טוען...

ענקיות התרופות של היום שיווקו קנאביס רפואי בעבר

מגזין ‘Forbes’ חושף: חברות התרופות הגדולות בעולם כיום, הן אותן חברות ששיווקו תרופות מבוססות קנאביס להמונים במאה הקודמת.

תאגידי התרופות הגדולים של היום היו המשווקים הראשונים של מריחואנה רפואית, כך על פי הדיווח במגזין Forbes. ענקיות התרופות Eli Lilly, Pfizer, ו-Bristol-Myers Squibb, מכרו כולן מריחואנה רפואית בתחילת המאה הקודמת. בקטלוג התרופות שלהן משנת 1919, החברות האלו שיווקו מגוון מוצרי קנאביס.

באותה תקופה רוב התרופות הכילו את אותם חומרים פעילים. מאחר ולא היו רישומי פטנטים על התרופות, כי כולן היו מבוססות על צמחים, השיווק תפס מקום חשוב במיוחד בנסיון לשכנע אנשים לקנות תרופה של חברה אחת ולא של חברה אחרת – כששתיהן בערך אותו הדבר. על פי התיעוד ההיסטורי, בתחילת המאה ה-19, כמעט 6% מכל התרופות שנמכרו בבתי מרקחת הכילו קנאביס בצורה כזו או אחרת. לדוגמא, חברת Squibb מכרה קנאביס בצורת אבקה, טבליות, שמן ותמציות. ב-1919 החברה שיווקה 15 תרופות מבוססות קנאביס בקטלוג שלה – והיא אפילו לא הייתה המובילה.

תרופת קנאביס

חברת התרופות UpJohn שיווקה 30 תרופות שונות שמבוססות על קנאביס בקטלוג שלה, וחברת Parke Davis, שהיום שייכת לענקית התרופות Pfizer, שיווקה 27 תרופות קנאביס. גם Eli Lilly, עוד אחת מחברות התרופות הגדולות בעולם כיום, שיווקה 23 תרופות קנאביס שונות. חברת התרופות Abbott שיווקה 4 תרופות מבוססות קנאביס ב-1935, והיא חברת התרופות היחידה מכל אלו שעדיין עוסקת במריחואנה רפואית גם היום. חטיבת המחקר שלה, Abbvie Pharmaceuticals הפכה לאחרונה לחברה נפרדת, והיא מייצרת את כדור ה-THC הסינתטי מרינול.

קנאביס לטיפול במיגרנות ואפילפסיה

הקנאביס נרשם אז עבור מגוון רחב של התוויות, כולל אפילפסיה, ‘בעיות נשיות’, מיגרנות, תולעים במעי, מחלת נפש והתמכרות. הוא שווק גם בתור מעורר חשק מיני, וגם בתור טיפול למחלות מין – כך שכלל הקשת של הבעיות המיניות “כוסתה” על ידי קנאביס.

ראו:
קנאביס לטיפול באפילפסיה: עוד משנת 1881
קנאביס לשדרוג החוויה המינית

בעוד שכיום יש אנשים שמודאגים ממוצרי הקנאביס הרפואי החדשים המיועדים לטיפול בחיות מחמד, בתקופה ההיא קנאביס היה גם תרופה וטרינרית סנטדרטית. Parke Davis, שהייתה אז חברת התרופות הגדולה בעולם והיום שייכת לחברת Pfizer, מכרה תמציות קנאביס לוטרינרים לשימוש כמשכך כאבים וחומר מרדים, וגם להקלה על שיעול ומחלות קיבה. החברה אף עבדה בשיתוף פעולה עם חברת התרופות המתחרה Eli Lilly על מנת ליצור זן קנאביס משלה, לו היא קראה Cannabis Americana – זן אינדיקה שמותאם לגדול באקלים האמריקאי.

ראו:
האם קנאביס מתאים גם לבעלי-חיים?
“קנא-פט” – תרופה חוקית מקנאביס לבעלי חיים

פרסומת של חברת התרופות Parke Davis (היום Pfizer) לתרופה שמופקת מהזן הייחודי שהחברה פיתחה, "Cannabis Americana".
פרסומת של חברת התרופות Parke Davis (היום Pfizer) לתרופה שמופקת מהזן הייחודי שהחברה פיתחה, “Cannabis Americana”.

Parke Davis, שיווקה בעבר גם קוקאין בתרופות שונות לפני שהוא הוצא מחוץ לחוק, וגם החזיקה בפטנט עבור PCP ופיתחה בעצמה את סם הקטאמין, שגם הוא מוכר היום בעיקר בהקשר של שימוש למטרות פנאי. דובר של חברת Pfizer מסר בתגובה כי החברה כבר אינה מעורבת בכל מחקר על צמח הקנאביס מזה שנים. חברות התרופות Ell Lilly ו-Bristol-Myers Squibb סירבו להגיב בנוגע לשאלה האם החברות שלהן מתכננות להיכנס מחדש לתחום הקנאביס הרפואי. למעשה, הן מסרבות אפילו לדון בקנאביס רפואי – בעוד שחברות תרופות אחרות כמו GW Pharmaceutical (המשווקת של תרופת ה‘סטיבקס’) ו-Insys Theraputics ממשיכות להשקיע במחקרי הקנאביס שלהן, בניסיון לרשום עוד פטנטים.

חברת Eli Lilly עושה בדיקות שתן למציאת שאריות קנאביס בראיונות לעובדים החדשים שלה – וכרגע נראה שבזה מסתכם ה”מחקר” שלה בתחום הקנאביס. לפני פחות משנה, החברה ספגה מהלומה ציבורית קשה במיוחד כאשר המנכ”ל לשעבר שלה, ג’ון רנגן וירפר, חשף בפני התקשורת בוידוי עוצמתי במיוחד את ההיקף הבלתי נתפס של השחיתות בתעשיית התרופות – וגם לקח על עצמו לא מעט מהאשמה.
צפו (תרגום בעברית):

ראו עוד:
עשרת מחקרי הקנאביס הבולטים של 2014
קנאביס היה מותר הרבה לפני שהיה אסור

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר