מכה לקנאבר? מייסד החברה הורחק מתחום הקנאביס מחשד לקשר לפלילים

ליאור מזרחי, מייסד חברת קנאבר ולוחם מילואים מוערך, עתר לבית המשפט בעקבות החלטת היק"ר להרחיקו מהתחום על סמך מידע מודיעיני עלום הקושר אותו לכאורה לפלילים; טוען להחלטה שרירותית הפוגעת קשות בפרנסתו

ליאור מזרחי, מייסד ומנהל החווה של חברת הקנאביס קנאבר (Cannabar) במושב בורגתה לשעבר, הורחק מעיסוק בתחום הקנאביס הרפואי בעקבות המלצה של משטרת ישראל. כעת, מזרחי עותר לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר), משרד הבריאות ומשטרת ישראל, בדרישה להחזיר לו את האישורים לעסוק בתחום.

ליאור מזרחי (משמאל) עם השחקן המפורסם עוז זהבי, במתקן הקנאביס של חברת קנאבר (צילום מסך: פייסבוק)
ליאור מזרחי (משמאל) עם השחקן המפורסם עוז זהבי, במתקן הקנאביס של חברת קנאבר (צילום מסך: פייסבוק)

מזרחי היה הבעלים והמנהל של חברת קנאבר מאז הקמתה בשנת 2018, כשבמשך כ-5 שנים אושר לו מדי שנה לעסוק בתחום. אולם, בפברואר 2023 הודיעה לו היק”ר כי היא מאמצת את המלצת המשטרה לשלול ממנו את האישורים “לאור מידע פוסל הקיים בעניינו”. כמה חודשים לאחר מכן, בקיץ 2023, הועברו מניותיו בחברה לאחרים, בהם ככל הנראה בת משפחתו שמחה מזרחי, וכן עמי יפרח ואורי רן.

בתשובה לערר שהגיש מזרחי, התקבלה באפריל 2024 תגובה לקונית מהיק”ר כי לפי “מידע מודיעיני” שהתקבל מהמשטרה, “בידי משטרת ישראל מידע הקושר את מזרחי לביצוע עבירות פליליות”. עם זאת, טיבו של אותו “מידע מודיעיני” אינו ברור, כפי שקרה לא מעט גם במקרים אחרים בתחום זה בשנים האחרונות.

בעתירה טוען מזרחי כי מעולם לא נחקר במשטרה ולא הוצגו בפניו כל ראיות או הסברים אודות אותן “עבירות” כביכול. הוא מציין כי “עצם ייחוס המונח ‘סכנה לשלום הציבור’ בכל האמור אליי – יש בו בכדי להעיד על טיבה של ההתנהלות וקבלת ההחלטות אצל היק”ר ומשטרת ישראל, נוכח כך ששימשתי בעבר כמפקד פלוגה בגדוד 13 של גולני, ומשרת מזה עשרות שנים בשירות מילואים קרבי כסמג”ד בחטיבת ‘אלכסנדרוני’ האחראי על מאות לוחמים, כולל במלחמת ‘חרבות ברזל’ במסגרתה גויסתי למשך שבועות רבים לשירות מילואים קרבי בצו 8, תוך כדי סיכון חיים ממשי”.

לטענתו, מדובר בהחלטה תמוהה ושרירותית של היק”ר, שאימצה את המלצת המשטרה ללא כל בדיקה עצמאית או מתן זכות טיעון. מזרחי, שהשקיע מיליוני שקלים בהקמת החברה והחווה, טוען כי נגרמו לו נזקים כלכליים כבדים ופגיעה קשה בשמו הטוב ובפרנסתו.

בעתירתו, שהוגשה באמצעות עו”ד מאיר ארנפלד, דורש כאמור מזרחי מבית המשפט להורות ליק”ר להחזיר לו את האישורים לעסוק בתחום הקנאביס, או לכל הפחות לזמנו לשימוע ולאפשר לו להציג את גרסתו ולהתמודד עם הטענות נגדו טרם קבלת החלטה סופית בעניינו. עוד הוא דורש לחייב את המשיבים בהוצאותיו המשפטיות.

ממשרד הבריאות והמשטרה נמסר בתגובה כי הסוגיה נבחנת וכי יגישו את תגובתם המפורטת לבית המשפט. נכון לעכשיו, האישורים למזרחי לעסוק בתחום הקנאביס נותרו מושעים, בעוד חברת קנאבר ממשיכה לפעול תחת ניהולם של בעלי המניות החדשים.

בתחילת דרכה עסקה קנאבר בעיקר בגידול קנאביס עבור חברות אחרות במתכונת ווייט־לייבל. בשנה האחרונה החלה בשיווק זנים במיתוג שלה־עצמה וכ-6 מהם משווקים כיום בבתי המרקחת.

ליאור מזרחי מסר בתגובה: “הפסילה הינה על רקע אישי ואין לה כל קשר לפעילות החווה. החווה בעלת רשיונות בתוקף, פועלת וצומחת תחת ניהולו של עמי יפרח. באשר אלי אני נמצא בצו 8 מה-7.10 לסירוגין ואינני קשור לחווה יותר.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר