רבעון קשה לפארמוקן: הפסידה 2.3 מיליון ש”ח, ההכנסות נחתכו בחצי

רבעון קשה לפארמוקן, כנראה בגלל חזרת היבוא מחו"ל: הכנסות החברה נחתכו בחצי לעומת הרבעון הקודם והיא הפסידה 2.3 מיליון שקל תוך 3 חודשים. למרות זאת היא תשלם שכר גבוה מאוד ליו"ר החדש. המניה ירדה ב-58% מתחילת השנה

חברת פארמוקן (Pharmocann) דיווחה השבוע את דוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של השנה. בשורה התחתונה החברה הציגה הכנסות של כ-5.2 מיליון שקל בלבד, קיטון של כ-14% בהשוואה להכנסות של כ-6.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. אבל אם משווים לרבעון הקודם, כלומר הרבעון השני של השנה, מגלים כי ההכנסות ירדו בלא פחות מ-49%. 

הירידה בהכנסות באה אף על פי שהחברה הודיעה בסוף אוגוסט השנה שהיא מתחילה במכירות קנאביס רפואי בבית מרקחת ״קליניקאן״ שהקימה בעפולה. אמנם מדובר רק בחודש אחד בדוחות (ספטמבר) בו בית המרקחת היה פעיל, ואמנם מדובר בחודש הראשון להקמתו, שמתאפיין בהכנסות נמוכות ביחס לשאר חיי בית המרקחת בדרך כלל, אך עדיין, מכיוון שבית מרקחת בדרך כלל מתאפיין במחזורי מכירות גבוהים מאוד, ובגלל שהכנסות פארמוקן יחסית נמוכות, הציפיות היו שיתרום להכנסות בשורה העליונה. ואף על פי זאת, ההכנסות ירדו כאמור בתוך רבעון בכ-50%.

הרכישה של פעילות מכירות ה-CBD אונליין באירופה של חברת קנזון (Canzon), או בפשטות “אתר אינטרנט למכירת מוצרי CBD”, שהושלמה ב-19 במאי השנה, גם היא לא עזרה וזאת באופן שאינו מפתיע, כפי שצפינו כאן במגזין קנאביס לא פעם על בסיס העובדה שגם קודם לרכישה הפעילות הזו הניבה הכנסות של כמה עשרות אלפי שקלים בודדים בשנה לצד הפסדים של מיליונים. לא פעם פורסמו ביקורות על עצם הרכישה ואף חשפנו כי מי שהכניס את פארמוקן לבורסה הוא לא אחר ממנכ”ל החברה שמכרה לפארמוקן את הפעילות של קנזון בתמורה של כ-2.45 מיליון שקלים במזומן (250 אלף שקל) ובמניות (2.2 מיליון שקל).

גיל חובש, מנכ"ל פארמוקן
גיל חובש, מנכ”ל פארמוקן

הסיבה לירידה בהכנסות פארמוקן היא כנראה היבוא שחזר לסדרו ברבעון השלישי לאחר הפסקה של כמעט חצי שנה הראשונה של 2021 ופגע בהכנסות החברה. כשם ש-BOL ואינטרקיור (היבואניות המרכזיות) הרוויחו ממנו בצורה פנומנלית, כך גם פארמוקן נפגעה ממנו בצורה שאין דרך אחרת לכנותה מאשר קטסטרופלית. מה שכן, זה אומר שפארמוקן היא חזקה בשוק המקומי כלומר אם לא היה ייבוא בכלל היא כנראה היתה שחקנית מצליחה יחסית.

בשורה התחתונה רשמה פארמוקן הפסד מייצג של כ-2.3 מיליון שקל (בנטרול שינויים בשווי הוגן של נכסים ביולוגים, שכר מבוסס מניות ועוד מספר הוצאות והכנסות שאינן מייצגות). ההפסד המייצג כולל גם מחיקת מלאי של כ-3 מיליון שקל, בדומה למחיקה שביצעה חברת פנאקסיה בדוחותיה לרבעון 2 – מחיקת מלאי שיש שיכלילו אותה בהפסד מייצג ויש שלא יכלילו אותה. 

הפסד של 2.3 מיליון שקל ברבעון הזה משקף מעבר להפסד, מול רווח מייצג של כ-250 אלף שקל ברבעון המקביל אשתקד וכן בהשוואה לרווח מייצג של כ-86 אלף שקל ברבעון הקודם.

מרג’ין אוף סייפטי: המרג’ין אוף סייפטי של החברה עומד על כ-46% משווי החברה, זאת ללא החישוב של רכוש קבוע שאת השווי שלו בעת מכירה, ככל ותהיה כזו, לא ניתן להעריך באופן מהימן. מעל למחצית מהמרג’ין אוף סייפטי של החברה (16.3 מיליון שקל מתוך 27.8 מיליון שקל) נובע מתוצרת קנאביס רפואי שלה שאין כל ודאות שאכן תימכר.

הסכמים ושת”פים:  פארמוקן דיווחה במאי השנה על כך שחתמה על הסכם להקמה של בית מרקחת בעיר אילת עם שותף ששמו לא פורסם. על פי ההסכם פארמוקן תחזיק בכ-51% מבית המרקחת, ככל ויוקם, והשותף יחזיק ב-49% הנותרים, כאשר המימון להקמת בית המרקחת ינתן בהתאם לחלק היחסי של כל אחד מהצדדים.

כמו כן לחברה יש הסכם עם חווה הנמצאת בעין חצבה, במסגרתו החווה שבעין חצבה מגדלת את הזנים של פארמוקן, שנמכרים לפארמוקן במחיר שנקבע מראש (ולא פורסם) והיא בתורה מפיצה אותם תחת המותג שלה. לטענת החברה שיתוף הפעולה הזה נוצר משלוש סיבות עיקריות: 1. הרחבת קיבולת הגידול של החברה. 2. בדיקת ההשפעה של האקלים השונה של עין חצבה, שנמצאת באיזור ים המלח (החווה של פארמוקן נמצאת בצפון ליד נצרת) על איכות המוצרים. 3. הפחתת התלות באירועים ביטחוניים בגזרות השונות. הזן ג’ונגל דרימס, שנחשב לאחת ההצלחות הגדולות ביותר בישראל מבין התוצרת המקומית, יצא גם הוא מהחווה של עין חצבה, אם כי הדוחות הראו שגם הוא לא הצליח הפעם להגן על החברה מפני הייבוא, כנראה בגלל שהמלאי פשוט לא מספיק ואוזל בחלוף כשבוע בחנויות עד המחזור הבא.

כמו כן, לחברה יש הסכם עם מכון שמיר להקמת חברה משותפת שתעסוק בתחום פטריות קסם (“פטריות הזיה”), בה תחזיק פארמוקן כ-51% ומכון שמיר ב-49% הנותרים – כאשר פארמוקן התחייבה להשקיע בחברה כ-110 אלף דולר (350 אלף שקל).

בניגוד לשאר החברות כמו BOL, אינטרקיור, IMC, שיח ועוד – לפארמוקן אין משום מה הסכמי ייבוא עם חברות כלשהן מחו”ל.

מה הלאה? אם נתמצת את שאלת מיליון הדולר בשביל החברה, אז היא תהיה: “האם החברה תצליח להסתגל למצב הקיים בשוק הקנאביס עם הייבוא המסיבי שמגיע מחו”ל – או לא. לחברה יש כ-8.1 מיליון שקל מזומן בקופה ובשילוב עם העובדה שהיא הפסדית נראה כי היא אינה במצב הפיננסי הנאות לרכישת בתי מרקחת חדשים ללא קבלת מימון חיצוני כלשהוא. במצב הפיננסי הקיים אפילו הקצאת ההון להקמת בית המרקחת באילת עם השותף נמצאת בסימן שאלה.

החברה דיווחה לאחרונה על המינוי של פרופסור זאב רוטשטיין לתפקיד יו”ר הדירקטוריון של החברה בתמורה ללא פחות מ-35,000 שקל עבור חמישית משרה בלבד.

לסיכום: חברת פארמוקן פרסמה דוחות לרבעון השלישי שאינם טובים על פי כל קנה מידה, ההכנסות נחתכו בחצי וגם פתיחת בית המרקחת לקראת סוף הרבעון ורכישת קנזון לא עזרו לחברה. הייבוא פגע בה, ובצורה קשה, והדרך שלה להשתקם פיננסית היא קשה ביותר ואי לכך מניית החברה ירדה בכ-58.5% מתחילת השנה.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר