הורוביץ מלבין את קומבינת הרישיונות הסודיים של לנדשפט‎‎

רישיונות למקורבים בלבד ושינוי נהלים בדיעבד - איך איפשר מנהל היק"ר יובל לנדשפט ל-14 עוסקים לקבל רישיונות ייחודיים ובלעדיים לסחר בקנאביס, ולאחר מכן "סגר את הדלת" לכל האחרים? משרד הבריאות מגבה את המהלך בתגובה ראשונה לעתירה שהוגשה לבית המשפט

משרד הבריאות מגבה את מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, שבמעין “קומבינה” ניפק בתחילת השנה 14 רישיונות סודיים תחת סעיף “אחר” – רישיונות המיועדים לסחר, תיווך וייבוא קנאביס לאנשי עסקים שחלקם מקורבים לו – המאפשרים לבצע עסקאות בתחום הקנאביס הרפואי מבלי הצורך להקים חוות גידול, מפעל, בית מסחר או בית מרקחת.

כפי שנחשף במגזין קנאביס, לנדשפט ניפק את הרשיונות הסודיים הללו במשך מספר חודשים, עד שבחודש יולי 2021 הגיעה פניה דומה לקבלת רישיון מגורם אחד לפחות, אולי יותר, שלנדשפט פחות מחבב באופן אישי. בשלב זה לדברי גורמים בענף גמלה בליבו של מנהל היק”ר ההחלטה לעצור את ניפוק הרישיונות הסודיים הללו.

אבל, מכיוון שכבר נופקו 14 רישיונות כאלה ולא ניתן למנוע זאת גם מאחרים מפאת אפליה וחוסר שוויון, מנהל היק”ר מצא פתרון: במקום לנפק רישיון למבקשים החדשים, הוא ניפק להם בתחילת החודש (דצמבר 2021), כלומר בחלוף כחמישה חודשי המתנה, מעין “אישור ראשוני” שמבהיר להם שלא מדובר ברישיון שמתיר עיסוק בתחום אלא באישור זמני “להקמת מיזם”.

המבקשים החדשים הבחינו שבאישור הראשוני הם נדרשים לעמוד בנהלי אבטחה של מפעלים וחוות (תקן IMC-GSP) למרות שמדובר ברישיון לביצוע עסקאות בלבד, ללא מגע בקנאביס (“רישיונות קונסטרוקטיביים”), כלומר מדובר בפועל בדרישות שלא ניתנות ליישום ויתרה מכך, דרישות אלו מעולם לא נדרשו באופן דומה מ-14 מקבלי הרישיונות הראשונים.

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (צילום מסך: “כאן 11”)

בעקבות התנהלות זאת, שנראית כמו עוד “קומבינה” של מנהל היק”ר שאיננה כמובן הראשונה שלו במהלך 10 שנות כהונתו בתפקיד (כזכור הוא אף אישר בעבר הברחת קנאביס מארה”ב בניגוד לחוק), הגישו עו”ד רועי רון ועו”ד חגית ויינשטוק, מומחים ברגולציה של קנאביס רפואי, עתירה לבית המשפט בשם אחת החברות שקיבלו את אותו “אישור זמני” במקום רישיון.

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט בשבוע שעבר (19.12), טענה בין היתר עו”ד ויינשטוק כי מדובר בהתנהלות לא חוקית וכוחנית של לנדשפט ובאפליה וחוסר שוויון כלפי אלה שהגישו בקשות לרישיון הסודי לאחר חודש יולי וקיבלו רק “אישור זמני” שלא ניתן ליישמו לכדי הפיכתו לרישיון, לעומת אלה שהגישו בקשות לפני חודש יולי וקיבלו מיד רישיון ללא תנאים נוספים.

בתשובה לעתירה, שהוגשה אמש (ב’, 27.12) לבית המשפט מטעם משרד הבריאות על ידי עו”ד יעל בן סעדון מפרקליטות מחוז ירושלים, עומד משרד הבריאות מאחורי התנהלותו של מנהל היק”ר ומגבה אותה.

בתשובה מעדכן משרד הבריאות כי ב-23.12, כלומר בסוף השבוע האחרון וארבעה ימים לאחר הגשת העתירה, עודכנו הנהלים באופן רשמי כך שלבעלי האישורים הראשוניים מובהר כעת מה עליהם לעשות לכאורה, אם כי אין התייחסות לדרישה באישור הראשוני לעמידה בלתי אפשרית בתקן IMC-GSP.

כלומר, למרות שהיק”ר הטמיעו את הנהלים החדשים רק לאחר הגשת העתירה, הדרישה היא כעת שגם מי שהגישו את הבקשות לרישיון הרבה לפני שהנהלים עודכנו, כולל מי שהגישו את הבקשות אף לפני יותר מחצי שנה, יידרשו לעמוד בנהלים החדשים שפורסמו רק כעת, בדיעבד, זמן רב לאחר מכן.

ניצן הורוביץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
מגבה את הקומבינה, שר הבריאות ניצן הורוביץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

עוד לטענת המשרד בתגובה לבית המשפט, היה על המבקשים החדשים לנחש שהנחיות חדשות עוד יגיעו בעתיד ועל כן היו צריכים להמתין ולא להגיש עתירה, ועל כן יש לדחות את העתירה מכיוון שהיא “מוקדמת”.

לדברי המשרד, “העותרת הגישה עתירה מוקדמת ולא המתינה לקבלת הנחיות מאת משרד הבריאות לצורך קידום בקשתה” – זאת כאמור למרות שבהנחיות המקוריות שצורפו לאישור הראשוני כן נקבעו תנאים, רק שלא ניתן היה לעמוד בהם.

ההסבר של משרד הבריאות לעצם קיומם של הרישיונות הסודיים הוא ש”עם הזמן במקביל לבקשות עיסוק בתחומים רגילים – גידול, ייצור, אספקה וכו’ – התקבלו בקשות רבות לעיסוק בקנאביס ‘ללא מגע’ והובן כי אף עוסקים אלו חייבים ברישיון שכן הם מבצעים פעולות של עסקה בקנאביס המנועה בפקודת הסמים כך שללא רישיון יהיו נחשבים כמי שמבצעים עבירה פלילית”.

בשורה התחתונה, משרד הבריאות לא מספק בתשובה לעתירה כל הסבר לטענות לאפליה וחוסר שוויון, כלומר לשאלה מדוע הנהלים הבלתי-ישימים לעמידה בתקן IMC-GSP, כמו גם הדרישות החדשות שהוטמעו בדצמבר 2021, כן תקפים למי שהגיש בקשה לרישיון ביולי 2021 ואילך אך לא נדרשו וגם לא נדרשים כעת מ-14 הראשונים שהגישו בקשות לפני יולי 2021 וכבר מחזיקים ברישיונות אלו.

בנוסף משרד הבריאות לא מסביר מה בעצם קרה בחודש יולי 2021 שהוביל להחלטת מנהל היק”ר לנדשפט להפסיק לפתע את הניפוק של הרישיונות המיוחדים הללו.

המשרד מסרב במקביל גם לחשוף את רשימת כל הגורמים שביקשו רישיונות דומים, בין אם קיבלו אותם או לא, וגם לא את התאריכים בהן הוגשו הבקשות, כמה זמן המתינו לאישור, האם אכן קיבלו מיד רישיון ללא קבלת “אישור ראשוני” קודם ובאיזה נהלים הם נדרשו לעמוד כתנאי לקבלת הרישיון. בעניין זה הוגשה לפני כשלושה חודשים גם בקשה לפי חוק חופש המידע.

שר הבריאות ניצן הורוביץ ודוברו אדם רינגל לא מסרו תגובה לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר