מנהל היחידה לקנאביס רפואי מרוויח בעקיפין ממכירות קנאביס רפואי

משרד הבריאות טען שלנדשפט חתם על הסדר ניגוד עניינים "עם כניסתו לתפקיד". בפועל התברר שלנדשפט חתם עליו רק כ-3 שנים לאחר מכן. מחשיפת המסמך עולות כמה שאלות מהותיות שחלקן יובילו להגשת תלונה לרשויות. בשורה התחתונה: מנהל היחידה לקנאביס רפואי מרוויח בעקיפין ממכירות קנאביס רפואי.

בתשובה שנתן משרד הבריאות לפני כחודשיים לדרישה להזיז מתפקידו את מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) יובל לנדשפט עקב ניגוד עניינים, נטען (כאן) כי לנדשפט פועל באופן תקין בכפוף להסדר ניגוד עניינים עליו חתם בעת כניסתו לתפקיד, כלומר באפריל 2013 לכאורה.

משרד הבריאות סירב לחשוף את מסמך הסדר ניגוד העניינים עצמו ונאלץ לעשות זאת השבוע, לאחר נסיונות עיכוב חוזרים, בהוראת בית המשפט. חשיפת המסמך אתמול (כאן) הציפה לפחות שקר אחד של ממש וגם כמה שאלות מעניינות שיובילו כבר בקרוב להגשת תלונה רשמית לרשויות.

ראשית הסתבר כי בניגוד להצהרת משרד הבריאות לנדשפט חתם על הסדר ניגוד העניינים שלו רק בחודש דצמבר 2015, כלומר כמעט 3 שנים לאחר כניסתו לתפקיד, ולא בעת כניסתו לתפקיד כפי שנטען. על הטענה השקרית חתומה הלשכה המשפטית של משרד הבריאות ומכותבת בה היועמ”שית של היק”ר עו”ד שרונה עבר הדני.

משרד הבריאות שוב משקר: מתי חתם לנדשפט על הסדר ניגוד העניינים? בשנת 2013 עם מועד כניסתו לתפקיד כפי שטען משרד הבריאות לפני חודשיים? או רק בשנת 2015 כפי שמופיע בהסדר ניגוד העניינים עצמו?
לפני כחודשיים (מימין) טען משה”ב שלנדשפט חתם על הסדר ניגוד עניינים “עם כניסתו לתפקיד” בשנת 2013. במסמך הסדר ניגוד העניינים שנחשף השבוע לאחר הליך משפטי נחשפה האמת.

עניין נוסף שצף נוגע להצהרה שנתן לנדשפט במסמך הסדר ניגוד העניינים שלו – שבחלקים מהותיים ממנו מושחר ומצונזר – לפיה חברות פרטיות בבעלותו “לא עוסקות בתחומי רפואה, בריאות, רוקחות, קנאביס או שירותים קרובים”.

בפועל, כפי שנחשף לראשונה כבר לפני כחודשיים במגזין קנאביס, לנדשפט דווקא כן משכיר שטח נדל”ן שבבעלותו לבית מרקחת שנבחר על ידי לנדשפט בעצמו, ללא מכרז, להיות מהראשונים בפעילות בתחום הקנאביס. בית מרקחת זה משלם שכירות חודשית ללנדשפט, שמרוויח דה-פקטו מכסף שמקורו בעיקר במכירת קנאביס.

תלונה תוגש לנציבות שירות המדינה

משרד הבריאות, שנאלץ להודות בכך שמנהל היק”ר מרוויח למעשה כסף פרטי מעסק הפועל בתחום שתחת סמכותו, מסביר זאת בכך שהטיפול בבית המרקחת הספציפי הזה הועבר לידי מנכ”ל המשרד. עם זאת, מובן שכל החלטה רוחבית של לנדשפט הנוגעת לבתי מרקחת כוללת גם את בית המרקחת ממנו הוא מרוויח אישית.

לדוגמה, לנדשפט דחה הצעה של מגזין קנאביס לפתרון לעליית מחירי הקנאביס הרפואי, לפיו תינתן אפשרות לשיווק ישיר של קנאביס – מהמפעל למטופל – ולא דרך בתי מרקחת. בכך “מובטח” למעשה שבית המרקחת שמשלם לו שכירות ימשיך להרוויח כרגיל. בתי המרקחת אגב מרוויחים כ-31% ממכירת מוצרי קנאביס, לעומת כ-17% בלבד ממכירת תרופות “רגילות”.

בעקבות ממצאים אלו ואחרים הודיעה התנועה לאיכות השלטון כי בכוונתה להגיש בימים הקרובים תלונות רשמיות למשטרה ולנציבות שירות המדינה. לדברי בכיר בתנועה לא תקין שהסדר ניגוד העניינים נחתם רק כ-3 שנים לאחר כניסתו של לנדשפט לתפקיד וכן שעל לנדשפט אסור היה להרוויח כסף פרטי מעסק שפועל בתחום.

מה קרה בדצמבר 2015?

שאלה נוספת שהעלתה חשיפת המסמך היא מה בדיוק קרה בדצמבר 2015 או מעט לפני כן שהוביל לפתע את משרד הבריאות להחתים את לנדשפט על הסדר ניגוד עניינים רק שנתיים ושמונה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד.

ייתכן שהסיבה היא תלונות שהוגשו מעט קודם לכן לנציבות שירות המדינה ולמשרד הבריאות בעניין סיורים בחוות קנאביס רפואי שערך לנדשפט לכאורה ללא היתר נדרש לחבר אישי שלו (שמו שמור במערכת) – בעלים של חברה המייצרת קפסולות המשמשות בין היתר לאריזת קנאביס רפואי.

בעקבות התלונה נאלץ החבר להתחייב שלא לעסוק בתחום הקנאביס הרפואי. “הביקור נערך רק לאחר שהובהר בצורה חד משמעית שאותו מבקר אינו עוסק בתחום הקנאביס ואינו מתכוון גם בעתיד לעסוק בתחום,” כתבה עו”ד עבר הדני. “אוסיף כי אישית יצרתי קשר עם קבלת מכתבך עם אותו מבקר ששב באוזני על התחייבות חד משמעית זו”.

משרד הבריאות העדיף לא למסור תגובה לידיעה.

כתבה מפורטת של העיתונאי אמיר שואן פורסמה אמש (ג’) בתכנית “הצינור” בערוץ 13:

לנדפשט מסתבך

ניגוד עניינים – קווים לדמותו: מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט מרוויח כסף לכיסו ממכירות קנאביס רפואי בבית מרקחת שמשלם לו שכירות חודשית וכפוף להחלטותיו הרגולטוריות. בקרוב צפויה התנועה לאיכות השלטון להגיש תלונה בעניין זה למשטרה ולנציבות שירות המדינה. Amir Shuan קנאביס הצינור

Posted by ‎קנאביס‎ on Wednesday, January 15, 2020

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר