תכנית הלגליזציה במלטה: חנויות קנאביס חוקיות ועד 4 צמחים בבית

"מעציב אותי שעדיין יש אנשים שמואשמים בגלל ג'וינט" - כך אמר היום ראש ממשלת מלטה באירוע חשיפת טיוטת התכנית ללגליזציה במדינה. לפי התכנית תפתחנה חנויות קנאביס יעודיות, גידול ושימוש עצמי יהיו חוקיים, ויימחקו רישומים פליליים מן העבר

נחשפה לראשונה התכנית הרשמית של ממשלת מלטה להסדרת שוק קנאביס חוקי במדינה. הפרטים פורסמו במסמך טיוטה (White Paper), חודש וחצי לאחר הודעת ראש הממשלה רוברט אבלה (Robert Abela) על התכנית לביטול הפללת צרכני הקנאביס ולגליזציה של שימוש פנאי למבוגרים.

על פי טיוטת ההצעה (PDF), שהוצגה היום על ידי רה”מ אבלה באירוע מיוחד ששודר בלייב בפייסבוק, אזרחי מלטה יורשו לגדל עד 4 צמחי קנאביס בביתם, זאת בתנאי שהצמחים יגודלו במתחם סגור שאינו חשוף לעיני הציבור ושרק דיירי הבית יוכלו להשתמש בהם ובתוצרים המופקים מהם. כלומר, מכירת קנאביס לאחר ללא היתר מתאים תיחשב כעבירה על החוק.

החזקת קנאביס לשימוש עצמי במשקל של עד 7 גרם לא תיחשב עבירה כלל, בעוד החזקה של בין 7 ל-28 גרם תיחשב לעבירה, אך מנהלתית בלבד, כלומר לא עבירה פלילית. עבירה כזו תהיה כפופה לקנס כספי בסך 50 עד 100 אירו, אך לא למעצר, כתב אישום ורישום פלילי.

קניית קנאביס וזרעי קנאביס תהיה חוקית בחנויות ייעודיות מורשות המחזיקות בהיתר ורשיונות נדרשים. רה”מ אבלה הבהיר כי שאלת צריכת הקנאביס בשטח בית העסק עצמו, כמו בקופישופס או מועדוני חברים, עוד תיבחן, וכי הוא יהיה קשוב לרחשי הציבור בעניין זה.

עישון קנאביס בציבור יהיה אסור ומי שייתפס מפר את החוק יהיה כפוף לעונש של קנס כספי בסך 233 אירו. נוסף על כך צרכני קנאביס שנתפסו בעבר ונעצרו בגין עבירת שימוש בסם יוכלו למחוק את הסעיף מהתיק המשטרתי ועברם הפלילי ינוקה.

כדי לפקח על התהליך המורכב של הסדרת השוק תקום במלטה רשות ממשלתית יעודית חדשה שתהיה אמונה על ניסוח הנהלים המדויקים ועל בקרה ומעקב אחר השפעות שינוי המדיניות על האוכלוסיה.

“אנחנו ממשלה שמקשיבה, מבינה, ומקבלת החלטות,” אמר אבלה. “בחודשים האחרונים הבהרתי שאין זה מקובל שאנשים שנתפסים מעשנים ג’וינט יסיימו במעצר, חקירה ועם כתב אישום”.

“כבר עשינו צעדים בכיוון בשנת 2015 אבל המציאות הראתה לנו שזה לא היה מספיק,” הוסיף. “זה מעציב אותי שישנם אנשים שעדיין מואשמים בגלל ג’וינטים בעוד השוק השחור ממשיך לפעול ולהרוויח על קרקע פוריה”.

רוברט אבלה, ראש ממשלת מלטה
“מעציב אותי שעדיין יש אנשים שמואשמים בגלל ג’וינט” – רוברט אבלה, ראש ממשלת מלטה

לסיום הוסיף כי “ההצעה מושרשת במצע הבחירות שלנו והדיון הציבורי בסוגיה הזאת מתנהל זה זמן רב. כעת יש בידינו הצעות מבוססות לחיזוק המבנה החוקי לשימוש אחראי בקנאביס. מאחורי ההצעה הזו עומד אדם שהיה יכול להיות נתון לסטיגמה בגלל עישון ג’וינט ולהיות מושפל בפני הציבור כולו”.

כזכור, ההחלטה לקדם תכנית ללגליזציה באה בעקבות מקרה חריג במדינה במהלכו שני בני נוער נעצרו על ידי שוטרים ונלקחו לחקירה לאחר שנתפסו מעשנים ג’וינט בחדר במלון בערב השנה החדשה. המעצר עורר זעם ציבורי, כולל מצד שרים בממשלה שקראו לווסת את מאמצי המשטרה לאכיפה של עבירות אחרות.

במהלך 6 השבועות הקרובים תעמוד ההצעה ללגליזציה להערות הציבור המלטזי.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר