מגלגל...

המשטרה: לא נטפל בעוקץ הקנאביס בחו”ל עד שלא יוגשו תלונות

פרשת עוקץ הקנאביס בחו"ל נמשכת והנוכלים מרוויחים אלפי שקלים ביום לאחר שהחליפו את כתובת ערוץ הטלגרם בעקבות הפרסום במגזין קנאביס. המשטרה מודיעה: לא נטפל בנושא אלא אם יוגשו תלונות. הנפגעים לא מגישים תלונה מחשש להפללה עצמית. "איים שיהרוג אותי," מעיד אחד הנפגעים השבוע

נפגעי עוקץ הקנאביס בחו”ל, הזכור לקוראי מגזין קנאביס מסדרת כתבות קודמות (למשל כאן או כאן), נמצאים במלכוד: מצד אחד נגנבו מהם עד אלפי שקלים (ובנוסף הם ספגו איומים ושיימינג לא מוצדק ונותרו ללא תמורה), ומצד שני הם חוששים להגיש תלונה במשטרה מחשש להפללה עצמית.

כזכור, העוקץ עובד כך: ישראלים שנמצאים בחו”ל ורוצים לרכוש קנאביס לשימוש עצמי מחפשים כיוון בטלגרם, ומגיעים לקבוצה ישראלית שנחזית להציע שירות כזה כמעט בכל מדינה בעולם. לאחרונה, בעקבות הפרסום במגזין קנאביס, מחליף מנהל העוקץ את כינויו ואת כתובת הערוץ.אל תיפלו בפח!

מרבית הדיווחים נוגעים ליוזר בשם “תומס שלבי” (Thomas Shelby) שמנהל ערוצים בשמות משתנים כגון “טלגראס קהילת חו”ל כיוונים בחו”ל”, שנסגרים ונפתחים מחדש לאחר כל פרסום כאן אודות הפעילות העבריינית.

עדכון: בעקבות הפרסום העוקץ החליף יוזר וכעת עם היוזר MorrisWeeds. עדכון פברואר 2022: בעקבות הפרסומים שוב החליף את היוזר אל JozzefWeeds ולאחר מכן אל nusrweeds. באפריל 20222, בעקבות פרסום נוסף שלנו, שינה את השם אל RoyalWeeds420 ואחר כך ליוזר TheRoyal420 ונכון ליוני 22 הוא עם היוזר RedApplez40 או Nikkos או The Bulldog ביוזר TheBulldogWeeds. בספטמבר 2022 הוא עם היוזר Reffaelo. באוקטובר 2022 הוא עם היוזר FrankLuccas. בדצמבר 2022 הוא עם היוזר frankiiii ועם היוזר weedjz63. במהלך 2023 עלו היוזרים kolyadarkne ו-AmadoShelf ו-TheVitto420. ביולי 2023 החל לפעול היוזר TheCarlos4. באוגוסט 2023 ביוזר TheGurilla. בספטמבר 2023 עם היוזר Hipp0_ViP – כל היוזרים פועלים דרך ערוצים בשמות כמו TeleGrass_420WorldWide_Bot ו TGRSWorldManger ועוד.

בשלב זה הלקוחות התמימים פועלים לפי ההנחיות בערוץ, רושמים את שם המדינה המבוקשת, ומי שמתחזה להיות בוט או סוחר אך בפועל הוא הנוכל מאחורי העוקץ, יוצר עמם קשר ומבקש לקבל צילום של תעודת הזהות ותמונה של המזמין (בדומה לנוהל ההזמנה בטלגראס).

לאחר שהם מעבירים את פרטיהם האישיים הנוכל מבקש מהם להעביר אליו סכום כסף בעזרת שירות חדש יחסית של הבנקים, שנקרא “משיכת מזומן ללא כרטיס”. שירות זה מאפשר להעביר לאדם אחר קוד ייחודי המתקבל מהבנק ובעזרתו האדם, במקרה זה הסוחר המתחזה, מושך את סכום הכסף מכספומט ללא צורך בכרטיס אשראי.

לאחר שהנוכל מושך את הכסף הוא מודיע ללקוחות שהיתה תקלה ושהכסף כלל לא עבר, ומבקש מהם לנסות שוב. חלקם אכן מנסים שוב, והסוחר מושך שוב, ושוב מודיע על תקלה, וכך פעם אחר פעם עד שהנעקץ מבין שהוא נעקץ. בינתיים כבר נמשכו לעתים עד אלפי שקלים ויותר.

בשלב זה הנעקץ פונה בדרך כלל לאותו סוחר-נוכל, שמצידו, ברגע שמבין שעלו עליו, מפרסם את פרטי הנעקץ בערוץ שיימינג, כולל צילום של תעודת הזהות שקיבל בשלב הזיהוי, ואף מאיים שיעביר את הפרטים לצורך זיוף דרכון. בחלק מהמקרים הסוחר אף שולח תמונה של אקדח ו/או מאיים על חיי הנעקץ אם יעז להתלונן.

י’, שנפגע השבוע מהעוקץ, מספר בשיחה עם מגזין קנאביס: “הגעתי ליעד באירופה, חשבתי לקנות כמות קטנה שתספיק לי, חיפשתי בטלגרם, הגעתי לעמוד שנראה מאוד אמין כמו הרבה קהילות בטלגרם. הכל התחיל רגיל, הוא שלח תפריט, ביקש פרטי זיהוי, לאחר מכן הוא אמר שהמשלוח נשאר אנונימי ומטמינים אותו בשבילי ולכן צריך לשלם בשיטה שנקראת ‘משיכה חד פעמית’. אמרתי לעצמי מה יכול להיות… הכסף נמשך וקיבלתי הודעה שנמשך. ברגע שזה קרה הוא כתב שיש תקלה. יש לו תצלומי מסך מוכנים מראש של הודעות שגיאה מכל חברות האשראי והבנקים”.

“בשלב זה הוא התקשר אלי והתחיל לתת לי הוראות, כל פעם שהיו לי שאלות הוא אמר שאין לו זמן ושאני אסמוך עליו ואם שאלתי משהו הוא התחיל לפקפק בי ובאמינות שלי כלקוח תמים. לצערי נפלתי ושילמתי עוד 700 דולר. יש לציין שאמרתי שזה לא הגיוני שאני צריך לשלם 700 דולר ובתגובה הוא שלח כתבה על זיופי דרכונים, אמר לי להזדרז. אחרי שראיתי שהתשלום עבר הוא שוב טען שהוא נכשל ובשביל לאמת את הרכישה צריך שוב להעביר בדיוק את אותו סכום. פה עצרתי ואמרתי לו שייקח את הכסף וישחרר ממני, לא רוצה להזמין ממנו כלום.”

“מכאן התחילה מסכת איומים קשה,” מתאר י’. “הוא אמר שהוא יזמין קילו קוק על שם הדרכון שלי, שהוא יהרוג אותי, שהוא יגיע למשפחה שלי, ותוך כדי זה הוא התקשר אלי ואמר ‘המנהלים קונסים אותך במחיר כפול אז תשלם מיד או שאתה תהיה מת-מהלך. בשלב הזה חסמתי אותו. הוא מפרסם באופן יום יומי דרכונים של ישראלים תמימים ומנסה לדחוק אותם לפינה. הוא פועל ללא רגש, ללא מצפון ומשתמש בזה שישראלים בחו״ל לא יודעים יותר מדי ובעיקר משתמש בזה שהוא בטוח שאנשים לא יתלוננו כי יש מצב שאם הם יגיעו למשטרה להגיד שהם נעקצו ואיימו על החיים שלהם בזמן ניסיון קניית קנאביס אולי המשטרה לא תעזור.”

העוקץ מאיים למכור את הפרטים האישיים לצורך זיוף דרכונים
העוקץ מאיים למכור את הפרטים האישיים לצורך זיוף דרכונים
העוקץ מאיים למכור את הפרטים האישיים לצורך זיוף דרכונים
העוקץ מאיים למכור את הפרטים האישיים לצורך זיוף דרכונים
העוקץ מפרסם את פרטי הלקוח שנעקץ ועושה לו שיימינג בקבוצות טלגרם
העוקץ מפרסם את פרטי הלקוח שנעקץ ועושה לו שיימינג בקבוצות טלגרם
העוקץ מפרסם את פרטי הנעקץ כאילו מדובר בשוטר סמוי
העוקץ מפרסם את פרטי הנעקץ כאילו מדובר בשוטר סמוי

כך, תוך ניצול העובדה שהלקוחות נמצאים בחו”ל ולכן עוברים על החוק הראשון ברכישת קנאביס לא חוקי ומתפתים למסור כסף לפני קבלת הסחורה (דבר שכנראה לא היה קורה אם היו נמצאים בארץ), נעקצו עד היום בשנתיים האחרונות אלפי ישראלים כנראה, בסכום שאפשר להעריך די בבטחה שכבר חצה את מיליון השקלים. 

למרות פרסומים חוזרים בנושא כאן במגזין קנאביס, יש עדיין לא מעט שנעקצים ולמעשה כמעט מדי יום מגיעות אל מערכת המגזין פניות בנושא. ברוב המקרים הפונים חוששים שמא האיומים מצד הנוכל יקוימו, בעוד אחרים תוהים האם יש דרך לקבל את הכסף בחזרה. התשובה לשתי השאלות, לפחות ככל הידוע לנו, היא ‘לא’.

איומים באקדח כלפי הנעקצים

פנינו כאמור למשטרה בניסיון לעודד אותם לפעול כדי לשים סוף לתופעה, אך שם טוענים כי כל עוד לא מוגשות תלונות בעניין אין באפשרותם לעשות דבר. באופן רשמי מסבירים במשטרה כי “כל תלונה שתובא לידי המשטרה תטופל באופן הראוי ביותר”, אך באופן לא רשמי מובן גם להם שהנעקצים חוששים להגיש תלונה מחשש להפללה עצמית.

לפני שקונים קנאביס בחו”ל, או בכלל

תמיד יצוצו רמאים למיניהם שיפתחו שיטות עוקץ חדשות בעולם הקנאביס, תחום בו הלקוחות אינם מוגנים מאיומים. לכן עד שכל העוקצים בעולם יתפסו, אם בכלל, לקוחות ששוחחנו עימם ביקשו לשתף בכל זאת כמה טיפים שכדאי לכם ליישם. ככה תוכלו לפחות להכין את עצמם לקניית קנאביס בחו”ל שתהיה בטוחה.

  • לא לשלם כסף מראש. “אל תהיו טיפשים כמונו, ותזכרו שלא משנה מה, אתם לא מעבירים כסף מראש. אולי מקסימום אם אין ברירה רק סכום סמלי, כזה שגם אם יעלם לא תדפקו,” מציע א’.
  • לכל היותר לתת מקדמה קטנה. “יש מקומות רחוקים במיוחד, בהם סוחרים אולי באמת חייבים מקדמה, אז מקסימום תנו להם את המינימום שיש, אבל לא בערים מרכזיות,” אומר מ’.
  • אם “רודפים” אחריך, זה עוקץ. “אם סוחר ‘רודף’ אחריך ודוחק בך לקנות, תדע שכנראה מדובר בעוקץ, ברמת ה-90%. סוחר רציני בחיים לא ירדוף אחריך,” מוסיף מ’.
  • לעולם לא לחשוף פרטים אישיים בחו”ל. “שלא כמו בארץ, אין סיבה לתת תעודת זהות או דרכון לסוחרים בחו”ל. סוחרים אמינים בחו”ל לעולם לא יבקשו פרטים כאלה,” הוא מסכם.

מה בכל זאת אפשר לעשות כדי למצוא קנאביס בחו”ל? אפשרות אחת היא לחזור לשיטה הישנה והטובה – לשאול צעירים בכיכר העיר שנראים מתאימים, או את אחד העובדים במלון, או את המוזג באחד הבארים הרגועים בסביבה. יותר פשוט יהיה כנראה לחפש ברשת באנגלית איפה אפשר למצוא קנאביס במדינה אליה נוסעים, או להציץ ברשימה הזאת (שאמנם לא התעדכנה זמן מה אבל רלוונטית עדיין ברובה).

נעקצתם? דווח לנו במייל האדום.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר