מגלגל...

ממשלת מרוקו אישרה הקמת ענף קנאביס רפואי

על רקע נרמול היחסים בין ישראל למרוקו נפתחה אתמול הזדמנות עסקית לחברות קנאביס ישראליות לאחר שהקבינט המרוקאי אישר את הצעת החוק להסדרת ענף קנאביס רפואי במדינה

לאחר שבחודש מרס השנה (2021) עשתה מרוקו צעד ראשון בכיוון, עם אישור הפרלמנט להצעת חוק המאפשרת גידול, ייצוא ומכירה מקומית של קנאביס לשימוש רפואי ותעשייתי, אתמול (שני) אושרה ההצעה גם על ידי הקבינט המרוקני. 

הקבינט, המורכב משרים בכירים בממשלת מרוקו, אישר את הצעת החוק החדשה באמצעות ועידת וידאו בהובלת ראש הממשלה סעד א-דין אל עות’מאני.

אישור הקבינט משלים למעשה את חקיקה שאישר הפרלמנט, ומסווג את הקנאביס כחומר חוקי לשימוש רפואי על פי החוק המרוקני.

על פי החוק, השלטונות במרוקו שואפים “למשוך למדינה השקעה גלובלית באמצעות חברות המתמחות בשימושים חוקיים של קנאביס למטרות רפואיות ותעשייתיות.

“גידול קנאביס חוקי ישפר את הכנסות החקלאים, יגן עליהם מפני רשתות הברחת סמים בינלאומיות וימשוך השקעות גלובליות, במטרה להרוויח מהכנסות השוק הבינלאומי של הצמח,” נכתב בנוסח החוק.

“כל הפעילויות הקשורות לקנאביס ומוצריו יהיו כפופות למנגנון רישוי, בדרך להקמת סוכנות לאומית המופקדת על פיתוח שרשרת אספקה ​​חקלאית ותעשייתית של קנאביס, בתיאום עם הממשלה ועם שותפים לאומיים ובינלאומיים”.

על פי הודעת הממשלה, אותה “סוכנות לאומית להסדרת הקנאביס במרוקו” תוקם תחת שיפוטו של משרד הפנים.

הוראות נוספות בחוק קובעות את הרכב תעשיית הקנאביס החדשה במרוקו, שבה “יכללו מוסדות וגופים שונים הקשורים לתעשיית הקנאביס שיש לקחת בחשבון את צרכיהם ביישום החקיקה החדשה”.

המשמעות היא שתעשיית הקנאביס החדשה תכלול גופים מהמוסדות הפיננסיים והממשלתיים במרוקו, בנוסף לחקלאים שגידלו את צמח הקנאביס באופן היסטורי במשך מאות שנים.

החקיקה החדשה מאפשרת כאמור שימוש בקנאביס רק למטרות רפואיות או תעשייתיות, כלומר כרגע צריכתו למטרות פנאי נשארת בלתי חוקית במדינה.

כידוע, לקנאביס, ובמיוחד לחשיש, יש היסטוריה ארוכה בחברה המרוקאית ועל פי אומדנים שונים הסחר הבלתי חוקי במרוקו מוערך בשווי של 15 מיליארד דולר.

אם תאשר לגליזציה מלאה של תעשיית הקנאביס בעתיד, צפויה ממשלת מרוקו ליהנות ממקור הכנסה עצום ממסים, בנוסף להחלשת הפשיעה ורשתות הברחת הסמים הבינלאומיות הפועלות במדינה.

לאור זאת, ועם המוניטין העולמי של החשיש המיוצר במרוקו, אפשר לקוות כי הממשלה לא תוכל לעמוד בפני הקריאה ללגליזציה מלאה.

כך או כך, החקיקה הנוכחית נועדה לשפר את הכנסותיהם ואת תנאי מחייתם של כחצי מיליון החקלאים ויתר האנשים המתפרנסים מגידול קנאביס במרוקו, כמו גם להגן עליהם מפני סוחרי סמים השולטים כעת בשוק הקנאביס במדינה. 

על פי החוק, במרוקו תוקם כאמור סוכנות לאומית שתפקידה פיקוח על הייצור, השינוע ומכירות הקנאביס, אך השימוש למטרות פנאי יישאר אסור.

החקיקה, כך מקווים תומכי הלגליזציה במרוקו, תסייע לחקלאים עניים באזור הרי הריף שבצפון המדינה, שם נמצא רוב גידול הקנאביס ומתבצע ייצור החשיש המרוקני המפורסם. במדינה מתכננים להקים באזור מפעלים לייצור קנאביס רפואי ומוצרים מקנאביס תעשייתי, מה שצפוי כמובן להביא לשיפור במצבם הכלכלי של התושבים. 

בנוסף, במשרד האוצר המקומי מקווים לקבל דריסת רגל בשוק העולמי ההולך וגדל של הקנאביס הרפואי, כדי להרוויח ממנו כמה לירות. האם תהיה כאן גם הזדמנות לחברות ישראליות לשתף פעולה עם גורמים במרוקו, לאור נרמול היחסים בין המדינות? ימים יגידו. 

כרגע, למרות תרבות החשיש עתיקת היומין במרוקו (שהיהודים אגב היו חלק מהותי בה) והעובדה שהיא אחת מיצואניות החשיש הלא חוקי הבולטות בעולם, ולמרות שמרוקנים רבים מאוד משתמשים בחשיש המקומי המפורסם באופן קבוע, התגובות ברחוב למהלך של הממשלה היו מעורבות. בעוד שחלק מהאזרחים תמכו בהצעת החוק באופן גורף ואף הציעו “לגדל מריחואנה בכל מרוקו, היו גם מספר לא מבוטל של כאלה שאמרו כי “החשיש יזלוג לרחובות ויגיע לבני הנוער, וזה מצב מסוכן”. 

בנוסף, יש כמובן גם הגבלות דתיות על השימוש בקנאביס לצורך הנאה, וכמדינה שרוב אוכלוסייתה מוסלמית הנושא הזה בעייתי מאוד. זו אולי הסיבה שבגללה, למרות אחוזי הצריכה הגבוהים של חשיש במדינה, לא מדובר עדיין על לגליזציה מלאה ונמצאה מעין “פשרת ביניים” בנושא.

ניסיונות עבר להכשיר גידול קנאביס במרוקו נכשלו, אולם מפלגת השלטון, המפלגה האיסלמיסטית המתונה (ה-“PJD”), ביטלה את התנגדותה לאחר שסוכנות התרופות של האו”ם הסירה את הקנאביס מרשימת הסמים הנרקוטיים הקשים ביותר.

כזכור, בדצמבר האחרון הצביעו במדינות החברות של סוכנות התרופות של האו”ם בעד הוצאת הקנאביס מהקטגוריה הקשה ביותר של הסמים, זאת בעקבות המלצת ארגון הבריאות העולמי להקל על השימוש בו לצרכים רפואיים. מרוקו, אגב, היתה בין המדינות שתמכו בשינוי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר