מגלגל...

משרד הבריאות לעוסקים בענף: חשפו את נתוני המלאי והמחירים

הפעם זה יקרה? משרד הבריאות הנחה את כל החברות בענף הקנאביס למסור עד ל-1.7.21 למשרד הבריאות את נתוני המלאי והמחירים של כל המוצרים מאז אפריל 2020 ועד היום, ובאופן חודשי קבוע מעתה ואילך. בפעם הקודמת מנהל היק"ר ניסה זאת בעצמו אך התקפל מול טענת העוסקים כי מדובר בסודות מסחריים

פרסום ראשון: כ-8 חודשים לאחר שמנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט ביקש מהחברות להעביר לידיו מדי חודש נתוני מלאי ומחירים עדכניים ונאלץ “להתקפל” בעקבות מכתב התראה ששלחו החברות בו טענו שמדובר במידע מסחרי סודי, כנראה שבקרוב ידו תהיה על העליונה והחברות תיאלצנה לחשוף את קרביהן הפעם בהוראה רשמית של משרד הבריאות.

כזכור, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס מיד עם פרסום דו”ח מסקנות ועדת המחירים בחודש מרס השנה, ועדת המחירים קבעה כי אין להטיל בשלב זה פיקוח מחירים על מוצרי קנאביס אך גם קבעה כי יש לאסוף מידע בעניין זה מבתי המרקחת, חוות הגידול והמפעלים בענף באופן שוטף כדי לזהות איזו חוליה היא הרווחית ביותר וממנה אולי לקצץ בכוח.

כעת מוציא לפועל משרד הבריאות את המלצות הועדה כשבמכתב רשמי שנשלח בשבוע שעבר (26.5) לעוסקים בענף ועותק ממנו הגיע למגזין קנאביס הוא מורה לכלל העוסקים בתחום (חוות גידול, מפעלים, בתי מסחר, יבואנים ובתי מרקחת) להעביר עד ל-1.7.21 דיווח מלא על מחירי הייצור, הקנייה והמכירה שלהם בין אפריל 2020 לאפריל 2021, ולאחר מכן באופן קבוע מדי חודש בחודשו.

מלבד נתוני מחירים דורש משרד הבריאות לקבל לידיו גם את נתוני המלאי אצל כל העוסקים בענף. במכתב, החתום על ידי חיים הופרט, סמנכ”ל תכנון במשרד הבריאות והמפקח על המחירים המשמש כמנהל הכספים בפועל, מצוין כי יש לדווח “על כל מוצר לפי המספר הקטלוגי של יחידת הקנביס הרפואי ולכלול מידע על כמות המוצרים במלאי וכן כמות המוצרים ששווקו ו/או נמכרו בחודש האחרון ומחירם”.

כאמור, בפעם הקודמת בה מנהל היק”ר הורה לחברות למסור מידע זה הן סירבו תוך טענה כי לפחות בכל הנוגע לדרישה לחשיפת מחירים מדובר לכאורה בדרישה לא חוקית לחשיפת נתונים מסחריים אשר מפרה את חוק פיקוח מחירים, את חוק יסוד חופש העיסוק, זכויות קניין, עקרון המידתיות במשפט ועוד.

לעמדת החברות אז, ההנחיה היתה למעשה ניסיון להטיל פיקוח מחירים על השוק בדלת האחורית, ללא הליך רגולטורי מחייב. “דרישה זו מהווה פיקוח מחירים הלכה למעשה וזאת באמצעות מכתב חסר כל תוקף משפטי ושעומד בניגוד להוראות הדין,” כתבו, “פיקוח מחירים יכול לחול רק מכח צו חתום על ידי השרים שאושר על ידי הממשלה”.

בתגובה לאותו מכתב ולפרסום אודותיו במגזין קנאביס חזר בו לנדשפט מדרישתו וטען, בדיעבד, שלא היה מדובר בדרישה, אלא בבקשה וולונטרית, בהתנדבות, על אף שהניסוח המקורי לא הציג זאת כך. “לאור פניות בנושא, נבקש להבהיר כי הדיווח על המחירים הינו וולונטרי,” כתב.

אך כעת, עם ההנחיה הרשמית של משרד הבריאות, נראה שהכוונה במכתב הקודם אכן לא היתה דרישה וולונטרית ורק הפכה לכזאת בעקבות התנגדות החברות וחשיפת הסיפור.

בשלב זה נציגי חברות ששוחחו עם מגזין קנאביס הביעו תרעומת על ההנחיה החדשה-ישנה, חלקם טענו כאמור כי כלל לא קיבלו אותה ואחרים הבהירו כי בכוונתם לפעול באפיקים משפטיים על מנת להתנגד בתוקף לדרישה.

התאחדות התעשיינים, המייצגת את מפעלי הקנאביס הרפואי, מסרה בתכתובת פנימית לעוסקים כי “דרישה זו דומה לדרישה ששלח בנובמבר 2020 יובל לנדשפט והיא נבדקה בעבר על ידי היועצת שלנו להגבלים עסקיים שאמרה כי מדובר במידע רגיש מאד ושככל הנראה אין סמכות לבקש זאת מאחר ודרישה גורפת לדיווח קבוע של נתונים מפורטים ורגישים מחייבת קיומה של סמכות מוקנית בחוק (פיקוח מחירים נעשה בחוק וזהו סוג של פיקוח מחירים) ולא ניתן לדרוש זאת באמצעות פניה פורמאלית”. בנוסף כתבו כי “בהתאם לכך הוצאנו אז מכתב משפטי למשרד הבריאות ואנו בודקים כעת את תקינותה של הפניה החדשה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר