מגלגל...

מלזיה: הוצגה תכנית לדה-קרימינליזציה של סמים

מלזיה, אחת המדינות עם חוקי הסמים הנוקשים ביותר בעולם, פועלת להפסקת הפללת צרכני הסמים (דה-קרימינליזציה)

מלזיה ידועה לשמצה בעונשים המופרכים המוטלים על עבירות סמים. החזקה של קנאביס יכולה להסתיים בעונש של עד 5 שנות מאסר וקנס של עד 20,000 רינגיט (בערך 6,500 דולר). מי שייתפס כשברשותו יותר מ-50 גרם מריחואנה צפוי להיכנס לכלא לתקופה של 5 שנים לפחות ונאשם בגידול צמח מריחואנה עלול לבלות את שארית חייו מאחורי סורג ובריח. סחר במריחואנה בכמויות גדולות עלול להוביל אף לעונש מוות.

ראו: המדינות עם חוקי הסמים הקשוחים בעולם

כעת מתכוונים במלזיה לפעול לקידום מדיניות רשמית של דה-קרימינליזציה ולהפסיק להעניש את צרכני הסמים. כך לפחות על פי דבריה של ננסי שוקרי, שרה במשרד ראש הממשלה המלזי.

ננסי שוקרי
ננסי שוקרי

“התכנית של איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN) ל’אזור נקי מסמים’ עד שנת 2015 הוא לא מציאותי,” אמרה שוקרי בסיומו של כנס בנושא מדיניות הסמים שנערך בחסות איגוד מדיניות הסמים הבינלאומי. “אין דבר כזה ‘נקי מסמים’. עלינו להפסיק להסתכל על המשתמשים בסמים כעבריינים אלא כמטופלים. במקום להביא אותם לכלא, נביא אותם למרפאה.”

“כבר היום יש במלזיה מדיניות טובה להתנהגות עם מכורים לסמים, אך רבים אינם מכירים אותה,” הוסיפה. “בשנת 2006 נפתחה תכנית להחלפת מזרקים למכורים להרואין שהובילה לירידה בהתפשטות האיידס במדינה.”

ראו: מגיפת האיידס לא תיעלם עד שלא תופסק המלחמה בסמים

שוקרי סיפרה עוד כי לאחרונה הוקמה וועדה לרפורמה בחוקי הסמים, שכבר היום נמצאת בדיונים בנוגע לתיקון החוק המתיר מעצר אוטומטי של עד 14 ימים למי שנתפס על עבירות סמים קלות.

ג’מאלודיאן קודין, בכיר במחלקת החקירות של רשות אכיפת הסמים במלזיה, אמר שבמשטרה בודקים דרכים חדשות להתמודדות עם בעיית השימוש בסמים – התמקדות בסוחרים ולא במשתמשים. “הסטטיסטיקות שלנו מראות שהיום אנחנו מתמקדים בעיקר במשתמשים (70%) ופחות בסוחרים (30%),” אמר. “אנחנו מתכוונים לשנות את זה כעת.”

בישראל, העונשים על עבירות סמים אמנם אינם מחמירים כפי שהם במלזיה, אך לפי דו”ח שפורסם על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת בסוף השבוע, מדיניות ההתמקדות בסוחרי הסמים במקום בצרכנים היא דווקא די דומה.

על פי הנתונים, עליהם פירטנו כאן, מתמקדת המשטרה בעיקר בצרכנים (60%) ופחות בסוחרים (40%), וזאת בניגוד להנחייתו של מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר.

עבור מי שמתכנן כבר לנסוע למלזיה נציין שדרכונים ישראלים אינם מתקבלים בעין יפה במדינה המוסלמית…

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר