פחות בני נוער פונים לאשפוז בגלל קנאביס במדינות שאישרו לגליזציה

דו"ח חדש שפורסם אתמול בירחון של המרכז לבקרת מחלות של ממשלת ארה"ב (CDC) מראה כי בין השנים 2008 ל-2017 נרשמה הירידה החדה ביותר במספר בני הנוער שפנו לאשפוז בעקבות שימוש בקנאביס דווקא במדינות שאישרו לגליזציה, וזאת בניגוד להפחדות המתנגדים.

ההכרזה על צפי ללגליזציה של קנאביס בישראל בעוד כשנה הציפה שוב טיעונים מצד המתנגדים למהלך על נזקים לכאורה שעלולים להיגרם עקב הקלה בחוקים והסדרת הענף. בראש הטענות: עלייה כביכול במספר בני הנוער שפונים לאשפוז בעקבות שימוש יתר בקנאביס.

במציאות, מחקר חדש שפורסם אתמול (חמישי) בירחון של ה-CDC, המרכז לבקרה על מחלות של ממשלת ארה”ב, מראה בדיוק את ההפך: אחוז בני הנוער (בגילאי 12-17) שפנו לאשפוז בגלל שימוש בקנאביס נחתך בחצי במדינות שהסדירו שוק קנאביס חוקי. ממצאי המחקר מבוססים על נתונים רשמיים שנאספו בין השנים 2008 ל-2017 בארה”ב.

“7 מתוך 8 המדינות בארה”ב שאישרו לגליזציה בתקופה שנבדקה, נמצאות בקטגוריה של המדינות בהן נרשמה הירידה החדה ביותר של אשפוזים,” כותב עורך המחקר, פרופ’ ג’רמי מניס (Jeremy Mennis), שאסף נתונים רשמיים ממדינות בהן הסיבה המרכזית לאשפוז בני נוער היתה שימוש בקנאביס, והשווה אותם למספר בני הנוער במדינה.

ירידה באשפוזים של בני נוער במדינות שאישרו לגליזציה
ירידה חדה ביותר בנתונים (כחול כהה) דווקא במדינות שאישרו לגליזציה, למשל וושינגטון, אורגון וקליפורניה בחוף המערבי.

“המפה, הצבועה בעיקר בגווני כחול, מראה בבירור שמספר האשפוזים של בני נוער בגלל מריחואנה ירד במרבית המדינות,” נכתב עוד. “הנתון החציוני השנתי נחתך כמעט בחצי, מ-60 אשפוזים לכל 10,000 נערים בשנת 2008 ל-31 בשנת 2017”.

“רק ב-7 מדינות נרשמה עלייה בנתונים לאורך התקופה הנבדקת, 6 מהן בעלות נתוני אשפוזים נמוכים,” נכתב. “כל 12 המדינות בחלק העליון של הנתונים ראו ירידה בנתונים, 10 מהן הציגו את הירידה החדה ביותר מכל המדינות האחרות”.

פרופ’ מניס לא קבע סיבה אחת ברורה לתופעה, אך הדגיש כי “הירידה בנתוני אשפוזי בני נוער, בעיקר במדינות שאישרו שימוש חוקי בקנאביס, מתרחשת באופן סימולטני בתקופה של הקלה באיסורים, ירידה בתפיסת המסוכנות, ועלייה בשימוש בקרב מבוגרים”.

הנתונים אולי יפתיעו את המתנגדים ללגליזציה, אך תוצאות דומות כבר פורסמו בעבר, כולל ירידה חדה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער במדינות שאישרו לגליזציה. בקנדה למשל פורסמו לאחרונה נתונים רשמיים שמצאו ירידה של לא פחות מ-47% בבני נוער שצורכים קנאביס לאחר הסדרת השוק לשימוש חוקי למבוגרים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר