פורסמו הנחיות לטיפול בפיברומיאלגיה: קנאביס רק כמוצא אחרון

לראשונה מפרסם האיגוד הישראלי לריאומטולוגיה, יחד עם איגוד רופאי המשפחה, הנחיות קליניות ברורות לטיפול בפיברומיאלגיה.

על אף התקוות הרבות שתלו חולי הפיברומיאלגיה באיגוד הישראלי לריאומטולוגיה ובהמלצותיו לוועדת ההתוויות של משרד הבריאות, נראה שגם הם, בדומה לסובלים מגלאוקומה ובדומה לסובלים מ-PTSD, ייאלצו להמתין.

האיגוד פירסם דו”ח מיוחד, שהופק בשיתוף איגוד רופאי המשפחה, ובו מפורט לראשונה כיצד על רופא לטפל בחולה אשר ייתכן וסובל מפיברומיאלגיה.

על פי הדו”ח, “לאחרונה קיימת התעניינות רבה בפוטנציאל הטיפול בקנאביס ונגזרותיו במצבים מגוונים של כאב כרוני, לרבות בתסמונת הפיברומיאלגיה. Nailbone, נגזרת סינטטית של קנאביס, הוכיחה יעילות בהפרעות שינה בפיברומיאלגיה.” עוד מציין הדו”ח כי “גם קנאביס הראה עדות ליעילות מבחינת הטיפול בתסמינים שונים של פיברומיאלגיה במחקר קטן (המחקר המדובר).”

“עם זאת,” מסכם הדו”ח, “בעת הנוכחית העדויות ליעילות ובטיחות הטיפול בקנאביס בפיברומיאלגיה אינן מספקות ודרוש מחקר נוסף בנושא זה.”

אם כן, כפי שפרסמנו לראשונה כאן, נראה שתוצאות וועדת ההתוויות – שהתכנסה לדון בנושא לפני מספר שבועות אך תוצאותיה טרם פורסמו באופן רשמי – תהיינה שליליות, זאת בעקבות המלצת האיגוד.

קנאביס? רק לאחר מיצוי הטיפול המקובל…

על אף האמור, הסובלים מפיברומיאלגיה יוכלו לקבל קנאביס רפואי, זאת במידה ויימצא כי נוסו כל הטיפולים המקובלים ואילו אינם צלחו. בדו”ח החדש שפורסם כאמור, מפורט לראשונה מהו למעשה “מיצוי הטיפול” ואילו תרופות יאלצו לקבל החולים לפני שיורשו להשתמש בקנאביס.

על פי הדו”ח, לפני שיקבלו קנאביס רפואי, יחולק הטיפול בסובלים מפיברומיאלגיה לשני שלבים. בשלב הראשון יציע הרופא הדרכה בנוגע לפעילות גופנית, הפניית המטופל להידרותרפיה, חינוך והסבר לגבי מהות התסמונת ולגבי עקרונות הטיפול, התחלת טיפול בתרופה נוגדת דיכאון והפנייה לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

בשלב השני, אם לא נמצא שיפור במחלה, יתחיל חולה טיפול בתרופה ‘ליריקה’, תרופות הרגעה כגון סימבלטה, איקסל ופרוזק וכן טיפולים משלימים של יוגה וטאי צ’י.

אם כל אלו לא עזרו, יוכל המטופל להגיש בקשה לקבלת רשיון קנאביס רפואי.

בנוסף מפרט הדו”ח אילו טיפולים אינם מתאימים לסובלים מפיברו והם: כירופרקטיקה, טיפולי לייזר, טיפולי שדה מגנטי, טיפולי היפו תרמיה, עיסויים, אוסטאופטיה, פיזיותרפיה, טיפול באולטרא סאונד

הכל בראש?

המונח “פיברומיאלגיה” הוטמע לראשונה בשנת 1976 ומאז מתייחס הממסד הרפואי לסובלים מהתסמונת כאילו מקורה הוא פסיכולוגי ולא פיזיולוגי. רבים מהסובלים מהתסמונת יכולים להעיד על עוגמת הנפש הנגרמת כאשר הם ניגשים לבקש מרפא למכאובם ומקבלים שוב ושוב תשובה כי לא מדובר בכאב אמיתי אלא “מדומיין”.

לפני מספר חודשים דווח על מחקר ובו נמצא לראשונה כי למחלת הפיברומיאלגיה – שעד כה ייחסו לה מקורות פסיכולוגיים בלבד – ישנו בסיס ביולוגי. במחקר אישרו החוקרים כי פיברומיאלגיה כנראה מבוססת על פתולוגיה שקשורה לעורקי הדם.

האזינו: רופא מספק כדורים במקום קנאביס – בגלל לחץ מחברת תרופות
ראו גם: מחקר חדש: קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר