טוען...

49 מפורסמים ישראלים שנכנסו לעסקי הקנאביס

בכירים לשעבר בצבא, במשטרה ובממשלה נוהרים אל תעשיית הקנאביס המתפתחת. אספנו רשימה של שמות שאת חלקם עדיין מוזר לשמוע בהקשר של קנאביס, אבל כדאי להתחיל להתרגל

שוק הקנאביס בישראל מושך אליו שמות גדולים בשנים האחרונות, החל מראשי ממשלות, שרים, ומפקדי משטרה וצבא לשעבר, וכלה באנשי עסקים, מדענים, שחקנים וספורטאים.

מינויים אלו לתפקידים בכירים בחברות הקנאביס הישראליות הלהיב את המשקיעים והזניק את שווי המניות שלהן. עם זאת, לפחות בחלק מהמקרים, לא ברור האם אותם מפורסמים מביאים איתם ידע מקצועי רלוונטי שתורם לאותן חברות, או פשוט משאילים להן את ה’מותג’ שהוא השם שלהם.

כך או כך, רבים מהם מקבלים תגמול של מיליוני שקלים בשנה עבור היקף משרה מצומצם, בחברות שעדיין אינן מרוויחות בפועל ממכירות קנאביס.

ואלו הם המפורסמים בענף הקנאביס הישראלי:

 1. יוחנן דנינו – מפכ”ל המשטרה לשעבר מונה ליו”ר חברת הקנאביס טוגדר פארמה בפברואר 2019. הוא מקבל שכר חודשי של 10,000 דולר ל-40 שעות חודשיות, כמו גם מניות ואופציות של החברה בשווי מיליוני שקלים.
 2. אהוד ברק – ראש הממשלה ושר הבטחון לשעבר מונה ליו”ר חברת אינטרקיור בחודש ספטמבר 2018. הוא קיבל באותה שנה שכר בעלות של 112 אלף שקלים ותשלום מבוסס מניות בשווי של 7.7 מיליון שקלים. שווי האופציות שהוענקו לו עומד על 44 מיליון שקלים, נכון לאפריל 2019.
 3. אהוד אולמרט – ראש הממשלה לשעבר מונה לתפקיד יועץ עסקי בחברת יוניבו, וגם השקיע בה כ2-3 מיליון שקל מכספו. שכרו החודשי עומד על 10,000 דולר עבור 40 שעות חודשיות, והוא גם יקבל אופציות על כ-3.7% ממניות החברה, שנסחרת בשווי של 110 מיליון ש”ח בבורסה בת”א. פעילות חברת יוניבו התפרקה, החברה נכנסה לחדלות פירעון ונמכרה למשפחת זנו בעלת חברת זכו אחזקות.
 4. דן (דני) חלוץ – יו”ר חברת CFR המחזיקה בקוד עוסק ראשוני ומתכננת להקים מתקן לגידול קנאביס במושב ביצרון הסמוך לאשדוד. יחד עמו מעורבים בחברה החדשה גם גב’ דליה חלוץ וישראלי נוסף בשם אור המאירי, חבר דירקטוריון בתאגיד הענק “פרוקטר אנד גמבל” האחראי לייצור מוצרים כמו אבקת הכביסה “אריאל”, מוצרי הגילוח של “ג’ילט” ועוד רבים. בשנת 2022 פורקה חברת CFR לאחר כישלון הקמת הפעילות.
 5. דני נוה – יו”ר כלל ביטוח ושר הבריאות לשעבר כיהן בתפקיד יו”ר חברת הקנאביס בטר, אחת משמונה חברות הקנאביס הותיקות בארץ. בשנת 2023 נמכרה חברת בטר למשפחת זנו בעלת חברת זכו אחזקות.
 6. יעקב פרי – ראש השב”כ ושר המדע והחלל לשעבר יעקב פרי, שהיה גם נשיא חברת ‘סלקום’ ויו”ר דירקטוריון בנק מזרחי טפחות, נכנס לעסקי הקנאביס הרפואי בישראל באפריל 2019, ועומד בראש חברה חדשה בשם CANN-IL. לחברה יש הסכם שיתוף פעולה עם חברת המחקר והפיתוח “ביראד” של אוניברסיטת בר אילן.
 7. טל רוסו – אלוף לשעבר בצה”ל אשר שימש מפקד מפקדת העומק, מפקד פיקוד הדרום, ראש אגף מבצעים, מפקד עוצבת הפלדה ומפקד עוצבת האש. רוסו כיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה לזמן קצר. החל משנת 2016, שנתיים לאחר שהשתחרר משירות, הוא דירקטור ובעל מניות בחברת ברלב גידולים חקלאיים המחזיקה בחוות קנאביס בישוב כפר הס. החווה מגדל קנאביס עבור חברות אחרות כמו קנאשור, קרונוס ועוד, על בסיס פיתוחים של הגנטיקאי ד”ר משה פליישמן.
 8. ליאון רקנאטי – מייסד בנק דיסקונט: חבר דירקטוריון בחברת אבוג’ן בעלת חברת הקנאביס קאנוניק, השקיע בחברת הקנאביס אינטליקנה ובשנת 2022 רכש מניות בחברת היליז.
 9. עידו נחושתן – מפקד חיל האוויר לשעבר התמנה ב-2019 ליו”ר חברת הקנאביס קנאשור. הוא מקבל שכר שנתי בעלות של 390 אלף ש”ח עבור 22% משרה, וגם אופציות בשווי 2.66% ממניות החברה.
 10. פרופ’ רפאל משולם – חתן פרס ישראל והראשון שגילה ובודד את הרכיב הפסיכואקטיבי הפעיל העיקרי בקנאביס, Delta-9-THC, מונה ליו”ר הוועדה המדעית המייעצת של חברת הקנאביס קנביט. תפקידו בחברה יכלול ייעוץ בפרויקטים מחקריים נבחריים, לרבות בתחום הסרטן, וכן ייעוץ בכל הקשור למימון הפרויקטים. בשנת 2023 פרופ’ משולם נפטר.
 11. יורם אוחיון – תנ”צ בדימוס יורם אוחיון, מפקד מרחב ירקון לשעבר ומי שהיה עד לא מזמן אחד מבכירי השוטרים בישראל, נכנס לעסקי הקנאביס במאי 2019 ומשמש בתפקיד מנכ”ל חברת קנאביס חדשה בשם “קנאמדיק”. החברה מחזיקה באישור ראשוני לפעילות בתחום הקנאביס.
 12. חיים רמון – שר הבריאות והמשפטים לשעבר מונה ב-2018 ליועץ בחברת הקנאביס החדשה אסיף 420. בכוונת החברה לפתח קרמים מבוססי קנאביס לשיווק באירופה, כמו גם מוצרים לטיפול באלצהיימר וכאבים כרוניים. רמון סיים את תפקידו בחברה מוקדם מהצפוי, אך נשאר בתחום ומונה כיו”ר החברה הציבורית ‘וונטייז’ (Vonetize) שנכנסה גם היא לפעילות בתחום, כולל באחזקת מתקני ייצור וחנויות חוקיות בקולורדו.
 13. עומרי כספי – כוכב הכדורסל שידוע כישראלי הראשון שהגיע ל-NBA השקיע לאחרונה מיליוני דולרים בהיתרים של יבוא ויצוא קנאביס מעבר לים – כנראה בברזיל, בג’מייקה ובשתי מדינות נוספות.
 14. אליאב אוזן – יוצא תכנית הריאליטי “האח הגדול” מתכוון להשקיע כ-1.5 מיליון ש”ח בחוות קנאביס רפואי בגליל. החברה, תחת השם “רפאל גידולי מרפא”, מתכוונת לבצע מחקר רפואי בתחום מחלות העור, בעיקר פסוריאזיס, והשפעות הקנאביס הרפואי עליהן.
 15. ניצן אלון – האלוף במילואים שהיה אחראי בעבר בין היתר על המאבק באיום האיראני מונה בפברואר 2019 ע”י אהוד ברק למנכ”ל של חברת הבת של אינטרקיור, קנדוק.
 16. איתן בן אליהו – מפקד חיל האוויר לשעבר – יו”ר חברת תיקון עולם קנביט.
 17. ליאון קופלר – יו”ר תאגיד בתי המרקחת ‘סופר-פארם’ הוא אחד המשקיעים הגדולים בחברת BOL פארמה (‘שאיפה לחיים’).
 18. פרופ’ רפי קרסו – מומחה לנוירולוגיה ולטיפול בכאב, ממייסדי רפואת הטיפול בכאב כרוני, מוכר בעיקר מהתוכניות שלו בטלוויזיה וברדיו. מונה ליועץ הרפואי של חברת הקאנביס IMC במרץ 2019.
 19. אהרון צ’חנובר – המדען הישראלי, חתן פרס הנובל לכימיה, מונה בפברואר 2019 כחבר בכיר בוועדה המייעצת של חברת הקנאביס ‘פנאקסיה’.
 20. גילי ורמוט – הכדורגלן ואשתו הקימו את חברת ‘דרך לחיים’, אשר קיבלה ב-2019 רישיון שתילת קנאביס רפואי מהיק”ר (בהתאם לרפורמה החדשה) והפכה לחברה התשיעית שמורשית לגדל קנאביס בישראל.
 21. רון פרושאור – שגריר ישראל באו”ם ומנכ”ל משרד החוץ לשעבר מונה במרץ 2019 לתפקיד יועץ בחברת הקנאביס תראפיקס. החברה נסחרת לפי שווי של 15 מיליון דולר, ועוסקת בפיתוח תרופות מבוססות קנאביס, בעיקר עבור תסמונת טורט.
 22. יפעת קריב – חברת הכנסת לשעבר ממפלגת יש עתיד – מנהלת תחום קשרי ממשל בחברת תיקון עולם קנביט ויו”ר פורום מפעלי הקנאביס בהתאחדות התעשיינים. בשנת 2023 קיבלה את מינוי מנכ”ל תיקון עולם קנביט.
 23. אורית נוקד – שרת החקלאות וחברת הכנסת לשעבר מונתה בנובמבר 2018 לדירקטורית חיצונית בחברת ‘הון אחזקות’, אשר מוזגה עם חברת הקנאביס ‘קנביט’.
 24. טל בנין – קפטן נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר גויס בסמפטמבר 2019 ע”י חברת הקנאביס הרפואי מדיוי. הוא יפעל למצוא משקיעים עבור החברה, וגם יתווך בעסקת רכישה של חברת CBD איטלקית, אותה הוא איתר עבור מדיוי.
 25. ארי הרו – מי שהיה עד לא מזמן יועצו של ראש הממשלה נתניהו וכיום הוא עד מדינה מרכזי בכל שלושת התיקים מראה סימנים של כניסה לתחום הקנאביס. טרם נחשף איזו פעילות הוא מתכנן ועם איזו חברה אך הוא סיפר על התעניינותו לקראת כניסה לפעילות בתחום.
 26. חיים הורביץ – מנכ”ל חברת התרופות “טבע” לשעבר, מונה במאי 2019 ליו”ר פעיל בחברת הקנאביס יוניבו. הוא ישקיע בחברה כ-2 מיליון ש”ח ובתמורה יקבל כ-3% ממניותיה.
 27. אליק רון – מפקד מחוז צפון ומחוז ש”י במשטרת ישראל ומפקד הימ”מ לשעבר הוא המנכ”ל של k.b.sec, חברה לניהול אבטחה ומודיעין של חברות קנאביס רפואי כמו ‘תיקון עולם’.
 28. מתי ברודו – המסעדן והבעלים של הבראסרי ורשת בייקרי מונה במרץ 2019 לחבר דירקטוריון בחברת הקנאביס ‘בטר’. הוא השקיע בחברה כ-2 מיליון ש”ח ומחזיק בכ-5% ממניותיה.
 29. רום ועומר ברנע – שחקני הטלוויזיה והקולנוע הודיעו באפריל 2019 על כוונתם להיכנס לתחום הקנאביס. הם הכשירו 10 דונמים הנמצאים בבעלות משפחתם במושב בן שמן לגידול קנאביס, וקיבלו אישור ראשוני להקמת חוות קנאביס רפואי מהיק”ר. הפעילות לא יצאה פועל.
 30. תא”ל חסון חסון – הקצין הדרוזי המעוטר ויתר על כניסה לפוליטיקה כחלק מרשימת “כחול-לבן” בבחירות 2019, ונכנס לעסקי הקנאביס הרפואי זמן קצר לאחר מכן עם חברה חדשה שהקים בשם “הייבריד”.
 31. אביב גפן – הזמר והמנחה הודיע כי יצטרף כיועץ מדיה ופרזנטור של חברת קנאביס חדשה בשם “אינטליקנה”, זאת בעבור אופציות ומניות באחוז קטן, לצד שכר חודשי למשך שנה. גפן טען בעבר כי איננו מעשן קנאביס מאז שהיה בן 17. פעילות חברת אינטליקנה התפרקה בשנת 2023.
 32. תמיר פרדו – ראש המוסד לשעבר התמנה כיו”ר חברת Cann10 העורכת כנסי קנאביס ומשווקת מותגי קנאביס רפואי בבתי מרקחת. הוא יקבל עבור פעילותו בחברה שכר חודשי ו-5% באופציות.
 33. שלום שמחון – חברו הקרוב של אהוד ברק, ומי שהיה בעבר שר החקלאות וכיום יו”ר חברת “גינוסר אגרו”, נכנס יחד עם החברה לעסקי הקנאביס. החברה תקים פעילות מו”פ בתחום במתקן באזור בנימינה בשיתוף עם חוות “דרך לחיים”.
 34. יעקב עמידרור – האלוף במיל’ שכיהן בין היתר כראש המטה לבטחון לאומי וראש חטיבת המחקר באמ”ן מונה לחבר דירקטוריון בחברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל באוקטובר 2019. בעבר כבר שימש כדירקטור בכמה חברות גדולות ובהן חברת הספנות צים והמפעלים הפטרוכימיים בישראל.
 35. אלי עזור – הבעלים של “מעריב”, “ג’רוזלם פוסט” ורדיו 103FM, הצטרף באוקטובר 2019 כשותף בחברת “ג’רוזלם קנאביס”. לחברה אין עדיין פעילות אמיתית בתחום הקנאביס, אך לפי הדיווח היא שותפה עם מכללת תל חי בתוכנית ללימודי קנאביס רפואי במסגרת לימודי החוץ במכללה. אלי עזור הוא בעל השליטה גם בחברת הקנאביס החדשה קאנהגולן, המפעילה חוות גידול קנאביס ברמת הגולן.
 36. דני גילרמן – השגריר לאו”ם ויו”ר איגוד לשכות המסחר לשעבר מונה ליו”ר חברת הקנאביס הרפואי פארמוקן בסוף נובמבר 2019. בתמורה למינוי יקבל שכר חודשי בעלות 35 אלף ש”ח עבור משרה בהיקף 40 שעות חודשיות ואופציות בשווי כ-5.2 מיליון ש”ח. בשנת 2023 פארמוקן נמכרה וגילרמן עזב.
 37. אבינועם ספיר – ממייסדי מפלגת ‘יש עתיד’ ומנכ”ל חברת ‘טבע ישראל’ לשעבר, נכנס לעסקי הקנאביס הרפואי וישמש כמנכ”ל חברת הקנאביס ‘תיקון עולם קנביט בישראל. בשנת 2023 עזב את חברת תיקון עולם עם קריסת החברה.
 38. האחים גינדי – מנור וכפיר, נספור אותם כאן כאחד, המחזיקים ברשת נדל”ן מצליחה, הם הבעלים של חברת הקנאביס החדשה קאנומד ולאחר מכן גם רכשו גם את השליטה על אחר מבתי המרקחת הפופולריים בישראל בתחום הקנאביס הרפואי. בשנת 2022 התפרקה פעילות קאנומד והאחים גינדי עזבו את תחום הקנאביס.
 39. דני איילון – סגן שר החוץ לשעבר מטעם ‘ישראל ביתנו’ ושגריר ישראל בארה”ב לשעבר, נכנס לפעילות בתחום הקנאביס ביולי 2020. הוא צפוי להתמנות ליו”ר החברה הציבורית “אינפימר” שתמזג לתוכה פעילות בתחום ה-CBD.
 40. ציפי לבני – שרת החוץ לשעבר ובכירה לשעבר במפלגות “הליכוד” ו”קדימה” הצטרפה לחברת הקנאביס הישראלית החדשה קנטק בתפקיד יועצת אסטרטגית. בשנת 2022 התפרקה חברת קנטק.
 41. ברונו שטיין, ניצב בדימוס במשטרה, הצטרף לחברת קנאמדיק (טבע אדיר), ולאחר מכן הקים פעילות עצמאית לאחר שרכש את רשת בתי המרקחת הסנה ומחזיק בבית מסחר באותו שם.
 42. זיו אבירם – מייסד חברת מובילאיי שנמכרה ב-15 מיליארד דולר לאינטל, כיום הבעלים של חברת מדיקיין.
 43. משה קפלינסקי – אלוף בדימוס, לשעבר מפקד פיקוד מרכז של צה”ל, משקיע בחברת מדיקיין שפעילותה בתחום הקנאביס התפרקה.
 44. פרופ’ זאב רוטשטיין – מנהל בי”ח הדסה ירושלים לשעבר, מונה בנובמבר 2021 לתפקיד יו”ר חברת הקנאביס פארמוקן.
 45. פרופ’ איתמר גרוטו – המשנה למנכ”ל משרד הבריאות לשעבר וממובילי רפורמת המדיקליזציה, הצטרף כדירקטור לחברת קאנוניק. בהמשך הצטרף גם בדירקטור בחברת הקנאביס הקנדית אטלס גלובל ברנדס, המפעילה בישראל את רשת בתי המרקחת הרמוני ומשווקת בישראל את זני הקנאביס של סנופ דוג.
 46. יעקב שחר – בעלי קבוצת הכדורגל מכבי חיפה, הקים חברת קנאביס בשם פלאנטיס, המגדלת קנאביס במושב קשת.
 47. יריב לרנר – מאנשי העסקים החזקים בישראל ומי שבפורטפוליו שלו בעלות על חברות נגב קרמיקה, רשת הרפואה Care, רשת בתי הקפה לנדוור, חברות הטלפוניה 018 וטלקום וגם בתי קזינו ביוון וקמבודיה – נכנס לתחום הקנאביס לאחר שרכש כמעט 15% ממניות חברת פארמוקן ולאחר מכן השתלט עליה.
 48. ירדנה עובדיה – אשת העסקים המיליונרית, מתווכת עסקאות הנשק באפריקה ומי שידועה באירועים המשפחתיים הגרנדיוזיים שהיא מקיימת, הקימה את בית מרקחת הרמוני באמצעות חברת IMS שבשליטתה.
 49. בנצי סאו, ניצב בדימ’, מ”מ מפכ”ל המשטרה לשעבר, ניסה להיכנס לפעילות בתחום הקנאביס אך הדבר לא צלח.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר