12 מיתוסים נפוצים נגד מריחואנה – והתשובות להם

השפעה רעה על הנהיגה, הרס של תאי מוח ומוות ממנת יתר הם רק חלק מהסיפורים והשמועות הקיימים בעולם לגבי מריחואנה. הנה 12 מיתוסים נפוצים ושגויים שהגיע הזמן לנפץ.

הדעה הרווחת בקרב חלק מהאוכלוסייה, על פיה המריחואנה פוגעת בנהיגה למשל בדיוק כמו אלכוהול, גורמת לסרטן או מחסלת תאי מוח, היא שגויה ומקורה במיתוסים שרובם ככולם נובעים מבורות או משמועות זדוניות. הנה 12 מיתוסים נפוצים שהגיע הזמן לנפץ:

1. מריחואנה משפיעה על הנהיגה בדיוק כמו אלכוהול

מחקר חדש שנערך בתחילת החודש באוניברסיטת איווה, קבע באופן סופי כי השפעתו הרעה של האלכוהול על הנהיגה גדולה עשרות מונים מזו של הקנאביס. למעשה, גם תחת השפעה של כמות THC גבוהה במיוחד, מרבית הנבדקים לא הראו ולו חריגה קטנה מהנורמה הבטיחותית שנקבעה על פי ביצועיהם לפני צריכת הקנאביס.

2. מריחואנה שורפת תאים במוח

מחקר מקיף שנערך בבריטניה בשנת 2011 מראה כי ילדים בעלי אינטליגנציה גבוהה יותר הם בעלי סיכוי גבוה יותר להתנסות בסמים במהלך חייהם.

ככלל, המחקר מוכיח שהשימוש בסמים קלים נפוץ בעיקר בקרב אוכלוסיות בעלות אינטליגנציה גבוהה. מעבר לכך, מחקר שנערך עוד בשנת 2005 מוכיח כי לא רק שהמריחואנה אינה שורפת תאים במוח, אלא אף עוזרת לייצר אותם מחדש.

3. צריכת מריחואנה מורידה את החשק המיני

מיתוס זה החל להתפרסם בחברה האמריקאית בעקבות תשדירים ממשלתיים המיועדים לציבור בני הנוער, במסווה של עצות לחינוך מיני. על פי התשדירים, צריכת מריחואנה גורמת לירידה בחשק המיני ולחוסר יכולת לתפקד במצבים רומנטיים, ולכן כדאי להימנע ממנה.

למרות התשדירים לציבור, בשנים האחרונות חקרה הממשלה האמריקאית את הפוטנציאל של צמח הקנאביס בתור מעורר חשק טבעי ואפילו את האפשרות היישומית שלו בתור “ויאגרה לנשים“, לאחר שחוקר קנדי הוכיח במסגרת ניסוי חברתי כי קנאביס תורם לשיפור החוויה המינית בקרב מעל 50% מהמשתתפים.

בעקבות עשרות המחקרים שנערכו בתחום, יצאו לאור בשנתיים האחרונות שמן סיכה שנועד להעצמת החוויה המינית עבור נשים, וכן זן קנאביס חדש המיועד למין הנשי ומשמש כמגביר חשק מיני.

קנאביס לנשים - הפרחים שהיא באמת רוצה ממך
קנאביס לנשים – הפרחים שהיא באמת רוצה ממך

4. מריחואנה מזיקה לריאות יותר מסיגריות

בשנת 2002, הזהירה “אגודת הריאה הבריטית” מכך שעישון מריחואנה מזיק לריאות יותר מעישון סיגריות, ביחס של 3 ג’וינטים ל-20 סיגריות. גם בישראל נטען כי “עישון ג’וינט אחד מזיק כמו 5 סיגריות“.

עם זאת, סקר מחקרי מקיף שהחל בשנת 1985 והסתיים בשנת 2006, וכלל מעל 5,000 צעירים, גילה כי לא רק שעישון מריחואנה אינו גורם לנזק ריאתי חמור, אלא הוא תורם לשיפור תפקוד הריאות.

מחקר נוסף שנערך על ידי אוניברסיטת קליפורניה, הראה כי עישון טבק מזיק עד פי 50 יותר מאשר עישון מריחואנה.

5. מריחואנה גורמת לנזק בלתי הפיך לזיכרון

במחקר שנערך על ידי פרופסור רפאל משולם, אשר עסק בניתוח הקשרים שבין המערכת האנדוקנבינואידית למוח, התגלה כי ה-THC אחראי ליצירת קשרים רבים עם מערכת הזיכרון במוח ועשוי לגרום לשיבושים קלים ביצירת זיכרונות חדשים כאשר המוח נמצא תחת השפעה. בחלוף ההשפעה, יצירת הזיכרונות החדשים תחזור לתפקוד נורמלי ללא נזק קבוע.

מלבד זאת, המחקר הוכיח כי אין ל-THC כל השפעה על זיכרונות קיימים שלא נרכשו תחת השפעת מריחואנה, והוא אינו גורם לשיבושים בהם או למחלות זיכרון כגון אלצהיימר ושיטיון.

ראו:
קנאביס מונע התפתחות אלצהיימר
על הקשר בין מריחואנה לזיכרון

6. עישון מריחואנה ממכר

על פי ויקיפדיה, “התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים”.

צרכנים מסוימים עשויים “להתמכר” באופן פסיכולוגי להרגשה תחת השפעת המריחואנה, אך הגוף אינו מפתח התמכרות פיזית וכימית למריחואנה, כמו זו הנוצרת לטבק.

במחקר בינלאומי שכלל אוניברסיטאות רבות מכל העולם וסקר מעל 40 אלף מתנדבים, גילה כי רק 9% מצרכני המריחואנה הכבדים עשויים לפתח תלות פסיכולוגית או פיזיולוגית רצינית, פחות מהסיכון הקיים בשוקולד, קפה ואלכוהול.

ראו:
האם מריחואנה ממכרת?

קנאביס - פחות ממכר מקפה ואלכוהול
קנאביס – פחות ממכר מקפה ואלכוהול

7. מעשני מריחואנה הם עצלנים ואינם פרודוקטיביים

כאשר מדובר בצרכני מריחואנה, רק בישראל יש ככל הנראה כמיליון צרכנים – כלומר בערך כל ישראלי שביעי שאתם רואים ברחוב. עצם העובדה שעישון המריחואנה בישראל קיים בהיקף כזה בקרב מאות אלפי אנשים עובדים ובעלי משפחות, מוכיחה כי עישון מריחואנה אינו קשור ליכולת לשמירה על אורח חיים נורמלי ופרודוקטיבי.

יתרה מזאת, בדפי ההיסטוריה ניתן למצוא מספר רב של אנשי מפתח מפורסמים אשר צרכו מריחואנה ובכל זאת היוו מופת לפרודקטיביות ויצירה.

כמו כן ישנם ספורטאים רבים המדווחים כי קנאביס תורם דווקא לפעילות הספורטיבית שלהם.

חשוב לזכור: צריכת מריחואנה עתירה ב-THC עלולה לגרום להרגשת רוגע וכובד בגוף, ולכן מומלץ להימנע מעישון בזמנים בהם נדרשת ערנות מלאה.

8. ניתן למות ממנת יתר של מריחואנה

מחקר שנערך על ידי הממשלה האמריקאית בשנת 2000, מצא כי היחס בין מנה אפקטיבית למנה קטלנית (במונח המקצועי: “האינדקס הטיפולי“) של המריחואנה הוא 1:40000, כלומר שכדי למות ממנת יתר של מריחואנה נדרשת צריכת כמות של כ-40 קילוגרם במסגרת זמן מקסימלית של שעתיים.

לשם השוואה, האינדקס הטיפולי הממוצע לתרופות מרשם גנריות קלות הוא 1:200, וכאשר מדובר במשככי כאבים אופיואידים, האינדקס הטיפולי הממוצע הוא 1:70.

ראו:
כמה מתו משימוש במריחואנה מאז הבוקר?

9. עישון מריחואנה גורם לסרטן

בשנים האחרונות מחקרים רבים נערכים בתחום הקשר שבין קנאביס לתאים סרטניים – רובם ככולם נועדו כדי לבדוק את הפוטנציאל הרפואי של הקנאביס כתרופה פעילה כנגד סרטן.

מחקר שנערך בדרום קוריאה בשנת 2013, מראה כי ל-THC ישנו פוטנציאל לחסל תאים סרטניים אשר נמצאו עמידים לטיפולי כימותרפיה, ואף הרשות האמריקאית למלחמה בסמים הודתה כי קנאביס יכול לשמש כטיפול אקטיבי ואף מונע כנגד תאים סרטניים.

צפו: כך THC הורג תאים סרטניים

THC הורג תאים סרטניים
THC מחסל תאים סרטניים

10. שרידי מריחואנה נשארים בדם ובשתן למשך חודשים

אדם בריא שאינו סובל מחילוף חומרים בעייתי ואינו משתמשך בקנאביס באופן קבוע, יתנקה משרידי הקנאביס לאחר צריכה חד פעמית כעבור תקופה של בין שלושה לארבעה ימים.

צרכני מריחואנה אשר צורכים באופן תכוף יותר, במיוחד אלו הצורכים אותה על בסיס יומי, יאלצו לחכות עד לחלוף שבוע, שבועיים ולעתים נדירות גם עד חודש מהשימוש האחרון.

11. מריחואנה היא סם מעבר

דו”ח שפורסם על ידי המכון האמריקאי הלאומי לרפואה, קובע כי אמנם צרכני קנאביס רבים מתנסים גם בסמים אחרים, אך הסיבה לכך היא שכיחותו וזמינותו הגבוהות של הסם ברחוב, ואין כל הוכחה כי השימוש במריחואנה מעודד או מזרז שימוש בסמים אחרים מכל סוג שהוא.

מחקר נוסף שנערך בשנת 2012, מראה כי דווקא האלכוהול ראוי להיקרא “סם מעבר” וכי הוא מגדיל את הסיכוי לשימוש בסמים אחרים עד פי 16.

12. צריכת מריחואנה מעודדת פשיעה

מאז שנת 2012 בה החלה הלגליזציה המלאה בקולורדו, ירדו נתוני הפשיעה הכללים ביותר מ-15%, כאשר שיעור מקרי הרצח ירד ב-67%.

בשנה שעברה, פורסם מחקר בינלאומי שנערך במשך 16 שנים ובדק נתונים אשר התקבלו ממעל ל-20 מדינות בהן הוחלה תוכנית קנאביס רפואי. על פי כל הנתונים, באף מדינה בה הקנאביס חוקי בצורה מלאה או בהיתר רפואי, לא נרשמה עלייה באף אחת מקטגוריות הפשע השונות, וברבות מהמדינות נרשמו ירידות חדות במקרי הרצח והתקיפה.

פשעים אלימים בדנוור לפני ואחרי הלגליזציה
פשעים אלימים בדנוור לפני ואחרי הלגליזציה

ראו עוד:
8 סיבות מדוע אסור לעשן מריחואנה לעולם
11 הטיעונים הטפשיים ביותר נגד לגליזציה
נאום הסחית: עירית לינור נגד לגליזציה
איך הקנאביס הציל את חיי
קנאביס לבקן: מיתוס או מציאות?
עישון מריחואנה או חשיש בזמן הריון איננו פוגע בעובר

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר