טוען...

משרד הבריאות אישר: רופאי משפחה יחלקו מריחואנה

לראשונה ייפתח בקרוב בישראל קורס קנאביס רפואי עבור רופאי משפחה, שיתיר להם להנפיק רשיונות בעצמם – כך מסר פרופ’ ארנון אפק, מנכ”ל משרד הבריאות, בדיון סוער שנערך הבוקר בועדת הבריאות של הכנסת. במהלך הדיון נראה כי יו”ר הועדה, ח”כ אלאלוף, שינה את עמדתו בנוגע לקנאביס: “עכשיו אני מבין,” אמר. וגם – סחר בסמים במשכן הכנסת.

ועדת הבריאות של הכנסת כבר ידעה דיונים סוערים בנושא הקנאביס הרפואי במהלך השנים האחרונות והבוקר, ב’, נראה שהמסורת נמשכת: חברי כנסת, נציגי משרדים ממשלתיים, נציגי ציבור, רופאים וחולים, הגיעו לועדה בראשותו של ח”כ אלי אלאלוף מ’כולנו’, במה שהתחיל כמו עוד דיון משמים – והסתיים עם תקווה לשינוי.

פקידים במקום רופאים

בתחילה, מיד לאחר דברי הפתיחה של ח”כ תמר זנדברג שאמרה כי “אין ויכוח שהקנאביס עוזר לחולים בכל מיני תסמינים,” הביע יו”ר הועדה אלאלוף את הסתייגותו מעניין הקנאביס לגמרי: לאחר שראה שילדים נוכחים בישיבה, קבע כבר בתחילה כי: “אני ליד ילדים לא מדבר על ‘דברים כאלה’.”

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג

זנדברג השיבה לו כי “חלק מהתפיסה הציבורית השלילית נובעת מזה שאנשים מסתכלים על הקנאביס בצורה כזו. ישנם חומרים מסוכנים הרבה יותר כמו הרואין – וגם ילדים מקבלים אותם.”

ח”כ זנדברג העלתה את שורש הבעיה כנושא לדיון: “היום יחידת הקנאביס הרפואי קובעת לגבי הטיפול בקנאביס על ידי פקידים – שאולי הם רופאים אבל אינם מכירים את המטופל. היום השיקול האם לתת טיפול הוא מנהלתי במקום רפואי וזה מה שיוצר אינספור בעיות וחסמים. הגיע הזמן לפתור קודם כל את זה. לתת לרופאי משפחה להתיר את השימוש בהתאם לחוות דעתם המקצועית.”

קורס קנאביס לרופאי משפחה

מנכ”ל משרד הבריאות החדש, פרופ’ ארנון אפק, קבע כי “אין חילוקי דעות שקנאביס הוא אינו תרופה”, אך לאחר סבב דברים ודרישה מצד יו”ר הועדה להתרת חלוקת רשיונות הקנאביס על ידי רופאי משפחה – הבטיח כי בקרוב ייפתח קורס קנאביס רפואי עבור רופאי משפחה – שיסמיך אותם לאשר את השימוש.

“כמו שעשינו עם ריטלין, משרד הבריאות מוכן לעשות קורס כדי להכשיר גם רופאי משפחה לתת קנאביס,” הבטיח המנכ”ל אפק. “אנחנו מכבדים רופאי משפחה ומעריכים את שיקול דעתם. רק צריך הכשרה.”

פרופ' ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות
פרופ’ ארנון אפק, מנכ”ל משרד הבריאות: “רופאי משפחה יספקו קנאביס – אחרי קורס”

יש לציין שכבר לפני שלוש שנים פורסם קורס קנאביס רפואי, אך אז הוא נמשך יומיים בלבד וניתן באופן חד פעמי ורק לאחיות. הקורס הקרוב יהיה ככל הנראה מפורט יותר ויסמיך רופאי משפחה לספק רשיונות שימוש בקנאביס רפואי – כך כאמור על פי דבריו של פרופ’ אפק.

גרמן: “כמו בהולנד”

יעל גרמן, שרת הבריאות הקודמת, השתתפה אף היא בדיון וחזרה גם היא על שורש הויכוח: “השאלה היא האם כל רופא רשאי לרשום קנאביס רפואי, או האם הדרך הנכונה היא על ידי ועדות מומחים ו-33 רופאים שיקבעו,” אמרה. “סוגיה שנייה היא סוגיית ההסדרה: הויכוח הוא האם אותה החלטת ממשלה הנוגעת להעברת הענף לחברת שרא”ל, היא זו שמחייבת, וזו החלטה טובה לדעתי – או האם צריך לפתוח אותה.”

יעל גרמן
יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר: “החלטה להעביר לשרא”ל היא ההחלטה הטובה”

גרמן הציגה שוב את הולנד כמודל בו ישנה רק חברה אחת המספקת קנאביס רפואי, אך שוב התעלמה מהעובדה שענף בהולנד נראה אחרת לגמרי, עקב חוקי אי הפללה המאפשרים לכל אדם לצורך קנאביס ללא רשיון. “גם בהולנד, שם הקנאביס הוא לא חוקי, גם שם יש חברה אחת שמנהלת את כל נושא ההסדרה של הקנאביס,” אמרה. “לקחנו את המודל ההולנדי ואמרנו שמן הראוי שחברה אחת היא זו שתכיל את כל הנושא. לא ראוי שישנם מספר מגדלים ואין מכרז אולי למגדלים נוספים.”

“לשרא”ל היה מכרז,” המשיכה גרמן, ספגה ביקורת ותיקנה את עצמה: “היה להם פטור ממכרז. צריך להגיע למצב שכל מטופל יוכל לקבל את התרופה בבית מרקחת. הקשר שיש היום בין המטופל ליצרן מוביל לשחיתות. ויש מאבק גדול מאוד על השליטה בשוק. זה לא פופולרי להגן על משרד הבריאות. המשרד נמצא במצב בלתי אפשרי כי הקנאביס לא נחשב כתרופה. על אנטיביוטיקה נעשו ניסויים קליניים וברור לרופא מה הוא יכול לתת וכמה. אין דבר כזה בקנאביס ולכן לבוא ולבקש מכל רופא שיבוא ויתן זו בקשה בלתי אפשרית.”

“מטפלים בחולים דרך פקסים”

ויכוח קולני התפתח בין ח”כ ינון מגל לסגן מנהל יק”ר מיקי דור. “התפקיד של משרד הבריאות הוא לטפל בחולים,” אמר מגל. “שיפגשו את החולים, לא יעבדו בפקסים. ואם הפחד הוא שזה זולג לשוק, זה מחיר שצריך לשלם אותו. האלטרנטיבה היא שאנשים יקבלו את זה ממשפחות פשע. עדיף שיקבלו את זה מזליגה. תנו לאנשים לחיות.”

ינון מגל
ח”כ ינון מגל: “אם יש פחד שהקנאביס יזלוג לשוק – אז שיזלוג. זה מחיר שצריך לשלם אותו.”

“אם הקנאביס עוזר לאנשים, צריך לתת להם אותו וצר לי להגיד אבל משרד הבריאות לא מבצע את תפקידו,” המשיך מגל ופירט שורת מקרים ספציפיים בהם נפגעים חולים בגלל המדיניות הנוכחית: “לא יכול להיות שבחורה כמו דנה בראון שיושבת כאן עומדת בהפגנה ומבקשת את התרופה. זה לא הגיוני. תראו את בן לביא, חולה מקרוהן, הוא צריך כמות קנאביס רפואי ולא מאשרים לו.”

מגל הציג עוד שורת מקרים: “היה מנהל בנק. לא מאשרים להם לעבור מעוגיות לפרחים או להפך. מורידים להם במינון. יש בעיה שכל המנגנון לא מתפקד. יש זליגה לשוק? תטפלו בזה. הם לא רואים את החולים, לא את הרופאים. הם מקבלים פקסים. הם לא מכירים את החולה. עובדת בקמ”ג נאלצה לקנות חומר מסוחרים בגלל שמיקי דור לא נותן לה את זה. האמת תירשם בפרוטוקול.”

“לחלק בבתי מרקחת”

ח”כ אילן גילאון מ’מרצ’, התומך בלגליזציה, השתתף אף הוא בדיון: “לכמה רופאים מותר לתת אוקסיקונטין במדינת ישראל? זה צריך להיות בדיוק באותה מידה עם קנאביס. ברור שצריך להוציא את הדבר הזה מפקודת הסמים. עד אז, אם זו תרופה, שיהיה בבית המרקחת ושכל רופא יוכל להמליץ.”

ד”ר ברקת שיף, רופאה פרטית המטפלת בכאב ציינה כי התור אליה נמשך שנה שלמה: “התור להגיע אליי הוא במשך שנה. נכון שיש וועדת ההתוויות ונכון שקוראים למומחים לשבת שם. עם זאת, במידה רבה מאוד הרופאים שם מונחים על ידי תפיסת עולם די שמרנית. באמת ישנה בעיה שלא נעשו מחקרים והסיבה לכך היא שארה”ב עצרה את כל המחקרים. הנסיון לדמות את המודל לזו של הולנד הוא לא נכון.”

אלי אלאלוף
ח”כ אלי אלאלוף, יו”ר ועדת הבריאות: “עכשיו אני מבין…”

אלאלוף: “רק עכשיו אני מבין…”

נציג ארגון הנכים דיבר אף הוא: “מאות נכים לא מצליחים לקבל קנאביס ומגרשים אותם ממרפאות כאב. נהיה סחר של רופאים פרטיים, או פרוטקציה וקשרים. מבקר המדינה פנה ליק”ר והם לא נענו. מה שהם אומרים זה לא נכון. לא ייתכן שישנה חבורה של רופאים שתחליט עבור מדינת ישראל מה לעשות. התרופות האחרות מאוד מסוכנות. אנשים מגיעים להתקפי לב בגלל התרופות האלה.”

דנה בראון, החולה במחלת ניוון שרירים ועברה מסכת ייסורים מול משרד הבריאות, סיפרה על הקשיים האישיים שלה ועל קשייהם של חולים רבים שהורידו להם את המינון, או פגעו ברשיונות שלהם.

יו”ר הועדה ח”כ אלאלוף נראה נרגש מאוד מדבריה של דנה והבטיח שיתקיים דיון נוסף בוועדה. “לא באנו מוכנים, עכשיו אני מבין מה שינון מגל ניסה להגיד לי,” אמר.

סחר בסמים בכנסת

אחרי דנה דיבר בן לביא, מטופל בקנאביס רפואי עקב מחלת מעיים: “בעקבות הטיפול בקנאביס חזרתי לחיים, טעמתי את החופש. ביקשתי העלאה במינון ועברה כבר שנה מאז.”

בעוד חברי הפאנל נראו נרגשים מהדברים והקשיבו קשב רב לבן, קם שלומי סנדק, פעיל ותיק בתחום, והגיש לו אל מול חברי הועדה ג’וינט מגולגל. הקהל מחא כפיים, אך אחדים זעמו על כך שמתבצע “סחר בסמים” במשכן הכנסת. אלאלוף, גרמן ומאיר כהן אמרו כי מדובר “פרובוקציה מחוצפת”.

אלאלוף סיכם, נרגש, כי מיד בתום פגרת הקיץ של הכנסת, בערך ב-15 לאוקטובר, תתקיים ישיבה נוספת בנושא זה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר