טוען...

מנכ”לית תיקון עולם נגד לגליזציה, מאשימה את הממשלה בכשלונה

היא מצהירה שהיא לא בעד לגליזציה, אבל כן מוכנה לאפשר קנאביס במרשם רופא "כמו ריטלין". את כשלון החברה בראשה היא עומדת היא מאשימה בהיתר לייבא "קנאביס לפנאי, לעישון", וטוענת שישראל היא היחידה שמאפשרת זאת

למרות שהיא בעצמה עישנה קנאביס, מודיעה הבוקר הח”כ לשעבר יפעת קריב (יש עתיד), המשמשת כמנכ”לית חברת הקנאביס תיקון עולם קנביט, כי היא לא בעד הסדרת שוק קנאביס פנאי חוקי בישראל (“לגליזציה”).

למרות התנגדותה ללגליזציה ולשימוש בקנאביס למבוגרים לפי שיקול דעתם האישי, קריב כן מוכנה שיאשרו שימוש בקנאביס במרשם רופא, “כמו ריטלין”. לדבריה, זה גם יאפשר את התחזקות החברה שהיא מנהלת.

הפתרון למצב הקיים הוא לדעתה הטמעת המודל של “קנאביס במרשם רופא“, שיאפשר ליותר מטופלים לרכוש קנאביס מחברות הקנאביס רפואי. המודל הזה נכון להיום “תקוע” ומחכה לאישור בוועדת הבריאות של הכנסת.

“אני לא בעד לגליזציה, אבל בהחלט אפשר לפתוח את השוק הזה ל־Adult Use ולאפשר למבוגרים לצרוך קנאביס באמצעות מרשם רופא, כמו כל תרופה אחרת, כמו ריטלין,” אמרה בריאיון שפורסם הבוקר.

עוד לדבריה, “איך רשות המסים מאפשרת לכזה שוק שחור, שמוביל לפשיעה, להתקיים מתחת לאף? כואב לי שכאשר מפטרים אנשים בתעשייה שלנו, בשוק השחור מתפרנסים חזק יותר ולוקחים עובדים”.

אבינועם ספיר מנכ"ל תיקון עולם קנביט עם יפעת קריב סמנכ"ל החברה
אבינועם ספיר מנכ”ל תיקון עולם קנביט לשעבר עם יפעת קריב המנכ”לית הנוכחית (צילום: מגזין קנאביס)

תיקון עולם נמצאת כיום במצב הקשה ביותר בתולדותיה, אחרי שהיתה חברת הקנאביס המובילה בישראל במשך כעשור. בשנים האחרונות הפסידה כ-100 מיליון שקל ומנייתה צנחה בכ-90%, משווי של 300 מיליון ל-23 בלבד.

את האחריות על כשלון החברה תחת הנהגתה, יחד עם מנכ”ל טבע ישראל לשעבר (גם הוא ממפלגת יש עתיד), אבינועם ספיר, ומפקד חיל האוויר לשעבר, איתן בן אליהו, היא זורקת על משרד הבריאות ועל הייבוא מחו”ל.

“המדינה אישרה יבוא מאסיבי ללא הגבלות וריסקה את חקלאות הקנאביס בישראל,” אמרה. “הם מאפשרים לייבא קנאביס בלי הגבלת כמויות או סוגים… קנאביס של פנאי, תפרחות לעישון, מעודדים עישון, זו הפקרות”.

עוד לטענתה, “ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמאפשרת לייבא אליה קנאביס בניגוד לאמנת האו”ם, שאנו חתומים עליה, וזאת בניגוד להסכמים בילטרליים והסכמי סחר בין מדינות”.

יש לציין שאמירה זו אינה נכונה, שכן בניגוד לדברי קריב, כן ישנן מדינות נוספות שמתירות יבוא קנאביס, וכן מותר לפי אמנת הסמים של האו”ם לייבא קנאביס לשימוש רפואי. קריב סירבה לספק הסבר הגיוני בתגובה לכך.

תיקון עולם
הכשלון הוביל להחלטה להפסיק לגדל קנאביס אחרי כ-20 שנים בתחום

הדברים הללו מגיעים לאחר שתיקון עולם תחת ניהולה, הודיעה לאחרונה על פיטורי עשרות עובדים מהחברה, הפסקת פעילות הגידול לראשונה מאז החלה בה לפני כ-20 שנה וסגירת שתי חוות גידול.

לסיכום היא מתייחסת לתכנית של החברה להתמזג עם חברת קנאביס אחרת, בול פארמה, ומבהירה: “אנחנו פה כדי להישאר, ותהליכי קונסולידציה הם טבעיים בתעשייה שרוצה להמשיך ולהתקדם”.

כאמור, בתגובה לפניית מגזין קנאביס בשאלה האם חלק מטענותיה אינן שגויות, למשל בנוגע לייבוא, והאם אין צביעות בכך שמי שעישנה קנאביס מתנגדת ללגליזציה, קריב לא סיפקה הסבר הגיוני.

מה שכן מסרה בתגובה הוא: “אני הכי מאמינה בקנאביס רפואי שיש בעולם והכי מקדמת את זה, מאמינה שזה פלא והמחקרים מוכחים. אני מקדישה את השנים האחרונות בחיי לקידום קנאביס רפואי בתיקון עולם”.

משרד הבריאות מסר בתגובה כי היבוא מחו”ל נפתח עקב מחסור בשוק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר