טוען...

שר הבריאות דרעי הנחה להניע את רפורמת “קנאביס במרשם רופא”

רפורמת "קנאביס במרשם רופא" במסגרתה ינופקו מרשמי קנאביס רפואי במקום רשיונות, צפויה לצאת לדרך בקרוב. על פי טיוטת התכנית המקורית, שעדיין לא ידוע אם תישמר כפי שהיא, אמור להיקבע תשלום אחיד בסך 720 ש"ח למרשם חדש ו-360 ש"ח לחידוש מרשם קיים, והמרשמים ינופקו רק על ידי רופאים במסגרת ציבורית בסמכות אחת מ-4 קופות החולים

סגן שר הבריאות ח”כ משה ארבל השתתף היום (יום חמישי) בטקס חילופי מנכ”ל משרד הבריאות, במהלכו סגן השר ברך את המנכ”ל הנכנס, משה בר סימן טוב, והודיע כי התקנות בעניין מעבר ממודל רישיונות קנאביס רפואי למרשמי קנאביס יפורסם בימים הקרובים. במסגרת נאומו בטקס חשף סגן השר ארבל, כי שר הבריאות, המשנה לראש הממשלה אריה דרעי, הורה למשרד הבריאות להטמיע בהקדם את הרפורמה שמחליפה רישיונות קנאביס רפואי במרשמים.

יש לציין שעל פי דברי סגן השר ארבל, ייתכן שהמודל של מרשמים יתאפשר בתחילה רק למי שסובל מהתוויות מסויימות ולא לכולם, למשל לא כולל הסובלים מכאב כרוני, המהווים למעלה מ-50% מהמטופלים בארץ.

“אחת ההחלטות הראשונות שקיבל השר דרעי, הייתה לעבור למרשמים במקום רישיונות בקנאביס לשורה ארוכה של התוויות,” אמר סגן השר ארבל. “למעשה – בשלב הראשון – כל ההתוויות הרפואיות שמקורן במחלה מאובחנת ומוגדרת, החל באונקולוגיה וכלה באפילפסיה, יעברו בחודשים הקרובים למרשמים.”

“בהמשך ובהתאם לתוצאות – נרחיב את המעבר למרשמים להתוויות נוספות,” הוסיף. “זהו צעד שישפיע על עשרות אלפי אנשים ומסמל בעיניי את החשיבות של מתן מענה כולל במקום אחד – המערכת שלנו מבוססת על קופות החולים כמנהלות הטיפול – ואם אנחנו מאמינים שהקנאביס הוא אמצעי טיפולי – אנחנו צריכים לשלב אותו במקום בו ניתנת הרפואה”.

משה ארבל (צילום: פלאש90)
סגן שר הבריאות משה ארבל (צילום: פלאש90)

כזכור, רפורמת “קנאביס במרשם רופא” קודמה עוד בממשלה הקודמת וזו שלפניה, כשעל פי התיקון המוצע, לפחות על פי הנוסח של הטיוטה מהממשלה הקודמת שנחשף כאן במגזין קנאביס לראשונה (PDF), המרשמים יינתנו “במסגרת עבודת הרופא המומחה בקופת החולים, בבית חולים ציבורי או ממשלתי”, למי שסובל מאחת המחלות והבעיות הבריאותיות ברשימת ההתוויות שנקבעו זה מכבר על ידי משרד הבריאות, בהן כאב כרוני, פוסט טראומה, סרטן, פרקינסון, אפילפסיה ועוד.

הטיוטה, שכללה כמה שינויים מהותיים לעומת המודל הנוכחי אך לא בטוח שאלה יישמרו וכאמור – ייתכן שבתחילה יהיו רלוונטיים רק להתוויות מסויימות ולא לכל המטופלים, הוגשה אז ברגע האחרון, רגע לפני פיזור הכנסת וההליכה לבחירות, ביוזמת שר הבריאות ניצן הורוביץ וח”כ שרן השכל לאחר שהצעת החוק שקידמו בעניין זה נפלה, עקב התנגדות חבריהם לקואליציה – מפלגת רע”מ ונציגים ממפלגת מרצ.

השינוי המהותי הראשון שהופיע אז בטיוטה הקודמת, הוא שכל רופא מומחה בתחומו יוכל לנפק היתרים (“מרשמים”) לרכישה והחזקה של עד 60 גרם קנאביס בחודש באופן חוקי, אך ייתכן שהדבר יתאפשר רק במסגרת הרפואה הציבורית, כלומר רק אצל רופאים שעובדים במסגרת אחת מ-4 קופות החולים.

על פי ההסדר שהגיעו אליו להסכמות עם קופות החולים אז, ייקבע תשלום אחיד בסך 720 ש”ח למרשם חדש ו-360 ש”ח לחידוש מרשם קיים, זאת לעומת המצב כיום, בו מספר מועט של רופאים גובים כ-290 ש”ח כפי שקבעה הכנסת בשנת 2019, בעוד שאחרים גובים עד מאות ואלפי שקלים ללא בקרה – מה שהוביל לשוק אפור של מאכערים, מתווכים, שרק לאחרונה התפוצץ במסגרת “פרשת פרומדיס” ומעצרם של 6 רופאי קנאביס מוכרים.

אריה דרעי (צילום: פלאש90)
הנחה להניע את רפורמת “קנאביס במרשם רופא” – שר הבריאות החדש אריה דרעי (צילום: פלאש90)

שינוי מהותי נוסף שהוצע אז, אך עדיין לא ודאי שיהיה גם במתכונת הקרובה, הוא שמוצרי הקנאביס יוכלו להימכר בכל בית מרקחת, ולא רק בבתי מרקחת שקיבלו היתר מיוחד לכך מהיחידה לקנאביס רפואי וברישיון משרד הבריאות. שינוי זה נובע מההצעה בטיוטה להעביר את הקנאביס מחלק א’ של פקודת הסמים לחלק ב’. על פי רוב ההערכות סעיף זה לא יישמר במתכונת החדשה.

המשמעות הברורה של השינויים הללו – אם אכן יוטמעו כפי שהוצע בטיוטה המקורית – היא כאמור הרחבה של מספר המטופלים בקנאביס רפואי, מכ-125 אלף כיום לכמה מאות אלפים לפחות, וכן נגישות מוגברת של קנאביס בבתי מרקחת – דבר שיעודד תחרות ויביא גם להוזלת מחירים ושיפור השירות. כלומר, מדובר ביוזמה שתעשה טוב גם למטופלים וגם לעוסקים בענף.

אם וכאשר יאושר לבסוף התיקון ויצא לפועל, צפוי שוק הקנאביס החוקי בישראל, ששוויו הנוכחי נאמד בקצת יותר מ-1 מיליארד ש”ח בשנה, להפוך לשוק שמגלגל כמה מיליארדי שקלים בשנה לפחות. הדבר יפיח תקווה מחדש בחברות שקמו בשנים האחרונות ולא מצליחות להתמודד עם התחרות בשוק מוגבל.

כאמור, יש להמתין ולראות האם הטיוטה המעודכנת שתופץ בימים הקרובים תהיה זהה לזו שהוצעה בממשלה הקודמת. כמו כן יש להמתין ולראות איזה מטופלים ואילו התוויות ייכללו במודל החדש.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר