טוען...

מניית הקנאביס הגדולה בעולם צנחה ב-20% כי לבעלים קוראים בוריס?

על רקע פלישת רוסיה לאדמות אוקראינה והמחאה העולמית כלפי המהלך, צנחה בשבוע שעבר מניית חברת הקנאביס הגדולה בעולם קיורליף (Curaleaf) בכ-20% לאחר ששמועות על כך שבעל המניות הגדול ביותר בחברה, בוריס ג'ורדן, קשור לקרמלין

כאשר המלחמה משתוללת באוקראינה, זה לא בדיוק זמן טוב להיות אמריקאי בשם “בוריס” כרגע, כך למד בשבוע האחרון על בשרו המיליארדר בוריס ג’ורדן, המייסד, היו”ר ובעל המניות היחיד הגדול ביותר של קיורליף (Curaleaf), חברת הקנאביס האמריקאית שעל פי חלק מהמדדים הינה הגדולה בעולם בתחומה. 

ג’ורדן נאלץ להתמודד עם שורה של שמועות ברשתות החברתיות, שהגיעו גם לתקשורת ממוסדת יותר והצביעו – לטענתו באופן שגוי – על כך שלחברה שלו יש קשרים לקרמלין. השמועות העקשניות הללו לא גרמו לג’ורדן ולחברה שבבעלותו רק עוגמת נפש, אלא נזק כלכלי של ממש לאחר שמחיר מניית החברה צנח בשבוע האחרון ביותר מ-20 אחוזים.

המתקפה על ג’ורדן החלה בשבוע שעבר, כמה ימים לאחר פלישת רוסיה לאוקראינה. גולשים ברשתות החברתיות, בעיקר טוויטר ו-Reddit, פרסמו הודעות המזהירות את המשקיעים במניות קנאביס כי קיורליף היא “בבעלות רוסית וקשורה ישירות לאוליגרכים רוסים”, מה שעלול לגרום לחברה להיות מושפעת מהסנקציות של הכלכליות של ארה”ב.

כך, למרות שמדובר בחברה אמריקאית לכל דבר, שמכחישה קשר לרוסיה, השמועה עשתה לה כנפיים וגרמה לירידה החדה בערך המנייה של קיורליף. 

בוריס ג'ורדן, בעל המניות הגדול ביותר בחברת קיורליף Curaleaf
בוריס ג’ורדן, בעל המניות הגדול ביותר בחברת קיורליף Curaleaf

קיורליף נחשבת כאמור חברת הקנאביס הגדולה ביותר בעולם כיום. היא פעילה בעיקר בארצות הברית ופועלת לאורך כל שרשרת הערך במדינה, עם 135 חנויות לממכר קנאביס, 30 מפעלים במיקומים שונים וכ-22 חוות גידול, בשטח מצרפי של מעל ל-180 אלף מטר רבוע. שווי השוק המוערך של החברה הוא 8.51 מיליארד דולר. 

בנוסף, קיורליף פעילה גם באירופה והגיעה אפילו לישראל. באפריל 2021 רכשה קיורליף את הבעלות על חברת הקנאביס הפורטוגלית “אמק” (Emmac), שבבעלותה גם חברת “טרה ורדה” (Terra Verde). אמק וטרה ורדה שיווקו בשנת 2020 קנאביס רפואי בישראל דרך חברת בזלת, והחל משנת 2021 הן משווקות דרך חברת בול פארמה.

לג’ורדן אישית, אגב, אכן יש קשרים משפחתיים ועסקיים עם רוסיה ואירופה. סבו וסבתו, שנולדו בשטחי רוסיה ואוקראינה בימים שעוד היו ברית המועצות, ברחו משם בשנת 1919 והוריו נולדו בסרביה והיגרו לארה”ב, שם הוא נולד.

לאחר שסיים את לימודיו באוניברסיטת ניו יורק הוא עזב את ארה”ב והוביל את חטיבת בנקאות ההשקעות של “קרדיט סוויס” ברוסיה, ששינתה את פניה לאחר נפילת ברית המועצות. בסופו של דבר הקים קרן השקעות בשם “רנסנס גרופ” וכיום הוא יו”ר של קבוצת ספוטניק ושל רנסנס ביטוח, אחת מחברות הביטוח הגדולות ברוסיה. בנוסף, לצד חברת הקנאביס הגדולה שבבעלותו, לג’ורדן עסקים שונים בתחום הבנקאות בארה”ב ובאירופה.

קיורליף Curaleaf
צניחה של 20% בשווי המניות בתוך שבוע – קיורליף

עוד סיבה לשמועות העקשניות בנוגע לקשרים שבין קיורליף לרוסים היא זהותו של המשקיע השני בגודלו בחברה, אנדריי בלוך, מיליונר רוסי המחזיק באזרחות אמריקאית ובאזרחות רוסית במקביל. 

החל מ-1998, שימש בלוך כנשיא חברת הנפט הרוסית “סיבנפט” (Sibneft), החברה שממנה הפיק האוליגרך רומן אברמוביץ’ נתח גדול מהונו, המוערך כיום ב-12.3 מיליארד דולר. לאחר תפקידו בסיבנפט איחד בלוך את תעשיית החלב ברוסיה תחת חברה אחת בשם “יונימילק” (Unimilk), שהתמזגה עם ענקית מוצרי החלב הצרפתית “דנונה” בשנת 2010. אותה דנונה, כידוע, היא שותפה גם של חברת שטראוס הישראלית.

למרות קשריו הכלכליים הענפים ברוסיה, ולמרות הסנקציות האישיות והחרמת רכוש כגון דירות פאר ויאכטות של אוליגרכים רוסים, ממשלת ארה”ב לא הטילה סנקציות על בלוך, שהונו מוערך בכ-781 מיליוני דולרים ומחזיק כ-20% ממניות קיורליף.

מוקדם יותר השבוע הגיבה קיורליף להתקפות המקוונות באמצעות הודעה לעיתונות, שהסבירה כיצד ג’ורדן ובלוך הם אזרחים אמריקאים ואינם כפופים לסנקציות. “גם אני וגם אנדריי אזרחי ארה”ב”, אמר ג’ורדן בהודעה. “במקרה שלי נולדתי וגדלתי במדינה, ואילו הוא התאזרח. אנחנו חווים סיכון כלכלי ויחסי ציבור רעים רק בגלל המורשת שלנו ואני חושב שזו התעללות. אנחנו פטריוטים אמריקאים שמותקפים בשל מלחמות כלכליות בשוק הקנאביס”.

ג’ורדן התייחס גם לפלישה הרוסית לאוקראינה, שאותה כינה “קטסטרופה” ו”אסון”. לדבריו, “אף אחד מאיתנו לא יכול להאמין שזה קורה”. כאמור, שורשי משפחתו הם חצי אוקראינים וחצי רוסים, ואילו סבא רבא שלו היה המושל האחרון של קייב לפני המהפכה הבולשביקית ב-1917, שהולידה את ברית המועצות.

לדברי מאט מק’ג’ינלי, אנליסט שמסקר את תעשיית הקנאביס העולמית והאמריקאית, “גם בוריס ג’ורדן וגם אנדריי בלוך הם אזרחי ארה”ב, אז אני לא מסכים עם התפיסה שלסנקציות המערביות על רוסיה תהיה השפעה ישירה על העסקים של קיורליף. אם לחברה היתה את היכולת לגייס הון מאזרחי ארה”ב שהתעשרו מאוד מהשקעה ברוסיה בשנות ה-90 וה-2000, שיהיה”.

אגב, רק ביום חמישי האחרון פרסמה קיורליף את רווחיה ברבעון הרביעי ובשנת 2021 כולה. על פי הדיווח, החברה הכניסה בשנה שעברה 1.2 מיליארד דולר, עלייה של 93% לעומת 2020. עם זאת, היא רשמה הפסד נקי של 102 מיליון דולר, לעומת הפסד נקי של 57 מיליון דולר בשנת 2020. לאחר הדיווח, מניית החברה עלתה בכמעט 1% באותו יום.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר