הצעת חוק חדשה: עד 50 ג’ קנאביס ושתיל אחד – ללא הפללה

ח"כ שרן השכל הניחה הצעת חוק חדשה במטרה לבטל לחלוטין את הפללת צרכני הקנאביס בישראל. בהצעה מתבקשת הכנסת לאשר החזקה של עד 50 גרם קנאביס לשימוש עצמי ללא הפללה וכן להתיר גידול שתיל קנאביס אחד בבית לבגירים מעל גיל 18.

הצעת חוק חדשה קוראת לבטל לחלוטין את הפללת צרכני הקנאביס בישראל, ללא התנאים הנוקשים שנקבעו בחוק החדש שנוסח על ידי השר גלעד ארדן ומכונה “אי הפללה באחריות”.

הצעת החוק החדשה (“אי הפללה אמיתית”) הונחה על שולחן הממשלה על ידי ח”כ שרן השכל (הליכוד), שהבטיחה עוד במהלך קמפיין הבחירות שתגיש אותה עם כינון הממשלה החדשה.

בניגוד לחוק שגיבש ארדן ונכנס לתוקף לפני כחודש וחצי ובמסגרתו לא בוטלה ההפללה והושתו קנסות כבדים על מי שנתפס עם קנאביס לשימוש עצמי, ההצעה החדשה לא תאפשר להפליל צרכני קנאביס כלל והקנסות יהיו נמוכים בהרבה.

ההצעה, שכותרתה “מדרוג עבירות ועונשים בסם קנבוס”, מציעה לקבוע כי אזרחים בגירים (18+) יורשו לגדל בביתם עציץ קנאביס אחד לשימוש עצמי ולהחזיק עד 15 זרעי קנאביס. בנוסף תותר החזקה של עד 50 גרם קנאביס לשימוש עצמי – כל זאת ללא סיכון בהפללה.

“בית המשפט יהיה רשאי לקבוע שאדם ביצע את העבירה ולהטיל עליו קנס, אך לא ירשיעו בביצוע העבירה ולא יירשם רישום במרשם הפלילי,” נכתב בנוסח הצעת החוק.

השימוש בקנאביס בציבור יאסר ומי שיעבור על האיסור ייקנס בקנס של עד 500 ש”ח. החזקת קנאביס לשימוש עצמי בכמות העולה על 50 גרם ייקנס בעד 2,000 ש”ח.

בנוסף מתייחסת הצעת החוק למי שכבר הורשע בעבר בפלילים בגין שימוש עצמי בקנאביס – אלו יוכלו להגיש בקשה לשר המשפטים לביטול רישום פלילי.

“מטרת הצעת החוק היא למנוע רישום פלילי מיותר לציבור המשתמשים בקנאביס מעל גיל 18,” נכתב בדברי ההסבר לחוק. “למעלה ממליון ישראלים, כולל אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועוד, צורכים קנאביס בשעות הפנאי בצריכה מזדמנת, כאשר ציבור זה ברובו אינו ציבור עברייני”.

עוד נכתב כי “מחקרים רבים וביניהם דוח של ועדה בין לאומית לבחינת מדיניות הסמים העולמית המליצו בין היתר להפסיק את ההפללה של העושים שימוש בקנאביס לצריכה עצמית בלבד”.

לטענת מנסחת הצעת החוק ח”כ השכל “הצעת החוק לא נועדה לעודד שימוש בקנאביס או להניף דגל שכזה מבחינה חברתית, נהפוך הוא, הצעת החוק משאירה את הקנאביס כסם אסור בפקודת הסמים וקובעת קנס למי שיצרוך אותו במקומות ציבוריים או למי שהחזיקו בכמות העולה על שימוש עצמי”.

כזכור בקמפיין הבחירות התחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יתמוך בהצעת חוק שכזו לביטול מלא של הפללת צרכני הקנאביס בישראל, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס.

בנוסף אמורה בקרוב המדינה למסור תשובה רשמית לבג”ץ בעקבות העתירה שהוגשה בתמיכת כ-3,000 תורמים בקמפיין בג”ץ הקנאביס ההיסטורי.

הצעת חוק זו הוגשה במקביל להצעת חוק אחרת להחרגת CBD מפקודת הסמים (פרטים כאן).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר