשה השבוע שוב שברה יוניבו שיא שלילי של עצמה וירדה לשווי של כ-9 מיליון שקל בלבד בבורסה.

במקביל, יוניבו דיווחה עוד השבוע הבהרה להקצאת המניות לניר צוק. כזכור, ניר צוק השקיע בחודש יולי אשתקד כ-11.1 מיליון שקלים בחברה, כאשר הוא קיבל בנוסף למניות גם זכויות לכ-1.65 מיליון מניות של יוניבו, המהוות כיום כ-5.01% ממניות החברה. אך הזכויות היו אמורות להיות מומרות עבורו למניות של החברה בתנאי שבמהלך 5 שנים שלאחר ביצוע ההשקעה יעלה מחיר המניה של יוניבו על כ-710 אגורות. הדבר לא קרה כמובן ויתרה מכך, המניה הגיעה בשבועות האחרונים לשפל של כל הזמנים עם מחיר הרחוק ביותר מ-2000% מהמחיר שנקבע שמעליו יקבל צוק את המניות. אף על פי כן, יוניבו הודיעה שהיא מאפשרת לו להמיר את הזכויות במניות.

בסקירה השבועית מלפני שבועיים פורסם כאן שככל הנראה המשקיעים לא ידעו על הקצאת המניות הצפויה הזאת וכנראה לא הבינו את פשר ההקצאה הזו, מה שהוביל אולי לכך שיוניבו פרסמה השבוע הודעת הבהרה לפיה סיבת ביצוע ההקצאה היא שנקבע שככל שהיא מנפיקה מניות במחיר הנמוך מ-710 אגורות, היא תקצה לצוק את המניות כמעין פיצוי. לאחרונה חיים הורוביץ, יו”ר החברה, קנה סך של כ-500,000 שקלים במחיר של כ-67.7 אגורות למניה, דבר שאיפשר את ההקצאה לצוק.

שלמה טיסר, הבעלים של וילאר, הלך לעולמו

השבוע דיווחה ענקית הנדל”ן וילאר (Vilar) כי בעל השליטה (75.24%) בחברה שלמה טיסר ז”ל הלך לעולמו. טיסר ז”ל נחשב לאדם מוערך מאוד בשוק ההון הן ברמה הערכית והן ברמה המקצועית ונודע כאחד שנוהג לחיות מחוץ לאור הזרקורים ולתרום רבות מהונו האישי לחברות בהן הוא פעיל.

מה הקשר לקנאביס? כזכור, לפני כחודשיים פורסם כאן במגזין קנאביס לראשונה כי בשקט-בשקט נכנסה וילאר לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי, לאחר שרכשה כ-42% ממניות חברת טריכום (Trichome) בעבור לא פחות מ-21 מיליון שקלים. טריכום מחזיקה במתקן גידול אינדור (Indoor) בקריית גת ולדבריה כבר מגדלת קנאביס שנמכר בבתי המרקחת, אם כי איננה מופיעה ברשימת הרישיונות הרשמית.

שיח מקבלת אמון גם מבנק לאומי – מה היא תעשה עם כל הכסף?

חברת שיח מדיקל גרופ (Seach Medical Group) דיווחה השבוע לבורסה על כך שהתקשרה עם בנק לאומי בהסכם לקבלת מסגרת אשראי בהיקף כולל של כ-10 מיליון שקלים לתקופה של כשנה. הריבית על ההלוואה תעמוד לפי הדיווח על בין פריים לפריים+1.5, כלומר בין 3.5% ל-5%. מסגרת האשראי הזו שמקבלת שיח מבנק לאומי, מתווספת למסגרת אשראי בסך 15 מיליון שקלים שקיבלה החברה מבנק הפועלים.

מדובר ללא ספק בהבעת אמון משמעותית בחברה מצד המערכת הבנקאית, כאשר השאלה הנשאלת עכשיו היא “מה החברה תעשה עם כל הכסף”? לשיח יש נכון לסוף רבעון 2 כ-21 מיליון שקלים בקופה, ואם מניחים שכ-11 מיליון מתוכם נדרשים לחברה לצורך פעילות שוטפת ותשלום עבור רכישות קודמות, זה מביא לכך שלחברה יש 10 מיליון שקלים פנויים בקופה יחד עם 5 מיליון שקלים נוספים שקיבלה להגדלת מסגרת האשראי מבנק הפועלים, וכעת גם יחד עם מסגרת אשראי לא מנוצלת של כ-10 מיליון שקלים. המשמעות היא כ-25 מיליון שקלים שהחברה יכולה להשתמש בהם לרכישות.

כזכור, לאחרונה דיווחה שיח כי בכוונתה להפעיל עד לסוף שנת 2023 לפחות 10 בתי מרקחת, כאשר נכון להיום יש לה כ-5 בתי מרקחת. סביר להניח, בהתבסס על מסגרות האשראי הנ”ל, שהחברה תוכל להגיע ליעד. השאלה העיקרית עם זאת היא האם יש דבר מה נוסף שהחברה מתכוונת לרכוש, למשל חוות קנאביס שנמצאות בקשיים, מפעלים שפשטו רגל או פעילות הפצה משמעותית למשל.

אינטרקיור מנסה לקבל בחזרה את ההלוואה שנתנה לקנטק בדמות הקרקע בכפר הס שיועדה למפעל

כזכור, לאחר חדלות הפרעון של חברת קנטק (Cantek), ששרפה עשרות מיליוני שקלים לאורך תקופת פעילותה ונשארה עם חובות של יותר מ-13 מיליון שקלים לבנקים, נתגלה כי גם חברת אינטרקיור (Intercure) הציבורית נתנה לקנטק הלוואה בסך כ-2.9 מיליון שקלים. למרות שבהליך המשפטי שפתחו נגדם הנושים נשמעים נציגי קנטק דווקא די אופטימיים לגבי יכולתם לחזור לפעילות, קשה לדמיין סיטואציה בה החברה מצליחה להחזיר את כל חובותיה לנושים.

כך או כך, אינטרקיור, בניגוד לרוב הנושים האחרים, היא “נושה מובטח”, כלומר הובטח לה במסגרת הסכם ההלוואה שהיא נתנה לקנטק שהיא תקבל עדיפות במקרה של צורך בתשלום חובות. הנכס במקרה הזה הוא קרקע בכפר הס, שנרכשה בפברואר 2020 בידי קנטק בתמורה לכ-2.1 מיליון שקלים והיתה מיועדת להקמת מפעל קנאביס. במידה שהקרקע תימכר צפויה התמורה ללכת לתשלום חובותיה של אינטרקיור, אם כי אין סימוכין לכך שהקרקע אכן תימכר בסכום שיאפשר לשלם לאינטרקיור את כל חובה. במקרה כזה, אינטרקיור מבקשת מביהמ”ש לקבל לידיה את הבעלות על הקרקע.

אינטליקנה תגדל קנאביס מגנטיקה שנשלחה מקנדה

למרות שהיא לא דיווחה על כך לבורסה, חברת אינטליקנה (Intelicanna) קיבלה השבוע משלוח מקנדה של גנטיקה של 3 זני קנאביס שאמורים לגדול אצלה בחווה, כנראה בניסיון לשדרג את איכות הסחורה של החברה שעד כה לא ממש “תפסה”, ואף ההפך מכך.

החברה ממנה ייבאה אינטליקנה את הייחורים אשר ישמשו אותה לגידול היא חברת יונייטד גרינריס (United Greeneries), שעל פי ההסכם בין הצדדים תספק לאינטליקנה גם סיוע בגידול הזנים ותמיכה מקצועית.

יש לציין שהדיוח פורסם על ידי חברה ציבורית בקנדה בשם ישראקן (Isracann) המציגה את עצמה מזה מספר שנים לא רק כפעילה בתחום הקנאביס בישראל אלא ככזו שבסיס הפעילות שלה הוא כאן, וזאת למרות שלא ידוע על פעילות מרובה שלה כאן.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • עמיר שיווק – 7.69%+
 • אינטרקיור – 3.32%+
 • שיח מדיקל – 0.34%-
 • קנאשור – 0.97%-
 • וונטייז – 1.18%-
 • נקסטייג’ – 1.58%-
 • אינטליקנה – 2.95%-
 • קנבוטק – 4.64%-
 • תיקון עולם קנביט – 7.78%-
 • פנאקסיה – 8.82%-
 • טוגדר – 10.14%-
 • יוניבו – 10.26%-
 • פארמוקן – 12.79%-
 • איי אמ סי – 16.49%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר