עדכון: זן הקנאביס הרביעי שהתגלה – זיוף ותרמית

מארבעה יוצא אחדמסתבר כי זן הקנאביס הרביעי שכביכול התגלה בהרים הכחולים באוסטרליה אינו אלא סיפור בדוי.

בכתבה שפורסמה אצלנו לאחרונה, הצגנו את הסיפור על הזן הרביעי של הקנאביס שכביכול התגלה בהרים הכחולים באוסטרליה. לאחר חקירה נרחבת של הנושא שנערכה על-ידי מגזין Culture, עולה התמונה המלאה (כמעט): הזן הרביעי הוא ככל הנראה פרי דמיונו הפורה של כתב משועמם. אם לא די בכך שהסיפור הוא אינו בגדר חדשות נכונות, מסתבר שהוא לא בגדר חדשות כלל. גילו האמיתי של הסיפור עומד על כמעט 15 שנה!

לאחר שגם במגזין "היי טיימס" הבינו את הטעות, פורסם באתרם מאמר אשר מודיע כי כל הסיפור הוא "בדיה שנוצרה על-ידי מישהו עם יותר מדי זמן פנוי", אך לא מרחיב מעבר לכך. מי מתח? למה מתח? אנחנו נשארנו מבולבלים.

זוכרים שאמרנו שהתמונה שצוירה בעדכון ב-Culture היא "כמעט" מלאה? מסתבר שהסיפור מורכב מאד ודורש תחקיר מעמיק, אותו ביצענו יחד עם "המועצה לשינוי התודעה". הנה מולכם תקציר הסיפור האמיתי:

הכל התחיל במאמר שפורסם במגזין Cannabis Culture בשנת 2000, אודות זן קנאביס מיוחד שהתגלה, מופיעים בדיוק אותם הפרטים על "הזן הרביעי", כפי שהופיעו בכתבה העדכנית שפורסמה באתר NBC בדצמבר האחרון. כבר פה עולה החשד הראשון: איך יכול להיות שסיפור בן 15 שנים, מתאים בדיוק מושלם לכתבה מלפני חודש? ניסינו להבין מהיכן הגיע המידע לכתבה. המדען שצוטט כמקור לכתבה הוא התחנה הבאה בחקירה.

על-פי הפרסום בכתבה של NBC, כריסטופר פול הוא מדען וחוקר באוניברסיטת סידני, אשר היה הראשון לקבל את הזרעים המופלאים של הזן החדש ולערוך עליהם מחקרים. ניסינו לברר מיהו אותו אדם והאם הוא מופיע בסיפור המקורי משנת 2000, אך חיפוש קצר העלה כי שמו של פול כלל לא מוזכר בו. לאחר בירור קצר שערכנו עם אוניברסיטת סידני, מסתבר שגם כריסטופר עצמו כלל לא קיים. למעשה, שום פרט אודות "הזן החדש" או הסיפור כולו אינם ידועים להם.

אז למה שרשת מכובדת כמו NBC תפרסם סיפור מזויף מלפני 15 שנים?

לא קשורים לפרשה: NBC
לא קשורים לפרשה: NBC
מסתבר כי גם הכתבה העדכנית של NBC היא זיוף. מדובר במתיחת קישור-מתחזה ובדף מזויף שפורסם כך שייראה כאילו הוא תוכן מקורי של רשת NBC. כעת, אם תחפשו את הכתבה בקישור המקורי שלה, תגיעו לעמוד הטוויטר של צעיר תמים בשם כריסטופר פול שכלל לא ידע שהוא מדען ששמו מתחיל לרוץ ברשת. מסתבר שהמותח ניקה אחריו במקצועיות והשאיר את התקשורת כולה במינוס של שתי תשובות: מי הוא? – ומה לעזאזל הפואנטה של כל הסיפור הזה?

לסיכום, הסיפור הירוק הגדול ביותר של שנת 2014 הוא בסך הכל טריק תקשורתי מתוחכם, שהצליח לעבוד על כל אתרי הקנאביס בעולם, אבל האם באמת ישנו סיכוי לקיומו של זן קנאביס רביעי?

חזרנו לסיפור המקורי משנת 2000. המשכנו לנבור באתר בו הוא פורסם ועקבנו אחר התפתחות הסיפור החל מהפרסום הראשון עד לסיכום משנת 2005. הפרטים המלאים והמפורטים אודות הצמח עצמו, מקום הימצאו ותוצאות רבות של מגדלים שכביכול קיבלו זרעים שלו, נראים כולם משכנעים מאוד, אך לאור העובדה שאין הוכחה חותכת לאמיתות העדויות, לא ניתן להסיק בוודאות האם מדובר בתת זן של קנאביס שאכן התגלה אך לא נבדק מדעית, או שמא משפחת הקנאביס נשארת עם שלושה ילדים בלבד.

ראו גם:
מתיחה בשידור חי: שדרנית חדשות מספרת שהיא אוהבת עוגיות חשיש
אחד באפריל: מתיחות הקנאביס הגדולות של השנה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט