מגלגל...

“נכנסו כמו גנבים”: שוטרים פשטו על דירת נופש בגלל ריח של קנאביס

שוב חיפוש לא חוקי? שוטרים נכנסו באמצע הלילה וללא התראה או בקשת אישור לדירת נופש באילת בה שהו צעירים שבילו בחופשה, תפסו את אחד מהם עם ג'וינט ביד, ערכו חיפוש בכל הבית ולבסוף עזבו לאחר שרשמו דו"חות בסך 3,000 ש"ח לנופשים. "הם נכנסו כמו גנבים," מתאר אחד הנוכחים

מכירים את זה שאתם יושבים עם חברים בשקט בביתו או בדירתו של מי מהם, נהנים מדרינק ומג’וינט ולא מפריעים לאף אחד, כשלפתע צץ משום מקום שוטר, שבמקרה הטוב מסתפק בלקנוס אתכם ב-1,000 שקלים ובמקרה הרע המפגש איתו עלול להסתיים בבית המשפט או אפילו במאסר? 

היתקלות לא נעימה כזו עם המשטרה היתה מנת חלקם של א’, בן 30 מאזור המרכז, שירד עם כמה מחבריו לאילת לחגוג יום הולדת לחבר. “נסענו לחופשה, לחגוג יום הולדת 31 לחבר אהוב ויקר,” הוא מתאר את השתלשלות העניינים. “כולנו חבר’ה טובים, אנשים עובדים וללא עבר פלילי, ממש לא כאלה שמחפשים עניינים. ירדנו לשם בשביל שקט ולקחנו וילה לסוף שבוע. היינו איזה שישה זוגות ועוד משהו כמו שבעה חברים, והבית ששכרנו היה ברמה גבוהה, ממש אחוזה כזו.

“בערב עשינו על האש, שמענו מוזיקה בתוך הבית והיתה אווירה נחמדה ושקטה. שתינו דרינקים, קצת עישונים, הכל ברגוע ובכיף. אפילו לא שמנו מוזיקה בחצר מחוץ לבית, כדי לא לעשות רעש לשכנים. היו לנו בסך הכל רמקולים של מחשב בתוך הבית, לא יותר מזה. ידענו גם שאם נעשה רשע יש סיכוי שיזמינו משטרה, ולא רצינו לקחת את הסיכון”. 

“נכנסו לבית כמו גנבים”

“בבית לידינו היתה חבורה אחרת, ששמעה מוזיקה בקול רם יותר, ועשתה קצת רעש בבריכה. בעיני זה לא היה מוגזם, אבל כנראה שהרעש שהם עשו כן הפריע לשכנים אחרים כי אכן הוזמנה למקום משטרה ואני יכול רק להניח שהם הוזמנו בגלל הרעש מהבית ההוא”.

אז איך השוטרים הגיעו לבית שלכם? 

“הם טוענים שהריחו ריח של קנאביס ולכן החליטו להיכנס. זה היה בשעה מאוחרת מאוד, סביב שתיים לפנות בוקר, כשחצי מהחברים שהיו איתי כבר הלכו לישון. אני בדיוק הכנתי ג’וינט אחרון לפני השינה, סיימתי לגלגל אותו והלכתי למטבח להכין תה. 

“איך שקמתי למטבח, כשהבית היה יחסית חשוך, תפסה אותי זרוע. הרמתי את הראש וראיתי ממולי שוטר, ומאחוריו עוד שניים או שלושה שוטרים. הם פשוט נכנסו לבית כמו גנבים. אף אחד מאיתנו לא ראה או שמע אותם, הם לא דפקו בדלת, כלום. הם טענו שהיו חבר’ה שישבו בחוץ והכניסו אותם, אבל זה פשוט לא נכון. הם נכנסו מהכניסה האחורית לתוך הבית ולא דפקו בדלת. פשוט מצאתי את עצמי עם שוטר שתופס לי את היד, בהפתעה גמורה, בשתיים בלילה”.

מה אמר לך השוטר שתפס אותך?

“הוא שאל ‘מה החזקת שם?’, ואני לא בדיוק הבנתי למה הוא מתכוון בהתחלה, אז עניתי ‘מה?’. כשהוא חזר על השאלה הבנתי את הסיטואציה והתאפסתי, אז עניתי לו שיש שם ג’וינט וליד יש קנאביס, והבאתי לו אותם. הג’וינט היה כבוי, כי עוד לא זכיתי להדליק אותו.

“ניסיתי להסביר שאני בסך הכל מעשן בתוך הבית, לא בפומבי וברור שבלי לעשות נזק לאף אחד, אבל זה לא הועיל והוא החרים את מה שמצא ברשותי וכתב לי דו”ח על סך 1,000 שקלים. לאחר מכן הם כמובן החליטו לחפש אצל החברים האחרים שהיו בבית ומצאו קנאביס גם בתיקים אחרים, כך שהאירוע כולו נגמר בשלושה דו”חות על סך 1,000 שקלים כל אחד. 

“כמו מה שהיה אצלי על השולחן, כך גם בכל תיק, היו מעט פרחים, שניים או שלושה בסך הכל, כשברור שזה לשימוש עצמי. כשביקשנו לתעד את המתרחש בטלפון ולציין שהם לא ביקשו אישור להיכנס – פניהם של השוטרים השתנו והם הביעו התנגדות חמורה לכך שנצלם והפכו פתאום ליותר אגרסיביים”.

חשבת לערער על הקנס? אולי לנסות להישפט?

אחרי התייעצות עם עורך דין החלטתי שאין ברירה אלא לשלם, כי תפסו אותי על חם וכי השיטה דפוקה וככה זה עובד במדינה הזו.

“אבל מעבר לקנס, מה שמפריע לי בעיקר הוא איך שהם נכנסו אלינו הביתה, וכן ההרגשה היא שנכנסים אליך הביתה, למרות שזו חופשה וזה בית שכור, כרגע זה הבית שלך לכל דבר ועניין. זו פגיעה חמורה בפרטיות ולא צריך להרחיב את הדיבור על כמה זה מפחיד לקום מהשולחן בשתיים בלילה ולהרגיש שיד תופסת אותך בלי שום אזהרה מוקדמת. אגב, תאר לעצמך שהייתי עירום בבית, או עם בת הזוג שלי באמצע משהו? גם אז הם היו נכנסים אלינו ככה בלי לומר כלום? מתגנבים בשקט כמו גנבים?”.

בהזדמנות זו ראוי להזכיר כי “חוק הקנסות”, שנכנס לתוקף לפני כשנתיים (אפריל 2019), קובע שלא להתמקד בעבירות שימוש בקנאביס בשטח פרטי. זאת ועוד, בספטמבר 2019 אף שיגר השר לביטחון פנים דאז (והיום השגריר לאו”ם ולארה”ב) גלעד ארדן, מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה עו”ד אביחי מנדלבליט ואל מ”מ מפכ”ל המשטרה דאז ניצב מוטי כהן, שבו גינה בתקיפות את התנהלות המשטרה בכל הנוגע לאכיפת עבירות שימוש עצמי בקנאביס וטען כי מדובר במהלכים המנוגדים להנחיותיו.

את המכתב התקיף החליט השר לשלוח בעקבות חשיפת סיפורו של אבישלום, תושב ירושלים בן 28, שזכה לביקור של שני שוטרים שנכנסו לדירתו ללא צו וללא אזהרה מוקדמת, בטענה כי הם מריחים ריח של קנאביס. בתום חיפוש בדירה איתרו השוטרים רק בדל ג’וינט במאפרה, מה שלא הפריע להם לנפקו לאבישלום דו”ח בסך 1,000 שקלים.

גם כעת, כפי שאנו רואים ומפרסמים שוב ושוב במגזין, ממשיכים שוטרים להטריד צרכני קנאביס בכל רחבי הארץ, כולל פשיטות על בתים ודירות פרטיות – וזאת גם לצורך אכיפת שימוש עצמי בלבד. בשבוע שעבר פורסם מקרה דומה, גם כן באילת, במהלכו שוטרים נכנסו לחדר בית מלון בעיר, החרימו קנאביס רפואי של מטופל למרות שהציג להם רישיון ורשמו לו דו”ח על סך 1,000 שקלים.

המשטרה העדיפה הפעם שלא למסור תגובה לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר