נגמר להם האוויר: קנאביס מועיל לחולי אסטמה – עובדה

משרד הבריאות – לתשומת לבכם: מחקרים חדשים מוכיחים שוב את התועלת של צמח הקנאביס לחולי אסטמה

מאת: חיים בידני

אסטמה היא מחלה כרונית אלרגית חסימתית של דרכי הנשימה העליונות, והיא אחת המחלות הכי שכיחות אשר מונה למעלה מ-300 מיליון חולי אסטמה ברחבי העולם. בישראל לבדה ידוע לנו על כ-400 אלף חולים ולמעשה לכל אחד מאיתנו יש חבר, בן משפחה או עמית מהעבודה אשר חולים באסתמה.

אסטמה ידועה כמחלה הטרוגנית – כלומר בעלת מספר סיבות שונות לפרוץ המחלה (כמו גנטיקה, אקלים ותזונה).

הפתופיזיולוגיה של המחלה מאופיינת בדלקת הנוצרת עקב רגישות-יתר של דרכי האויר ומתבטא בהיצרות והתכווצות של דרכי הנשימה העליונות (סימפונות) , היווצרות בצקת ויצירת רירית. במצב זה החולה נכנס לקוצר נשימה וחוסר יכולת לשאוף אוויר.

ראו עוד: מחקר חדש קובע: הריאות שלך אוהבות מריחואנה

קנאביס לאסטמה? לא המציאו את הגלגל…

החל משנות ה-50 של המאה הקודמת, כאשר הסיקו החוקרים כי המחלה היא מחלה אלרגית דלקתית, החלו השימושים במרחיבי סימפונות כגון סאלבוטמטול, המוכר לנו כ’וונטולין’ וטיפול בסטרואידים. דבר פחות ידוע הוא שמחקרים שנעשו על צמח הקנאביס מצאו כי חלק קטן מהרשימה הארוכה של סגולותיו הרפואיות, הן הרחבת הסימפונות ומניעת דלקות בדרכי הנשימה.

כרזת פרסומת לטיפול באסתמה בעזרת קנאביס
כרזת פרסומת ישנה הממליצה לטפל באסתמה בעזרת “סיגריות הודיות” (קנאביס)

עם התגברות התודעה על סגולותיו של צמח הקנאביס בשנות ה-60, עלתה תיאוריה שטענה שמריחואנה מיטיבה עם חולים הסובלים מקוצר נשימה ואסטמה.

במחקר שנערך בשנת 1974 בבית הספר לרפואה סיינט ג’ורג שבבריטניה גילו חוקרים כי THC (החומר הפעיל בקנאביס) גורם להרחבת הסימפונות אצל חולי אסטמה. המחקר נערך בחולי אסטמה יציבים הן בבליעה והן בעישון.

במחקר נוסף בביה”ס לרפואה שבטוקיו, יפן, בשנת 2005 גילו החוקרים כי קולטנים אנדוקנבינואידים מעכבים דלקות ניורוגניות בדרכי נשימה של חזירים וכך מונעים הצטברויות של מוקוזה שגורמות לקוצר נשימה במצב של אסטמה ודלקת סימפונות (ברונכיטיס).

מחקר אחר שנערך ע”י סטודנטים ביוהנסבורג בגרמניה בשנת 2011 על עכברי מעבדה הראה כי ישנו דיכוי של תגובה חיסונית אלרגית לעכברים שקיבלו THC וכך בעצם נמנעת תגובה אלרגית חריפה.

ראו עוד: קנאביס לטיפול באסתמה ובעיות נשימה

הקנאביס “משפיע כפליים” על הרחבת סימפונות

לאחרונה גילתה קבוצת מחקר בינלאומית מדוע מריחואנה גורמת לשיעול במצבים מסוימים, אך עשויה למנוע היצרות של סימפונות ושיעול באחרים.

בדיווח בכתב העת Nature, מדענים מהמכון לרפואה ניסויית בבודפשט (הונגריה), האוניברסיטה של נאפולי (איטליה) ואוניברסיטת וושינגטון (ארה”ב), הראו כיצד האנדוקנבינואיד “אננדמיד” משפיע על דרכי הנשימה של הריאות. במחקרים בבעלי חיים (חזירים ושרקנים), אננדמיד היה בעל השפעה כפולה על היענות הסימפונות.

האם אנחנו קרובים למציאת תרופה חדשה המכילה THC? ממצאים אלו יכולים להוביל לטיפולים טובים יותר למחלות בדרכי הנשימה – לנו נותר רק לקוות שהאנשים האמונים על התחום של בריאות הציבור ישימו סוף סוף את טובת החולים לנגד עיניהם…

יש לציין שעל אף המחקרים, האסתמה אינה מופיעה ברשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי בישראל. עם זאת, המטופל הישראלי הראשון בקנאביס רפואי, קיבל בתחילת שנות ה-2000 את האישור על סעיף אסתמה.

ראו עוד: שאיפה עמוקה – כמה זמן כדאי להחזיק את השאכטה בפנים?

פרופסור רפאל משולם על יתרונות הקנאביס לחולי אסטמה:

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר