עזבו את מיסטר נייס גאיי בשקט! / שמוליק סביליה

שמוליק סביליה מסביר מדוע צרכני הקנאביס יורים לעצמם ברגל כשהם תוקפים את תעשיית הסמים הסינטטים

הפגישה הראשונה שלי עם מיסטר נייס גאיי הייתה לפני כשנתיים. כשרותם, האקסית המיתולוגית חזרה מתל-אביב עם “הפתעה” ביד – שקית קטנה עם כיתוב כתום וציור של דמות חייכנית ומסבירת פנים.

רותם סיפרה לי בהתלהבות על “המריחואנה החוקית” שהתחילו למכור בתל-אביב: “זה נותן סטלה כמו של גראס” היא אמרה בלי להתבלבל “אפילו יותר חזק מרפואי” – פה חשדתי. להביא לי שקית עם אורגנו בניחוח פלסטיק ולהגיד לי שזה “מריחואנה חוקית” זה דבר אחד, אבל להדליק אותי בהבטחות לסוטול מטומטם זה כבר בעיה. בלי לחשוב פעמיים לקחתי את השקית והכנתי ג’וינט גדול ויפה, אם זה באמת כמו הרפואי – אני רוצה לוודא שאני אכן מרגיש אותו. ולעזאזל, כמה שאני הרגשתי אותו…

הדקות הראשונות של הג’וינט היו הזמן היחיד שבאמת נהנתי מהסוטול. רבע שעה אחרי שסיימנו את ה”קינג-סייז” התחלתי להבין למה רותם התכוונה כשהיא אמרה שזה יותר חזק מהרפואי – חטפתי סטלה אגרסיבית, מלווה בכאב ראש מציק ודפיקות לב מואצות באופן מטריד. אין ספק, יחסית לחזות המזמינה, החיוך האדיב והשם המבטיח – מיסטר נייס גאי ממש לא בחור נחמד…

מיסטר נייס גאי - קנאביס סינתטי
מיסטר נייס גאי

ההתנסות הממש לא אידיאלית הזו עם עולם “הסמים החוקיים” גרמו לי לפתח סלידה כללית מהתחום – גם באותם פעמים בודדות שכן ניסיתי לתת לעניין הזדמנות נוספת, לבדוק אולי לקחתי “נייס גאי” מקולקל/פג תוקף/זכר/אנא עראף – עדיין התאכזבתי שוב ושוב עד שבסופו של דבר הרמתי ידיים – זה לא בשבילי, אני אשאר עם הירוק המקורי הישן והטוב. תודה.

ראו עוד: שנת 2012 – שנת הסמים הסינתטיים

מאז חלפו להן כמה שנים טובות (שנתיים-שלוש בעצם) ושוב צרכני הקנאביס בישראל מוצאים את עצמם עמוק בתוך תקופת יובש נוראית, מגרדים שאריות של קססה מהספה או משלמים 400 שקל לאצבע חשיש באיכות בינונית.

את הוואקום שנוצר בשוק הסמים המקומי תפסו סמי הפיצוציות. הפעם בגרסאות משופרות ומחוזקות. לפחות ככה מבטיחים לנו על האריזה.

התקשורת הפופולארית, שבהעדר בחירות פיגועים ופרשות שחיתות סובלת בעצמה מ”תקופת יובש” משלה – עטה על סיפור “סמי הפיצוציות”: כתבות ודיווחים על העניין התפרסמו בכל סוגי המדיה חדשות לבקרים. אפילו ראש הממשלה היקר שלנו התייחס לנושא והכריז שהוא “מנקה את הרחובות מסמים”.

את העליהום של כלי התקשורת השונים על אדון נייס גאי אני יכול להבין – נדירים המקרים בהם עיתונאי במדינת ישראל ניגש לסקר את תופעת הסמים בצורה מעמיקה ואובייקטיבית. אבל לי היה קשה לשמוע את התגובות השונות של צרכני הקנאביס לתופעה – אפשר לקבל את הרושם שה”נייס גאי” אשם בכך שהמריחואנה לא חוקית…

ראו עוד: להסביר במקום לעצור – פרויקט “טריפ”

אחת הכתבות בה דיווחו על פשיטה של משטרת ישראל על מספר רב של חנויות ברחובות תל-אביב זכתה לעשרות תגובות תמיכה שהגיעו דווקא מאנשים שכן בעד לגליזציה והפסקת ההפללה של צרכני הקנאביס. באחד מעמודי הפייסבוק הגדולים ביותר של הקהילה המקומית אף הגדילו לעשות כשכתבו: “סוף סוף מלחמה צודקת!”. וכאן אני חייב לציין – אני ממש לא מסכים שזו מלחמה צודקת!

יש לי בארסנל האישי אין-ספור סיבות מדוע חייבים להפסיק את המלחמה בסמים. אין-ספור סיבות שכל אחת מהן כבודה במקומה מונח. אבל לפי דעתי האישית הסיבה המרכזית והחשובה ביותר היא פשוט חירות הפרט.

אין שום תירוץ בעולם שמקנה לי את הזכות המוסרית לשלול את החופש האישי של בנאדם על סמך משהו שהוא עשה בשטח הפרטי שלו ואין למעשה המדובר השלכות עלי או על כל אדם אחר. נקודה. סוף סיפור.

יותר מודעות פחות ענישה
יותר מודעות פחות ענישה

יום יבוא, ובעזרת ה’ כשאקים משפחה ואהיה לאבא, אני ישמח לדעת שהבן שלי לא מזריק הרואין לווריד לא בגלל שההרואין לא חוקי, לא בגלל שאיזה שהוא גורם רם מעלה “יודע כל” אוסר עליו להזריק הרואין. הבן שלי לא יזריק הרואין לווריד בגלל שהוא קרא למד השכיל ויודע שיש לכך השלכות חמורות שהוא לא מעוניין בהם, ואם חלילה הוא “יפול” וכן ישתמש בסם, הייתי שמח לדעת שהמדינה תטפל בו בגישה הומנית ויעילה – ולא סתם תזרוק אותו לבית הסוהר שם הוא פשוט יתערבב עם עבריינים נוספים וייטמע בסצנת הפשע המקומית.

ראו עוד: צרפת מציגה – מרכז הזרקות סמים בפיקוח

אני חושב שכל המלחמה בסמים נובעת מגישה קלוקלת שמעודדת בורות בקרב הציבור במקום לעודד אותו להבין את הנושא הרגיש הזה לעומק. גישה שדוגלת בפטרניזם זול שבה קבוצה קטנה של אנשי שלטון קובעת עובדה לכלל האוכלוסייה:

“אתם טיפשים, אתם לא מבינים מה טוב בשבילכם ואין לכם באמת אחריות למעשים שלכם – אבל אנחנו חכמים וכן יודעים מה טוב בשבילכם. לכן זה בסדר שאנחנו נקבע לכם מה אסור ומה מותר…”

בני-אדם צריכים לקחת אחריות על עצמם, על מה שהם מדברים, מה שהם עושים ומה שהם מכניסים לגוף. ניסיון העבר של החברה האנושית בהוצאת חומרים מחוץ לחוק (ניסיון עשיר למדי יש לומר) לימד אותנו שמהלך כזה של הכרזה על חומר מסוים כ”לא חוקי” רק מציף עוד אלף ואחת בעיות אחרות.

מי שחושב שלא ימשיכו למכור נייס גאי בשוק השחור פשוט חי בסרט…

צפו: ביקור מרכז להזרקות בוונקובר, קנדה:

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר