מגלגל...

נתונים מוכיחים: קנאביס חוקי מוביל לירידה באחוזי הפשיעה

מחקר חדש אשר בחן נתונים של 16 שנים מצא כי במדינות בהן אושרו חוקים להקמת תכניות קנאביס רפואי, נרשמה ירידה משמעותית באירועי תקיפה ורצח.

אלו המתנגדים להרחבת ענף הקנאביס הרפואי נעזרים באזהרות הנוגעות לעלייה באחוזי הפשיעה וקשרים לעולם התחתון. עם זאת, מחקר חדש שפורסם השבוע בירחון המחקרים המוכר PLOS ONE ומבוסס על נתונים סטטיסטיים מדוייקים, מראה כי אין כל קשר בין התרת השימוש במריחואנה רפואית לעלייה כלשהי בפשיעה כזו או אחרת.

רוברט ג.מוריס
רוברט ג.מוריס – עורך המחקר

חוקרים מאוניברסיטת טקסס, דאלאס, בחנו את נתוני הפשיעה כפי שדווחו על ידי ה-FBI בין השנים 1990 ל-2006 – תקופה במהלכה העבירו 11 מדינות בארה”ב חוקים להתרת השימוש במריחואנה רפואית – ומצאו כי במהלך שנים אלו ירדו אחוזי הפשיעה באופן נרחב.

על פי הדיווח ב’וושינגטון פוסט‘, בחינה מדוקדקת של הנתונים, בדגש על ההבדלים בין “מדינות הקנאביס הרפואי” לאחרות, מצאה כי לא נרשמה כל עלייה בקרב רשימה מגוונת של פשעים, ביניהם רצח, אונס, שוד, תקיפה, פריצה, הצתות וגניבת רכבים.

“תוצאות המחקר לא מציגות כל השפעה של המריחואנה הרפואית על עלייה בנתוני הפשיעה,” כתבו החוקרים. “להפך, במדינות בהן אושרה מריחואנה רפואית נרשמה ירידה בכמויות אירועי תקיפה ורצח.”

הממצאים בנוגע לנתוני השוד והפריצות הם המעניינים במיוחד, זאת מאחר ואלו הם הפשעים אשר מקובל להניח שהיו נפוצים באזור חנויות לממכר קנאביס חוקי. יתרה מכך, הנתונים מראים כאמור כי במדינות בהן נפתחו תכניות קנאביס רפואי, נרשמה ירידה באירועי תקיפה ורצח.

“על אף שחשוב להישאר זהירים כאשר מפרשים את הממצאים כהוכחה לכך שמריחואנה רפואית מפחיתה פשיעה, הנתונים בהחלט מתיישרים עם עדויות אחרות המראות שלגליזציה של מריחואנה עשויה להוביל לירידה באחוזי השימוש באלכוהול,” כתבו החוקרים. “בהתחשב בקשר שבין אלכוהול ואלימות, ייתכן ויתגלה שהשימוש במריחואנה יוביל לירידה במקרי הפשיעה האלימה.”

“הממצאים מנגחים את הטיעונים על כך שהתרת מכירת קנאביס למטרות רפואיות עלולה להוביל לפגיעה בבריאות הציבור ולהתגברות הפשיעה ועבירות האלימות והרכוש,” סיכמו.

ממצאי המחקר תואמים לתוצאות מחקר דומה שנערך על ידי מכון RAND בשנת 2011.

ראו גם: יעל גרמן: “ספקי הקנאביס מקושרים לעולם התחתון
ראו גם: מחקר של 20 שנה: יותר קנאביס – פחות מתאבדים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר