ניו זילנד בדרך ללגליזציה: עד 14 גרם ביום ועד 2 שתילים לאזרח

תושבי ניו זילנד יצביעו בעוד כמה חודשים בעד או נגד הצעת חוק שתאפשר לבני 20 ומעלה לרכוש עד 14 גרם קנאביס ביום, ולגדל עד שני צמחים. הסקרים האחרונים מראים כי רוב התושבים (54%) מתכוונים להצביע בעד לגליזציה.

ממשלת ניו זילנד פרסמה השבוע (1.5) את הנוסח הסופי של הצעת החוק ללגליזציה שתעלה למשאל עם בקלפיות בבחירות הקרובות במדינה. הבחירות היו אמורות להתקיים בחודש ספטמבר הקרוב אך עשויות להידחות לנובמבר בעקבות הקורונה.

הצעת החוק מניחה את היסודות של שוק קנאביס חוקי ומפוקח עבור מבוגרים בניו זילנד, שבו הגיל המינימלי לרכישה הוא 20. צעירים מתחת לגיל 20 שייתפסו צורכים קנאביס יקבלו קנס או יחויבו להשתתף במפגשי הסברה, אך לא ייפתח להם תיק או רישום פלילי. העונש על מכירת קנאביס לצעירים מתחת לגיל 20 יהיה עד 4 שנים בכלא.

החוק גם מגדיר את הכמות המקסימלית של מוצרי קנאביס שונים שלאדם מותר לרכוש בחנות ביום אחד, שהיא גם הכמות המקסימלית שמותר לו להחזיק עליו בזמן נתון:

  • 14 גרם של תפרחת קנאביס יבשה
  • 70 גרם של תפרחת קנאביס טרייה (לא מיובשת)
  • 14 זרעי קנאביס
  • 210 גרם של מוצרי קנאביס אכילים ("אדיבלס")
  • 980 גרם של שמן קנאביס
  • 3.5 גרם של מיצויי קנאביס

נוסח החוק מדגיש כי מותר יהיה לשאת את הכמות המקסימלית של מוצר אחד בלבד – כך לדוגמא מותר להחזיק 14 גרם תפרחת או 210 גרם של אדיבלס – אך לא את שניהם ביחד בו זמנית.

בנוסף, החוק מתיר לכל אדם לגדל עד שני צמחי קנאביס בביתו. אם הוא גר עם דיירים נוספים, מותר להם לגדל ביחד באותו בית עד מקסימום של 4 צמחים.

צריכת קנאביס תהיה מותרת רק בבתים פרטיים או במקומות שקיבלו רישיון לכך (מה שמשאיר אופציה ל'קופי שופס' ייעודיים למעשני קנאביס בהמשך). הצעת החוק מחייבת השקעה של חלק מרווחי המיסים מקנאביס בחינוך והסברה למען בריאות הציבור, ומציבה מגבלות על שיווק ופרסום של קנאביס.

הממשלה תקים גוף שייקרא 'הרשות לרגולציית קנאביס' שיפקח על התעשייה, ינפיק רישיונות עבור עסקי קנאביס, ויקדם את בריאות הציבור. גוף זה יקבע גם את מדיניות המיסוי המפורטת על מכירות קנאביס. הצעת החוק קובעת כי יוטל על קנאביס מס 'בלו' (מס עקיף המוטל על מוצרי מותרות כמו סיגריות ואלכוהול), אך היא אינה נוקבת בשיעור מס מסוים אלא משאירה זאת עבור הרגולטור להחליט בהמשך.

בשלב הראשון של הלגליזציה תאושר מכירה של תפרחות קנאביס בלבד, ולא של מוצרים אחרים. בהמשך תותר גם מכירה של מיצויים ומוצרים אכילים – אך לא של משקאות קנאביס, וגם לא של 'דובוני גומי' או כל מאכל קנאביס שעשוי להיראות מפתה ומושך לילדים.

אם יותר מ-50% מהמצביעים יצביעו בעד ההצעה, הממשלה החדשה בניו זילנד תהיה מחוייבת להפוך אותה לחוק. ניתן לקרוא את הנוסח המלא של הצעת החוק כאן.

ממשלת ניו זילנד הצהירה כי המטרה הראשית של הצעת החוק היא הפחתת הנזקים הקשורים בשימוש בקנאביס ושיעור הצריכה של קנאביס באמצעות תוכניות חינוך וטיפול. המטרה המשנית היא לחסל את שוק הקנאביס הבלתי חוקי, לצמצם את מספר האסירים בכלא ולהבטיח את איכותם של מוצרי הקנאביס למען בריאות הצרכנים.

הצעת החוק ללגליזציה בניו זילנד היא תוצר של עסקה שנחתמה בין המפלגה הירוקה למפלגת הלייבור, לאחר שהראשונה הציבה את הלגליזציה כתנאי להצטרפותה לממשלה בראשות ג'סינדה ארדרן.

סקרים שפורסמו בשנה שעברה העריכו אז כי ישנם מעט יותר תושבי ניו זילנד שמתנגדים ללגליזציה מאשר כאלו שתומכים בה, אך סקר חדש שפורסם לפני כחודש מראה לראשונה רוב של 54% בעד הצעת החוק ללגליזציה.

"המטרה העיקרית של החוק היא להפחית את הגישה לקנאביס, במיוחד עבור אנשים צעירים, ולקחת את השליטה מידיו של השוק השחור," אמר חבר המפלגה הירוקה קלואי סווארבריק. "בין אם אתה בן 20 או בן 15 במדינה שלנו, אתה יכול להשיג קנאביס כרגע. דילרים לא מבקשים לראות תעודת זהות, ולא אכפת להם אם המוצר שהם מוכרים בטוח לצריכה או לא".


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט