מחקר מצא: משככי כאבים מגבירים את הכאבים

משככי כאבים שאמורים להקל בכאבים מובילים דווקא להגברת והארכת הכאבים – כך מתוצאות מחקר חדש וראשון מסוגו שנערך בקולורדו. “החלטה ליטול אופיואידים עלולה להוביל לתוצאות הרסניות,” אומרים החוקרים.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קולורדו מצא שטיפול בעזרת משככי כאבים גרם להגברת תחושות הכאב במקום להקלה. מתוצאות המחקר עולה כי לא רק שהטיפול בעזרת מורפין ואופיואידים לא הקל על הכאב, אלא אף גרם לכאב כרוני שנמשך חודשים ארוכים.

ממצא חריג זה יכול להסביר את תופעת ההתמכרות הקשה למשככי כאבים, שמובילים לכאורה את צרכניהם ליטול יותר מהם בגלל חוסר הקלה. השימוש במשככי כאבים הוגדר בארה”ב כמגיפה של ממש לאחר שהתברר שתרופות מסוג זה הן מגורמי המוות המובילים בארה”ב.

יש לציין שהמחקר נערך על עכברי מעבדה, אך אם תוצאות דומות יעלו במחקר בבני אדם הרי שאותן תרופות לא רק שאינן מטפלות בכאבים אלא עלולות להגביר את תחושות הכאב עוד יותר – הבעיה שלשמה ניתנו מלכתחילה.

לינדה ווטקינס
פרופ’ לינדה ווטקינס: “זהו צד מכוער במיוחד של האופיואידים שטרם זוהה עד כה”

“אנו מראים בפעם הראשונה שאפילו חשיפה קצרה לאופיואידים עלולה להוביל להשפעה שלילית ארוכת טווח על הכאב,” מסביר פרופ’ פטר גרייס, ממנהלי המחקר. “מצאנו שהטיפול תרם לעצם הבעיה.”

“משמעות הממצאים עבור אנשים הנוטלים אופיואידים כמו מורפין, אוקסיקודון ומתדון היא אדירה,” אומרת פרופ’ לינדה ווטקינס, “זאת מאחר והראנו שהחלטה קצרת מועד ליטול אופיואידים עלולה להוביל לתוצאות הרסניות ולגרום לכאב להתגבר ולהתארך. זהו צד מכוער במיוחד של האופיואידים שטרם זוהה עד כה.”

ראו גם:
גדי בודק משככי כאבים: פרקוסט
סקר: 99% מהרופאים מספקים יותר מדי תרופות
מחקר: 25% פחות מתים מתרופות במדינות קנאביס
דוקו: “מרשם להתמכרות”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר