טוען...

מסתמן: ביטול הפללת צרכני הקנאביס – עוד בשנת 2020

בשורה ענקית לצרכני הקנאביס בישראל - כנראה כבר בקרוב: ביום ראשון אמורה ממשלת ישראל לאשר הצעת חוק שתבטל באופן מוחלט את הפללתם. אישור כזה מבטיח בודאות גבוהה שהחוק יאושר גם במליאה, כנראה עוד לפני סוף השנה.

עוד לא לגליזציה, אבל היסטוריה עשויה להירשם בישראל כבר בקרוב: ועדת השרים לענייני חקיקה, האחראית על אישור חוקים מטעם הממשלה, צפויה לאשר כבר ביום ראשון הקרוב (14.6) את הצעת החוק לביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס, כלומר ללא הפללה ואף ללא קנסות.

הצעת החוק עצמה (PDF), עליה דווח לראשונה במגזין קנאביס, קובעת כי פקודת הסמים המסוכנים תתוקן כך ששימוש עצמי בקנאביס בבתים לא יחשב עוד כעבירה פלילית בכלל, זאת בשונה מחוק הקנסות של ארדן משנת 2019 ששמר על ההפללה והוסיף עליה דו”חות.

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת ע”י ח”כ שרן השכל (הליכוד) וכותרתה “מדרוג עבירות ועונשים בסם קנאביס”. היא מציעה לקבוע כי אזרחים בגירים (18+ לא כולל חיילים) יורשו להחזיק עד 50 גרם קנאביס או חשיש לשימוש עצמי ללא כל חשש מהפללה, כמו גם להחזיק עד 15 זרעי קנאביס.

שקית קנאביס
עד 50 גרם קנאביס לשימוש עצמי – ללא הפללה וללא קנסות

עוד על פי ההצעה השימוש בקנאביס בציבור יאסר ומי שיעבור על האיסור ייקנס בקנס של עד 500 ש”ח. החזקת קנאביס לשימוש עצמי בכמות העולה על 50 גרם תוביל לקנס של עד 2,000 ש”ח ובכמויות גדולות יותר ייחשב הדבר לעבירת סחר פלילית כרגיל. 

בניגוד להצעה קודמת שהניחה ח”כ השכל, הצעת החוק הנוכחית כבר לא כוללת היתר לגידול עציץ קנאביס בבית, אך סביר שגידול קנאביס בכמות מצומצמת יהיה מסוכן פחות מהיום, זאת מכיוון שבתי משפט כבר קבעו שעציץ או שניים שגדלים ללא ציוד עזר יכולים להיחשב שימוש עצמי בלבד. כאשר יאושר החוק לשוטרים יהיה אסור להיכנס לבתים פרטיים על בסיס חשד לשימוש בקנאביס כפי שמקובל היום.

מלבד ביטול הפללת צרכני הקנאביס, הצעת החוק מתירה גם שימוש ומסחר חוקיים ב-CBD (“קנאבידיול”), הרכיב בקנאביס שאינו בעל השפעות פסיכואקטיביות כמו של הרכיב THC, אך נחשב לבעל סגולות בריאותיות מיוחדות. הוא חוקי ומוסדר במדינות רבות בעולם ונמכר באופן חופשי בחנויות טבע וקיוסקים, גם כתחליף לטבק.

אשה מגלגלת ג'וינט קנאביס
בדרך ללגליזציה? שימוש עצמי לא יהיה עבירה פלילית על פי הצעת החוק החדשה

ח”כ השכל, שהגישה את החוק באופן סמלי בדיוק ב-20.4.20, יום הקנאביס הבינלאומי, מעריכה בשיחה עם מגזין קנאביס כי השרים אכן יאשרו את ההצעה ביום ראשון הקרוב, אך בכל זאת קוראת לציבור לפנות לשרים הרלוונטיים ולעודד אותם לתמוך.

לאחר אישור זה תעבור ההצעה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום רביעי הצמוד או זה שלאחריו. לאחר מכן תמשיך לדיונים באחת מועדות הכנסת לצורך ניסוח מדוקדק של הסעיפים, כך שייתכנו עוד שינויים בנוסח הסופי לכאן או לכאן.

משיגיעו חברי הכנסת ונציגי הרשויות לנוסח סופי של חוק אי-ההפללה, תעלה הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, ולאחר מספר שבועות השינויים כבר יוטמעו ברשומות, וייכנסו לתוקף באופן סופי. הצפי הוא כי ההליך יסתיים עוד לפני סוף שנת 2020.

שרן השכל אולפן i24
ח”כ שרן השכל (הליכוד): מגישת הצעת החוק ההיסטורית לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל

האישור הצפוי של הצעת החוק בועדת השרים ולאחר מכן בהליך חקיקה, מגיע אולי כ”תשובה” עקיפה לבג”ץ הלגליזציה, שדיון ראשון בו יערך מחרתיים, יום ד’. כמו כן, כזכור, רה”מ נתניהו והשר לבטחון פנים אוחנה, התחייבו לקדם מהלך מיידי לביטול ההפללה ואף להקמת ועדה שתנסח מודל להטמעת שוק קנאביס חוקי ומפוקח למבוגרים (“לגליזציה”).

על פי נתוני ממשלה רשמיים אחרונים 27% מהציבור הבוגר בישראל עישן קנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. לצד ההשפעה האקוטית של תיק פלילי על חייו של אזרח ושל משפחתו וקרוביו, מדובר במהלך שמשפיע על מיליוני אנשים בישראל ובבשורה עצומה למי שנאבק בעשרות השנים האחרונות כדי להגיע ליום הזה.

למעשה, במהלך העשור האחרון כל התומכים בהפללת צרכני הקנאביס, המתנגדים לשינוי כמו הרשות למלחמה בסמים, ‘אל-סם’ וגורמים נוספים, הפסיקו את הפעילות, נסגרו או חדלו ממחאות נגד שינוי החוק. בציבור הישראלי וגם בכנסת ובממשלה יש תמיכה רחבה גם בלגליזציה מלאה, כך שבהחל מדובר ברצון הציבור ואין סיבה שהצעת החוק לא תאושר.

“היום המשטרה נכנסת לבתים של צרכני קנאביס,,” אומרת ח”כ השכל. “היא ‘עקצה’ את צרכני הקנאביס ב-16 מיליון ש”ח רק בשנה האחרונה (בקנסות, מ.ק). זו היתה הבטחת בחירות שלנו וזה יעלה ביום ראשון להצבעה בועדת שרים לענייני חקיקה. במידה וזה יעבור זה תהליך של כמה חודשים. נתניהו ייתן גיבוי להצעת החוק הזו, אני מאמינה שרה”מ ימלא את הבטחתו. מרבית חברי הכנסת כבר הביעו תמיכה בנוסח רחב יותר, אך כן יש מי שמתנגד. בעבר אנשי מפלגתו של יאיר לפיד לא הגיעו להצבעה, יחד עם הרשימה המשותפת. יש ח”כים שמרנים, אבל בכל העולם יש התקדמות מאסיבית בעניין הזה”.

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי “מטרת הצעת החוק היא למנוע הפללה של ציבור הבגירים העושים שימוש בקנאביס לצריכה עצמית בלבד ולבטל את הוראת השעה שנחקקה בשנה שעברה (“חוק הקנסות של ארדן”, מ.ק) שהותירה את הפללת המשתמשים כאמור על כנה. למעלה ממיליון ישראלים צורכים קנאביס בצריכה מזדמנת, כאשר ציבור המשתמשים ברובו אינו ציבור עברייני. מדובר באנשים נורמטיביים מכל שכבות האוכלוסייה, אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועוד, אשר צורכים קנאביס בשעות הפנאי.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר