מגלגל...

נדחתה העתירה להשמדת הקנאביס הרפואי: ‘אילן ביו’ תשלם 195 אלף ש”ח

חברת ‘אילן ביו’ תשלם 195 אלף ש”ח פיצוי שכר עורכי דין למשרד הבריאות, 8 חברות הקנאביס הרפואי ושתי חברות הייצור, לאחר שנדחתה עתירתה להשמדת כל הקנאביס הרפואי בישראל.

חברת ‘אילן ביו‘ שהחלה לעסוק בתחום הקנאביס הרפואי בשנת 2015, למטרות מחקר חקלאי בלבד, הגישה בחודש שעבר עתירה לבית המשפט בדרישה להשמיד את כל הקנאביס הרפואי בישראל.

הסיבה לכך היא הוראה שהחברה קיבלה ממשרד הבריאות להשמיד את תוצרת הקנאביס הרפואי שלה, זאת בעקבות חשיפת מגזין קנאביס על מקורה הבלתי חוקי של הגנטיקה ממנה צמח הקנאביס בחוות החברה.

השופט ארנון דראל
השופט ארנון דראל (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

בעתירה טענה ‘אילן ביו’ כי כמו שהגנטיקה שלה הגיעה ממקור לא חוקי ועל כן הורו לה להשמידה, כך גם כל שאר הגנטיקה בישראל, של כל חברות הגידול, הגיעה ממקור לא חוקי ועל כן יש להורות על השמדה דומה.

עוד טענה החברה כי השקיעה סך של מיליון דולר בפיתוח התוצרת שהושמדה וכי משרד הבריאות הפלה אותה אל מול החברות האחרות בענף.

לאחר שחברות הקנאביס הרפואי ומשרד הבריאות הגישו בשבוע שעבר את תשובתן לעתירה, הבוקר (א’) דחה השופט ארנון דראל את העתירה ואף חייב את העותרת, ‘אילן ביו’, בתשלום שכר טרחת עורכי דין לחברות שנתבעו, כמו גם למשרד הבריאות.

בסך הכל הורה השופט דראל להשיב לנתבעות סכום כולל של 195,500 ש”ח, המחולקים לפי הייצוג המשפטי: 20,000 ש”ח למשרד הבריאות, 58,500 ש”ח לשבע חברות הקנאביס הרפואי שיוצגו יחדיו, 58,500 ש”ח לחברת ‘בטר’ שיוצגה לבד, 29,250 ש”ח לחברת ‘קנאבליס’ וכן 29,250 ש”ח לחברת ‘פנאקסיה’.

“מתוך התגובות [של הנתבעות] הוברר כי משרד הבריאות העניק למשיבות רישיונות לגידול צמח הקנאביס או לייצור קנאביס רפואי וכי אלה פועלות מכוח אותו רישיון,” כתב השופט בפסק הדין. “הענקת הרישיונות במהלך תקופה זו נעשתה אמנם מבלי לבדוק את מקורו הגנטי של החומר, כפי שנעשה ביחס לעותרת שביקשה לקבל רישיון חדש, וזאת מכוח הוראת המעבר שנקבעה בהחלטת הממשלה”.

בנוסף השופט מאשרר לראשונה את ממצאי התחקיר שפרסמנו, וקובע כי אכן מנהל היק”ר יובל לנדשפט אישר הברחת 225 ייחורי קנאביס במזוודה בניגוד להוראות המחייבות ו”לפנים משורת הדין”. לדבריו “תכתובות וואטסאפ שהוגשו אינן תומכות בהכרח בטענה זו של משרד הבריאות, אך איני סבור שיש לייחס לכך חשיבות רבה לצורך ההליך הנוכחי”.

“לאחר שקראתי את כתבי הטענות והנספחים לה, שמעתי את טענות הצדדים בדיון ושקלתי אותן, הגעתי לכלל מסקנה כי דין העתירה להידחות,” סיכם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר