מצרים: סופר בדרך לכלא כי “כתב על חשיש”

כמעט 5 שנים חלפו מאז “האביב הערבי” במצרים ונראה שמצבו של חופש הביטוי במדינה עדיין בכי רע: ככה יעשה למי שיעז לכתוב את מה שעל ליבו

האקטיביסט המצרי, עו”ד נאסר אמין, קורא תיגר בימים אלו על חוק שנוי במחלוקת הקובע כי סופרים ויוצרים עשויים להתמודד מול גזר דין של מאסר בפועל במידה וביצירותיהם ימצאו תכנים אשר “פוגעים במורל הלאומי”.

הפעם מדובר במשפט שנערך כנגד הסופר המצרי אח’מד נאג’י, שעל ראשו מרחף עונש של שנתיים מאסר וקנס כספי של 1,300$ – הסיבה: בספרו החדש של נאג’י “המדריך לשימוש בחיים” ניתן לקרוא “טקסטים המעוררים קונוטציה מינית” ואף גרוע מכך “אזכורים על חשיש”.

עו”ד נאסר אמין שכאמור מייצג את הסופר, טוען כי החוק מהווה הפרה בוטה של החוקה המצרית, אשר מורה על החלת עונשים מהסוג הזה לפרסום של תכנים המעודדים אלימות והשמצה בלבד.

כריכת הספר של "המדריך לשימוש בחיים"
כריכת הספר “המדריך לשימוש בחיים”

התביעה מצידה מתעקשת שהספר הוא למעשה אוטוביוגרפיה של הסופר, ולכן יש להתייחס אליה כיצירה עיתונאית. הם אף איימו להעמיד את נאג’י לדין בעוון של “שימוש בחשיש” באופן רטרואקטיבי, זאת על אף העובדה שנאג’י מעולם לא נעצר על החזקה או שימוש עצמי של “חומרים אסורים”.

סכסוכים פנימיים בין האיסלמיסטים לשלטון

אמין קישר את התביעה נגד נאג’י לדיכוי המתמשך שמבצע המשטר המצרי הנוכחי נגד “האחים המוסלמים” מאז שאלו הודחו מהממשלה והוצאו אל מחוץ לחוק בהפיכה צבאית במהלך אוגוסט 2013:

כזכור, “האביב הערבי” שהגיע למצרים בפברואר 2011, הביא להדחתו של הנשיא המכהן חוסני מובארק, ובבחירות הדמוקרטיות שנערכו לאחר מכן זכתה “מפלגת החירות והצדק” של “האחים המוסלמים” בלמעלה משליש מקולות המצביעים.

אך ניצחון המפלגה לא החזיק מעמד זמן רב, וכעבור כשנה יצאו רבים מתושבי מצרים להפגין ברחוב בקריאה לצבא להתערב במשטר ולמנוע את “גנבת הסמכויות” וה”איסלמיזציה” שלטענתם מנסה לבצע מוח’מד מורסי, הנשיא החדש מטעם “האחים המוסלמים”.

הצבא אכן התערב בסופו של דבר והדיח את מורסי מכס השלטון. חוקים חדשים שנחקקו הוציאו את תנועת “האחים המוסלמים” אל מחוץ לחוק, מה שגרם למתח ואיבה בין המשטר החדש לבין תומכי התנועה ברחבי המדינה, דבר שהוביל לאלימות קשה ולשפיכות דמים הנמשכת עד היום בין שני המחנות.

עו”ד אמין טוען כי מאז המשטר הנוכחי מבצע פשיטות ומעצרים תכופים של אמנים, סופרים ואנשי תרבות מצריים במטרה לרצות את תומכי האיסלמיסטים ולהציג חזות של מצרים המקדשת את הערכים המוסלמים שלה.

“מחוץ לאולם הזה יש שלטון מדכא הטוען כי הוא מגן על המולדת והצדק מפני האיסלאם הקיצוני” אמר נאג’י בבית המשפט “אך בפועל כל צד מנסה להוכיח לציבור מי לכאורה קנאי יותר לערכים כמו ‘צדק’ או ‘מוסר'”.

"בואו לא נגיע למצב של אי הסכמה" הנשיא א-סיסי
“בואו לא נגיע למצב של אי הסכמה” הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי

בעבר כבר הספיקו במצרים להעלות למשפט אזרחים שדיווחו על מקרים של משפטים צבאיים סגורים, או על “עידוד אתאיזם” ברשתות החברתיות.

על פי הערכות, מספר העיתונאים המוחזקים בימים אלו מאחורי סורג ובריח בבתי הכלא במצרים הגיע לשיא כל הזמנים, אפילו יותר מתקופת שלטונו של מובארק.

לזכותו של הנשיא המכהן, עבד אל-פתאח א-סיסי, ניתן לומר כי הוא כלל איננו מנסה להסתיר את התפיסה שלו למושג “חופש הביטוי”, ובמהלך חודש אוקטובר האחרון הוא אף הופיע בטלוויזיה המצרית והעביר מסר ברור מאוד לעיתונות המקומית: “אסור שיהיו חילוקי דעות בין התקשורת למדינה, היזהרו לכם, בואו לא נגיע למצב של אי הסכמה”

ראו גם:
הסכם השלום עם מצרים – בזכות חתיכת חשיש?
מצרים: אזרח בריטי בן 74 נידון לעונש מוות על הברחת 3 טון חשיש
פלאפון מציגה: קנאביס לא – שירותי ליווי והימורים כן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר