מגלגל...

נחשף: ארדן וכ”ץ ביטלו את היתר הנהיגה למטופלים

משרד הבריאות מודה לראשונה בהטעיית עשרות אלפי מטופלי הקנאביס הרפואי ומתנצל על שלא עידכן בדבר ביטול התקנה של ראש הממשלה שהתירה להם לנהוג 3 שעות לאחר השימוש. שרי המשטרה והתחבורה הם שעמדו מאחורי ביטול התקנה של נתניהו ומסרבים גם היום לאשר כל הקלה.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס מודה לראשונה משרד הבריאות כי אכן הטעה וסיכן בפלילים עשרות אלפי מטופלי קנאביס רפואי, לאחר הודעה שגויה שפירסם הדובר אייל בסון לתקשורת.

את האחריות מטילים במשרד הבריאות בעיקר על שרי המשטרה והתחבורה וטוענים כי הם אלו שעמדו מאחורי ביטול התקנה ממרץ 2018 שהתירה למטופלי קנאביס רפואי לנהוג 3 שעות לאחר השימוש ושעליה אף חתם ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו.

חשיפת המחדל הגיעה כזכור בעקבות מעצרו של א’, לוחם סיירת לשעבר, נכה, המטופל בקנאביס רפואי. א’ נעצר על ידי שוטרים בעת שנהג ברכב וציין בפניהם כי עישן קנאביס 6 שעות בטרם החל בנהיגה – זאת בהתאם לאותה תקנה חדשה שפירסם משרד הבריאות.

השוטרים לא קיבלו את טענתו, הבהירו לו כי התקנה כלל אינה בתוקף ושללו את רשיונו. למגזין קנאביס מסרו אז כי למרות שראש הממשלה נתניהו חתום בעצמו על התקנה, ולמרות שהיא פורסמה בפומבי על ידי דובר משרד הבריאות, היא אינה בתוקף.

בבית המשפט דחתה השופטת טל אוסטפלד נאוי את עתירתו של א’, אשר יוצג על ידי עו”ד יניב פרץ, וקבעה כי אכן התקנה אינה בתוקף. ערעור שהגיש עו”ד פרץ לבית המשפט המחוזי גם כן נדחה. כעת, במידה ויוגש כתב אישום נגד מרשו, בכוונתו לעתור לבית המשפט העליון.

מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט ניסה מצידו בסוף השבוע שעבר להתחמק מאחריות להטעיית המטופלים, כאשר שלח מכתב לחברות הקנאביס הרפואי ובו הדגיש כי התקנה אינה בתוקף, זאת תוך שהוא מתעלם מהממצאים שנחשפו במגזין ומפסיקת השופטת.

גם זה בטח יעניין אותך

כעת מודה כאמור משרד הבריאות לראשונה בשגיאה שהובילה להטעיית המטופלים. במכתב שנשלח למגזין קנאביס מבהיר דובר המשרד בסון כי הוא אכן פרסם את התקנות כפי שנטען, ואכן לא דיווח בדיעבד על אי-תקפותן כנדרש על אף שהסתבר לו כי אינן בתוקף.

“לאחר עבודת מטה משרדית ובין משרדית שנמשכה לסירוגין שנים גיבש המשרד נוסח תקנות והעבירם בחודש מרץ 2018 לחתימת שר הבריאות (רוה”מ),” הסביר. “עם חתימת התקנות וטרם העברתן לפרסום יצאה ממשרד הבריאות הודעת דובר על כך שהתקנות נחתמו וצפויות להיכנס לתוקף עם פרסומן תוך זמן קצר.”

יחד עם זאת את האחריות לביטול התקנה מטיל משרד הבריאות בעיקר על השר גלעד ארדן והמשרד לבטחון פנים, על השר ישראל כ”ץ ומשרד התחבורה, וכן על המשטרה והרלב”ד (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים).

לטענת משרד הבריאות “משטרת ישראל, המשרד לבט”פ, הרלב”ד ומשרד התחבורה מחו נמרצות על כך וטענו שעבודת המטה שבוצעה לא היתה מספקת וכי לגופו של עניין – הם מתנגדים נחרצות לתקנות בין מאחר שלא השתכנעו שהתנאים שנקבעו בהן ראויים ובין בשל טענות של משטרת ישראל לקשיי אכיפה.”

בנוסף טוענים במשרד הבריאות כי גם מהציבור הרחב התקבלו טענות נגד תקנה זו, כולל אפילו ממטופלי קנאביס רפואי שלא היו מרוצים מההחלטה!

“יצויין כי גם מהציבור התקבלו תגובות שלימדו שיתכן שיש מקום לחשיבה נוספת,” נכתב. “גם התקבלו תגובות מהן היה ברור שהציבור אינו מבין את משמעות התקנות ומייחס להן משמעות שאין להן, אך גם תגובות מכיוון מטופלי הקנאביס, כי התקנות למעשה אינן נותנות מענה לקבוצה זו אלא רק לחלק מזערי מתוכה.”

לדברי המשרד בעקבות הנ”ל “הוחלט לא לשלוח את התקנות לפרסום והתקנות לא נכנסו לתוקף” וכן כי “אכן בדיעבד נפל פגם בכך שהמשרד לא פרסם בשלב זה הודעה מבהירה”.

גם נסיונות נוספים של משרד הבריאות להחיל תקנות אחרות כלשהן שיאפשרו נהיגה למטופלי קנאביס רפואי עלו בתוהו, כך לדבריהם: “מאז חודש מרץ התקיימו מספר רב של דיונים פנימים ומול משרדי הממשלה בניסיון לגבש נוסח מוסכם ונוסח חדש אף הופץ אך אף הוא נתקל באותן התנגדויות”.

בשבוע שעבר אף נרשמה פסיקה מעניינת בנושא זה לאחר שהשופטת אסתר טפטה-גרדי זיכתה מטופל קנאביס רפואי שנתפס נוהג תחת השפעת קנאביס. לדבריה כל עוד המחוקק לא קבע באופן ברור כי הנהיגה אסורה למטופלי קנאביס, מבחינתה הנהיגה מותרת.

פנינו אל ארבעת הגורמים שלדברי משרד הבריאות הם האחראיים לביטול התקנה המתירה למטופלים לנהוג (בט”פ, משטרה, תחבורה, רלב”ד) – מצידם נמסר כי אכן הם מתנגדים להיתר מסוג זה זאת מאחר ואין בנמצא מחקר מבוסס מספיק שיכול לקבוע גבול מקסימום לכמות רכיבי קנאביס בגוף שמותרת ואינה פוגעת בנהיגה.

כלל הגורמים גם התעלמו מהצהרות של בכירים במשרד הבריאות על כך שאין הוכחה שקנאביס פוגע בנהיגה, ואף מנתונים רשמיים שמסרה המשטרה לפיהם כלל אין הוכחה שתאונות בישראל נגרמו בעקבות שימוש בקנאביס.

תגובת הרלב”ד: “למען בטיחות ובריאות הציבור בדרכים, אין כל מקום כיום להרשות לנהוג תחת השפעת קנאביס רפואי, בהיעדר מידע שיקבע מהו הרף שמתחתיו אין סכנה לציבור. כל עוד לא נקבע רף אותו ניתן למדוד ולאכוף, וכל עוד לא בוצע מחקר רלוונטי מלווה המאשר כי מי שמצוי מתחת לרף אינו מסכן את הציבור, הרלב”ד תתנגד לשינוי התקנות”.

תגובת משרד התחבורה: משרד התחבורה החליט לעצור את פרסום התקנה בעקבות דיון שנערך עם משרד הבריאות והמשטרה ואימוץ המלצות המשטרה בנושא.”

מהמשרד לביטחון הפנים נמסר: “עמדת המשרד לבטחון הפנים מתבססת על עמדתה המקצועית של משטרת ישראל שהביעה התנגדות נחרצת למהלך כמו הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל רואים לנגד עיניהם את בטיחות הנהגים, הנוסעים והולכי הרגל ולכן, עמדת המשרד היא שיש להימנע מנהיגה תחת השפעת קנאביס המסכנת את הנהג ואת הציבור. גישה זו מקובלת במספר רב של מדינות בעולם ומסתמכת, בבסיסה, על העובדה כי השימוש בקנאביס משפיע לרעה על תפקודי הנהיגה ונמנה עם גורמי הסיכון לתאונות דרכים. רק לאחרונה, פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לביהמ”ש המחוזי בב”ש כתב אישום נגד נהג המייוחס לו ביצוע עבירות שהביאו למותם של 8 בני משפחה אחת תוך עקיפה בדרך לא פנויה ונהיגה בשכרות (תחת השפעת סמים) והחזקת סם לצריכת סמים. התנגדות המשרד לבט”פ לשינוי המצב הקיים ולקביעת סף מינימלי של ריכוז הסם בדם, שמתחת אליו ניתן יהיה לנהוג, מבוססת על העובדה שהסף שקבע משרד הבריאות אינו מגובה בצורה מספקת מבחינה מחקרית בכל הנוגע לרמת הסיכון שנובעת מנהיגה תחת השפעה. על קביעת סף להתבסס על נתונים בדוקים וניסיון נצבר בעולם. רק אז, ניתן יהיה לבחון את המדיניות הקיימת. גורמי המשטרה וגורמי המקצוע במשרד לביטחון הפנים פנו לגורמים המקצועיים במשרד הבריאות לאחר פרסום הודעת הדוברות מטעמם בדבר אישור התקנות, וביקשו לקיים עמם בירור בנוגע להשלכות של התקנות החדשות על בטיחות הציבור. עד לסיום הבירור המשותף, טרם פורסמו התקנות ברשומות ועל כן הן אינן בתוקף.”

ממשטרת ישראל נמסר: “מתוקף תפקידה, אמונה המשטרה על שמירת ביטחונם ושלומם של משתמשי הדרך ע״י מניעה ואכיפה של עבירות תנועה, בדגש על עבירות תנועה מסכנות חיים- בהם נהיגה תחת השפעת סמים. בחודש יולי 2017 נתבקשה המשטרה להעביר התייחסות ליוזמת ההחרגה של סמים מסוכנים מפקודת התעבורה. המשטרה הביעה התנגדות נחרצת למהלך שמוביל משרד הבריאות, זאת לאור הממצאים המבוססים על המחקר והרפואה, לפיהם קיימת השפעה פיזיולוגית משמעותית של נוטלי קנאביס על אופן נהיגתם תוך השפעה משתנה בין אדם לאדם – מצב שעלול להציב בסכנת חיים ממשית את הנהגים עצמם ואת יתר משתמשי הדרך. יודגש כי נהיגה תחת השפעת סמים היא מעשה מסוכן, פסול ובלתי אחראי, גם כשמדובר בקנאביס רפואי.”

דובר משרד המשפטים פנחס וולף סירב להגיב לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר