הרשימה המלאה: 37 מפורסמים ישראלים שנכנסו לעסקי הקנאביס

בכירים לשעבר בצבא, במשטרה ובממשלה נוהרים אל תעשיית הקנאביס המתפתחת. אספנו רשימה של שמות שאת חלקם עדיין מוזר לשמוע בהקשר של קנאביס, אבל כדאי להתחיל להתרגל.

שוק הקנאביס בישראל מושך אליו שמות גדולים בשנים האחרונות, החל מראשי ממשלות, שרים, ומפקדי משטרה וצבא לשעבר, וכלה באנשי עסקים, מדענים, שחקנים וספורטאים.

מינוי אלו לתפקידים בכירים בחברות הקנאביס הישראליות הלהיב את המשקיעים והזניק את שווי המניות שלהן.

עם זאת, לפחות בחלק מהמקרים, לא ברור האם אותם מפורסמים מביאים איתם ידע מקצועי רלוונטי שתורם לאותן חברות, או פשוט משאילים להן את ה’מותג’ שהוא השם שלהם.

כך או כך, רבים מהם מקבלים תגמול של מיליוני שקלים בשנה עבור היקף משרה מצומצם, בחברות שעדיין אינן מרוויחות בפועל ממכירות קנאביס.

ואלו הם:

יוחנן דנינו – מפכ”ל המשטרה לשעבר מונה ליו”ר חברת הקנאביס ‘טוגדר’ בפברואר 2019. הוא מקבל שכר חודשי של 10,000 דולר ל-40 שעות חודשיות, כמו גם מניות ואופציות של החברה בשווי מיליוני שקלים.

מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו, כיום יו"ר חברת הקנאביס טוגדר
מפכ”ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו, כיום יו”ר חברת הקנאביס טוגדר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אהוד ברק – ראש הממשלה ושר הבטחון לשעבר מונה ליו”ר חברת אינטרקיור בחודש ספטמבר 2018. הוא קיבל באותה שנה שכר בעלות של 112 אלף שקלים ותשלום מבוסס מניות בשווי של 7.7 מיליון שקלים. שווי האופציות שהוענקו לו עומד על 44 מיליון שקלים, נכון לאפריל 2019.

ראש הממשלה ושר הבטחון לשעבר אהוד ברק
ראש הממשלה ושר הבטחון לשעבר אהוד ברק, כיום יו”ר חברת הקנאביס אינטרקיור (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

אהוד אולמרט – ראש הממשלה לשעבר מונה לתפקיד יועץ עסקי בחברת יו ניבו, וגם השקיע בה כ2-3 מיליון שקל מכספו. שכרו החודשי עומד על 10,000 דולר עבור 40 שעות חודשיות, והוא גם יקבל אופציות על כ-3.7% ממניות החברה, שנסחרת בשווי של 110 מיליון ש”ח בבורסה בת”א.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט
ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, כיום יועץ עסקי בחברת הקנאביס יו ניבו (צילום: בן דורי, פלאש 90)

דן (דני) חלוץ – יו”ר חברת CFR המחזיקה בקוד עוסק ראשוני ומתכננת להקים מתקן לגידול קנאביס במושב ביצרון הסמוך לאשדוד. יחד עמו מעורבים בחברה החדשה גם גב’ דליה חלוץ וישראלי נוסף בשם אור המאירי, חבר דירקטוריון בתאגיד הענק “פרוקטר אנד גמבל” האחראי לייצור מוצרים כמו אבקת הכביסה “אריאל”, מוצרי הגילוח של “ג’ילט” ועוד רבים.

דן חלוץ (צילום: תומר נויברג, פלאש90)
דן חלוץ (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

דני נוה – יו”ר כלל ביטוח ושר הבריאות לשעבר מכהן בתפקיד יו”ר חברת הקנאביס ‘בטר’, אחת משמונה חברות הקנאביס הותיקות בארץ. לחברה 5,000 לקוחות בחודש בישראל, ובימים אלה היא מפתחת פעילות בינלאומית.

יו"ר כלל ביטוח ושר הבריאות לשעבר דני נוה, כיום יו"ר חברת הקנאביס בטר
יו”ר כלל ביטוח ושר הבריאות לשעבר דני נוה, כיום יו”ר חברת הקנאביס בטר (צילום: פלאש 90)

יעקב פרי – ראש השב”כ ושר המדע והחלל לשעבר יעקב פרי, שהיה גם נשיא חברת ‘סלקום’ ויו”ר דירקטוריון בנק מזרחי טפחות, נכנס לעסקי הקנאביס הרפואי בישראל באפריל 2019, ועומד בראש חברה חדשה בשם CANN-IL. לחברה יש הסכם שיתוף פעולה עם חברת המחקר והפיתוח “ביראד” של אוניברסיטת בר אילן.

יעקב פרי
ראש השב”כ ושר המדע והחלל לשעבר יעקב פרי, כיום עומד בראש חברת הקנאביס CANN-IL (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

עידו נחושתן – מפקד חיל האוויר לשעבר התמנה ב-2019 ליו”ר חברת הקנאביס קנאשור. הוא מקבל שכר שנתי בעלות של 390 אלף ש”ח עבור 22% משרה, וגם אופציות בשווי 2.66% ממניות החברה.

מפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן, כיום יו"ר חברת הקנאביס קנאשור (צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90)
מפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן, כיום יו”ר חברת הקנאביס קנאשור (צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90)

פרופ’ רפאל משולם – חתן פרס ישראל והראשון שגילה ובודד את הרכיב הפסיכואקטיבי הפעיל העיקרי בקנאביס, Delta-9-THC, מונה ליו”ר הוועדה המדעית המייעצת של חברת הקנאביס קנביט. תפקידו בחברה יכלול ייעוץ בפרויקטים מחקריים נבחריים, לרבות בתחום הסרטן, וכן ייעוץ בכל הקשור למימון הפרויקטים.

פרופ' רפאל משולם
חוקר הקנאביס פרופ’ רפאל משולם, יו”ר הועדה המדעית המייעצת של חברת הקנאביס קנביט

יורם אוחיון – תנ”צ בדימוס יורם אוחיון, מפקד מרחב ירקון לשעבר ומי שהיה עד לא מזמן אחד מבכירי השוטרים בישראל, נכנס לעסקי הקנאביס במאי 2019 ומשמש בתפקיד מנכ”ל חברת קנאביס חדשה בשם “קנאמדיק”. החברה מחזיקה באישור ראשוני לפעילות בתחום הקנאביס.

תת ניצב בדימוס יורם אוחיון, לשעבר מפקד מרחב ירקון (צילום: ויקיפדיה)
תנ”צ בדימ’ יורם אוחיון, לשעבר מפקד מרחב ירקון במשטרה, כיום מנכ”ל חברת הקנאביס קנאמדיק (צילום: ויקיפדיה)

חיים רמון – שר הבריאות והמשפטים לשעבר מונה ב-2018 ליועץ בחברת הקנאביס החדשה ‘אסיף 420’. בכוונת החברה לפתח קרמים מבוססי קנאביס לשיווק באירופה, כמו גם מוצרים לטיפול באלצהיימר וכאבים כרוניים. רמון סיים את תפקידו בחברה מוקדם מהצפוי, אך נשאר בתחום ומונה כיו”ר החברה הציבורית ‘וונטייז’ (Vonetize) שנכנסה גם היא לפעילות בתחום, כולל באחזקת מתקני ייצור וחנויות חוקיות בקולורדו.

שר הבריאות והמשפטים לשעבר חיים רמון
שר הבריאות והמשפטים לשעבר חיים רמון, כיום יועץ בחברת הקנאביס ‘אסיף 420’ (צילום: יואב ארי דודקביץ, פלאש 90)

עומרי כספי – כוכב הכדורסל שידוע כישראלי הראשון שהגיע ל-NBA השקיע לאחרונה מיליוני דולרים בהיתרים של יבוא ויצוא קנאביס מעבר לים – כנראה בברזיל, בג’מייקה ובשתי מדינות נוספות.

כוכב הכדורסל עומרי כספי, השקיע מיליונים בקנאביס (צילום: משה שי, פלאש 90)
כוכב הכדורסל עומרי כספי, השקיע מיליונים בקנאביס (צילום: משה שי, פלאש 90)

אליאב אוזן – יוצא תכנית הריאליטי “האח הגדול” מתכוון להשקיע כ-1.5 מיליון ש”ח בחוות קנאביס רפואי בגליל. החברה, תחת השם “רפאל גידולי מרפא”, מתכוונת לבצע מחקר רפואי בתחום מחלות העור, בעיקר פסוריאזיס, והשפעות הקנאביס הרפואי עליהן.

ניצן אלון – האלוף במילואים שהיה אחראי בעבר בין היתר על המאבק באיום האיראני מונה בפברואר 2019 ע”י אהוד ברק למנכ”ל של חברת הבת של אינטרקיור, קנדוק.

האלוף במילואים ניצן אלון
האלוף במילואים ניצן אלון, כיום מנכ”ל של חברת הקנאביס קאנדוק (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

איתן בן אליהו – מפקד חיל האוויר לשעבר מונה לדירקטור בחברת ‘קנביט’ במרץ 2019.

מפקד חיל האוויר לשעבר איתן בן אליהו, כיום דירקטור בחברת הקנאביס 'קנביט'
מפקד חיל האוויר לשעבר איתן בן אליהו, כיום דירקטור בחברת הקנאביס ‘קנביט’

ליאון קופלר – יו”ר תאגיד בתי המרקחת ‘סופר-פארם’ הוא אחד המשקיעים הגדולים בחברת BOL פארמה (‘שאיפה לחיים’).

ליאון קופלר
יו”ר סופר פארם ליאון קופלר, אחד המשקיעים הגדולים בחברת הקנאביס BOL פארמה (צילום: יח”צ)

פרופ’ רפי קרסו – מומחה לנוירולוגיה ולטיפול בכאב, ממייסדי רפואת הטיפול בכאב כרוני, מוכר בעיקר מהתוכניות שלו בטלוויזיה וברדיו. מונה ליועץ הרפואי של חברת הקאנביס IMC במרץ 2019.

פרופסור רפי קרסו, מונה ליועץ הרפואי של חברת הקאנביס IMC
הנוירולוג פרופסור רפי קרסו, מונה ליועץ הרפואי של חברת הקאנביס IMC (צילום: ויקיפדיה)

אהרון צ’חנובר – המדען הישראלי, חתן פרס הנובל לכימיה, מונה בפברואר 2019 כחבר בכיר בוועדה המייעצת של חברת הקנאביס ‘פנאקסיה’.

חתן פרס הנובל לכימיה המדען אהרון צ'חנובר
חתן פרס הנובל לכימיה המדען אהרון צ’חנובר, חבר בכיר בוועדה המייעצת של חברת הקנאביס ‘פנאקסיה’ (צילום: ויקיפדיה)

גילי ורמוט – הכדורגלן ואשתו הקימו את חברת ‘דרך לחיים’, אשר קיבלה ב-2019 רישיון שתילת קנאביס רפואי מהיק”ר (בהתאם לרפורמה החדשה) והפכה לחברה התשיעית שמורשית לגדל קנאביס בישראל.

הכדורגלן גילי ורמוט הקים את חברת הקנאביס 'דרך לחיים' ביחד עם אשתו (צילום: ויקיפדיה)
הכדורגלן גילי ורמוט הקים את חברת הקנאביס ‘דרך לחיים’ ביחד עם אשתו (צילום: ויקיפדיה)

רון פרושאור – שגריר ישראל באו”ם ומנכ”ל משרד החוץ לשעבר מונה במרץ 2019 לתפקיד יועץ בחברת הקנאביס תראפיקס. החברה נסחרת לפי שווי של 15 מיליון דולר, ועוסקת בפיתוח תרופות מבוססות קנאביס, בעיקר עבור תסמונת טורט.

שגריר ישראל באו"ם ומנכ"ל משרד החוץ לשעבר רון פרושאור
שגריר ישראל באו”ם ומנכ”ל משרד החוץ לשעבר רון פרושאור, כיום יועץ בחברת הקנאביס תראפיקס (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)

יפעת קריב – חברת הכנסת לשעבר ממפלגת יש עתיד מונתה לדירקטורית בחברת הקנאביס ‘קנביט’ בפברואר 2019.

חברת הכנסת לשעבר יפעת קריב, כיום דירקטורית בחברת הקנאביס 'קנביט'
חברת הכנסת לשעבר יפעת קריב, כיום דירקטורית בחברת הקנאביס ‘קנביט’ (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

אורית נוקד – שרת החקלאות וחברת הכנסת לשעבר מונתה בנובמבר 2018 לדירקטורית חיצונית בחברת ‘הון אחזקות’, אשר מוזגה עם חברת הקנאביס ‘קנביט’.

שרת החקלאות וחברת הכנסת לשעבר אורית נוקד, כיום דירקטורית חיצונית בחברת הקנאביס 'קנביט' (צילום: פלאש 90)
שרת החקלאות וחברת הכנסת לשעבר אורית נוקד, כיום דירקטורית חיצונית בחברת הקנאביס ‘קנביט’ (צילום: פלאש 90)

טל בנין – קפטן נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר גויס בסמפטמבר 2019 ע”י חברת הקנאביס הרפואי מדיוי. הוא יפעל למצוא משקיעים עבור החברה, וגם יתווך בעסקת רכישה של חברת CBD איטלקית, אותה הוא איתר עבור מדיוי.

קפטן נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר טל בנין, סיפר למגזין כי הוא עוסק בתחום הקנאביס בחו"ל
קפטן נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר טל בנין, סיפר למגזין כי הוא עוסק בתחום הקנאביס בחו”ל

ארי הרו – מי שהיה עד לא מזמן יועצו של ראש הממשלה נתניהו וכיום הוא עד מדינה מרכזי בכל שלושת התיקים מראה סימנים של כניסה לתחום הקנאביס. טרם נחשף איזו פעילות הוא מתכנן ועם איזו חברה אך הוא סיפר על התעניינותו לקראת כניסה לפעילות בתחום.

יועצו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו ארי הרו, מראה סימנים של כניסה לשוק הקנאביס
יועצו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו ארי הרו, מראה סימנים של כניסה לשוק הקנאביס (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

חיים הורביץ – מנכ”ל טבע לשעבר מונה במאי 2019 ליו”ר פעיל בחברת הקנאביס יו ניבו. הוא ישקיע בחברה כ-2 מיליון ש”ח ובתמורה יקבל כ-3% ממניותיה.

אליק רון – מפקד מחוז צפון ומחוז ש”י במשטרת ישראל ומפקד הימ”מ לשעבר הוא המנכ”ל של k.b.sec, חברה לניהול אבטחה ומודיעין של חברות קנאביס רפואי כמו ‘תיקון עולם’.

מתי ברודו – המסעדן והבעלים של הבראסרי ורשת בייקרי מונה במרץ 2019 לחבר דירקטוריון בחברת הקנאביס ‘בטר’. הוא השקיע בחברה כ-2 מיליון ש”ח ומחזיק בכ-5% ממניותיה.

רום ועומר ברנע – שחקני הטלוויזיה והקולנוע הודיעו באפריל 2019 על כוונתם להיכנס לתחום הקנאביס. הם הכשירו 10 דונמים הנמצאים בבעלות משפחתם במושב בן שמן לגידול קנאביס, וקיבלו רישיון ראשוני לגידול קנאביס רפואי מהיק”ר.

תא”ל חסון חסון – הקצין הדרוזי המעוטר ויתר על כניסה לפוליטיקה כחלק מרשימת “כחול-לבן” בבחירות 2019, ונכנס לעסקי הקנאביס הרפואי זמן קצר לאחר מכן עם חברה חדשה שהקים בשם “הייבריד”.

אביב גפן – הזמר והמנחה הודיע כי יצטרף כיועץ מדיה ופרזנטור של חברת קנאביס חדשה בשם “אינטליקנה”, זאת בעבור אופציות ומניות באחוז קטן, לצד שכר חודשי למשך שנה. גפן טען בעבר כי איננו מעשן קנאביס מאז שהיה בן 17.

אביב גפן (צילום: תומר נויברג, פלאש90)
אביב גפן (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

תמיר פרדו – ראש המוסד לשעבר התמנה כיו”ר חברת Cann10 העורכת כנסי קנאביס ומשווקת מותגי קנאביס רפואי בבתי מרקחת. הוא יקבל עבור פעילותו בחברה שכר חודשי ו-5% באופציות.

תמיר פרדו (צילום: מאיר וקנין, פלאש90)
תמיר פרדו (צילום: מאיר וקנין, פלאש90)

שלום שמחון – חברו הקרוב של אהוד ברק, ומי שהיה בעבר שר החקלאות וכיום יו”ר חברת “גינוסר אגרו”, נכנס יחד עם החברה לעסקי הקנאביס. החברה תקים פעילות מו”פ בתחום במתקן באזור בנימינה בשיתוף עם חוות “דרך לחיים”.

שלום שמחון עם אהוד ברק (צילום: קובי גדעון, פלאש90)
שלום שמחון עם אהוד ברק (צילום: קובי גדעון, פלאש90)

יעקב עמידרור – האלוף במיל’ שכיהן בין היתר כראש המטה לבטחון לאומי וראש חטיבת המחקר באמ”ן מונה לחבר דירקטוריון בחברת הקנאביס הרפואי ‘שיח’ באוקטובר 2019. בעבר כבר שימש כדירקטור בכמה חברות גדולות ובהן חברת הספנות צים והמפעלים הפטרוכימיים בישראל.

אלי עזור – הבעלים של “מעריב”, “ג’רוזלם פוסט” ורדיו 103FM, הצטרף באוקטובר 2019 כשותף בחברת “ג’רוזלם קנאביס”. לחברה אין עדיין פעילות אמיתית בתחוום הקנאביס, אך לפי הדיווח היא שותפה עם מכללת תל חי בתוכנית ללימודי קנאביס רפואי במסגרת לימודי החוץ במכללה.

דני גילרמן – השגריר לאו”ם ויו”ר איגוד לשכות המסחר לשעבר מונה ליו”ר חברת הקנאביס הרפואי פארמוקן בסוף נובמבר 2019. בתמורה למינוי יקבל שכר חודשי בעלות 35 אלף ש”ח עבור משרה בהיקף 40 שעות חודשיות ואופציות בשווי כ-5.2 מיליון ש”ח.

אבינועם ספיר – מייסד מפלגת ‘יש עתיד’ ומנכ”ל חברת ‘טבע ישראל’ נכנס לעסקי הקנאביס הרפואי וישמש החל ה-1.5 כמנכ”ל חברת הקנאביס ‘קנביט’ המנהלת גם את ‘תיקון עולם’ בישראל. שכרו יעמוד על עד 100 אלף ש”ח בחודש פלוס מענקים בגובה עד 2 מיליון ש”ח בשנה והטבות נוספות.

האחים גינדי – מנור וכפיר, נספור אותם כאן כאחד, המחזיקים ברשת נדל”ן מצליחה, הם הבעלים של חברת הקנאביס החדשה “קאנומד” ורכשו גם את השליטה על אחר מבתי המרקחת הפופולריים ביותר בישראל בתחום הקנאביס הרפואי.

דני איילון – סגן שר החוץ לשעבר מטעם ‘ישראל ביתנו’ ושגריר ישראל בארה”ב לשעבר, נכנס לפעילות בתחום הקנאביס ביולי 2020. הוא צפוי להתמנות ליור החברה הציבורית “אינפימר” שתמצק לתוכה פעילות בתחום ה-CBD.

חדשות