בגיל 92: הלך לעולמו פרופ’ רפאל משולם, “הסבא” של הקנאביס

כשהוא בן 92, פרופ' רפאל משולם, מגלה ה-THC ומי שנחשב לגורו הקנאביס העולמי, נפטר הלילה בביתו

הכימאי הישראלי פרופ’ רפאל משולם, הנחשב כ”סבא” של הקנאביס ומי שזיהה לראשונה בעולם לפני כ-60 שנה את המולקולה THC, הלך לפנות בוקר (שישי) לעולמו בביתו. הלווייתו של פרופ’ משולם ז”ל, בן 92 במותו, תצא ביום ראשון 12.3 בשעה 14:00 מבית ההספד, קהילת ירושלים, גבעת שאול, ירושלים.

מודעת אבל פרופ' רפאל משולם נפטר

פרופ’ משולם, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 1994 וחתן פרס ישראל לחקר הכימיה לשנת 2000, נולד בשנת 1930 בעיר סופיה שבבולגריה. אביו, ד”ר מורנו משולם, היה רופא, מנהל בית החולים היהודי בסופיה ונשיא ההסתדרות הציונית “מכבי” בבולגריה.

משולם למד הנדסה כימית במשך שנה. בשנים 1960–1965 עבד במכון ויצמן למדע, בתחילה בסגל הזוטר ואחר כך בסגל הבכיר וחקר את הכימיה של חומרים טבעיים, בכללם קנבינואידים. 

יחד עם יחיאל גאוני וחביב אדרי הוא גילה בשנת 1964 את החומר הפעיל בקנאביס, ה-THC, והמשיך מאז במחקר ופיתוח של התחום – עד שהפך לדעת רבים למומחה מספר 1 בעולם – מה שהוביל לקבלת עשרות פרסים ממשלתיים ואחרים על פעילותו לקידום המחקר החדש.

לאחר שבודד את החומר הפעיל בקנאביס, גילה חומרים בגוף האדם הנקשרים לקולטנים הקנבינואידים, ומהווים מערכת העברת אותות חדשה – היא “המערכת האנדו-קנבינואידית“. משולם פרסם 350 מאמרים מדעיים, פרקים בספרים וסקירות, רובם על מערכת הקנבינואידים וערך שלושה ספרים על הנושא.

בשנים 1999–2000 כיהן כנשיא חברת מחקר קנבינואידים בינלאומית. מאז שנת 2007 משמש כיו”ר החטיבה למדעי הטבע באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. ביוני 2014, פרופסור משולם נבחר על ידי הג’רוזלם פוסט כאחד מ-50 היהודים המשפיעים ביותר בעולם. 

בתחילת דרכו התכוון משולם לחקור צמחי מרפא באופן כללי, כפי שמעידה ספרייתו המכילה אוצר בלום של טקסטים על צמחי מרפא מרחבי העולם. אבל רצה הגורל שהצמח הראשון שהתחיל לחקור היה קנאביס, והוא השתלט על תשומת לבו.

הסיפור הכי מוכר של משולם, שהופיע גם בסרט על פועלו (“המדען“), הוא כשקיבל גוש חשיש מהמשטרה כדי לבצע את המחקר הראשון על קנאביס בישראל.

“מנהל המכון היה מיודד עם מפקד תחנת המשטרה בעיר,” נהג לספר. “כשביקשתי ממנו להשיג לי כמות כזאת של חומר הוא טלפן למפקד התחנה, וזה הזמין אותי אל התחנה לשתות קפה ולקבל קנאביס. אחרי שהוא העביר לי את החומר, נסעתי עם הקנאביס באוטובוס, והנוסעים לא הבינו מה הריח הזה שיש לי בתיק”.

סיפור משעשע נוסף של משולם הוא הנסיון הראשון שלו עם צריכת קנאביס, כאשר ביקש מאשתו שתכין עוגה עם THC ואכל אותה יחד עם שותפיו למחקר: “האחד צחק בלי סוף, השני החל לדבר יותר מכפי שהיה רגיל והשלישית נכנסה להתקף חרדה מכך שהיא מאבדת שליטה. רק אני הייתי קצת בתחושת היי”, סיפר.

פרופ' רפאל משולם ז"ל (צילום: פלאש90)
פרופ’ רפאל משולם ז”ל (צילום: פלאש90)

בריאיון שהעניק למגזין קנאביס לפני כ-6 שנים, לכבוד יום הולדתו ה-87, אמר כי בכדי לבודד את ה-THC, הוא היה צריך לעבוד חודשים רבים יחד עם דוקטור יחיאל גאוני. ״היינו מאושרים כאשר הצלחנו לעשות זאת בסופו של דבר, אבל גם ההצלחה היתה הדרגתית – כל צעד היה צריך להיות מאושר ונדרשנו לבדוק הכל שוב ושוב״. 

על הצורך במחקרים קליניים בקנאביס בנוגע למחלת הסרטן אמר כי ״זה לא ייאמן שלא גורמי ממשל ולא קרנות פרטיות בשום מקום בעולם לא קידמו או עודדו ניסויים קליניים – אבל זו עובדה. עד היום לא פורסמו ניסויים קליניים אמיתיים עם קנבינואידים נגד סרטן”.

משולם התייחס בריאיון להסדרת שוק הקנאביס הרפואי ולסוגיית אי ההפללה בישראל ואמר כי ״קנאביס רפואי מוכרח להיות מוסדר מסיבות רפואיות. הקנאביס לפנאי הוא נושא חברתי. האוכלוסייה בכל מדינה צריכה להחליט בעצמה. בכל מקרה יש להטמיע אי הפללה לאור השימוש הנרחב בקנאביס״.

בריאיון שהעניק לאתר YNET בו נשאל אם עשה שימוש בקנאביס ענה כי “אין לי כל עניין בשימוש אישי, אני גם לא שותה אלכוהול. אולי כוסית פה ושם בחגים, כמו רוב הישראלים ששמים בקבוק יין על השולחן של עשרה אנשים ובסוף הערב נשאר חצי בקבוק. אני גם לא מעשן סיגריות. אני פותר את הדברים שאני ורצה לפתור בדרכים הרגילות. קיבלנו את החומר מהמשטרה מתוך הבנה שנעשה בו שימוש מחקרי בלבד וזה השימוש היחיד שעשינו בו”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר