מחקר מצא: פחות שמנים במדינות קנאביס רפואי

יותר קנאביס – פחות שמנים: מחקר חדש מצא כי במדינות בהן מיושמים חוקים האפשרים שימוש בקנאביס, יש 6% פחות תופעות של השמנת יתר – הנחשבת כיום למגיפה כלל עולמית של ממש. החוקרים ציינו כי אחת הסיבות לכך, בקרב צרכנים צעירים בעיקר, היא החלפת האלכוהול בקנאביס.

מיתוס הסטלן השמנמן שמעשן ואוכל מכל הבא ליד נשבר בשנים האחרונות בעקבות מחקרים שסתרו אותו וטענו דווקא את ההיפך: מעשני מריחואנה שמנים פחות, בעלי היקף מותניים צר יותר וכן בעלי רמות נמוכות יותר של גלוקוז ואינסולין בדם.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת סן דייגו, ארה"ב, בדק כיצד משפיעים חוקי לגליזציה וקנאביס רפואי על שכיחות תופעת השמנת יתר – הנחשבת בעיקר בארה"ב, אך גם בעולם כולו, למגיפה קשה.

מטרת המחקר הייתה לקבוע האם זמינות של קנאביס היא גורם משמעותי בהורדת שכיחות התופעה.

עד 6% פחות שמנים

נכון להיום, 23 מדינות בארצות הברית כבר מנהיגות חוקים המאפשרים שימוש בקנאביס למטרות רפואיות. המחקר הסתמך על נתונים שנאספו במדינות אלו במשך 12 שנים ומצא כי ניתן לראות בהן ירידה של 2-6% בהסתברות לסבול מהשמנת יתר, לעומת המדינות בהן קנאביס רפואי אינו חוקי.

Jeffrey Swigert
ד"ר ג'פרי סוויגרט – אחד החוקרים בצוות המחקר

בנוסף הראו ממצאי המחקר כי במדינות שאימצו שימוש בקנאביס רפואי, הייתה ירידה של עד 115 דולר לאדם בעלות הוצאות רפואיות הקשורות בהשמנת יתר. במדינות שאוכלוסייתן גדולה, מדובר בחיסכון של מאות מיליוני דולרים בתקציבי בריאות.

"המחקר מעלה הוכחות חזקות לכך שלמדיניות הקנאביס הרפואי יש השפעה משמעותית על שיפור במצב הבריאותי באוכלוסיה," מסר ד"ר ג'פרי סוויגרט (Jeffrey Swigert), אחד החוקרים בצוות.

קנאביס במקום אלכוהול

בהמשך לתוצאות, בחנו החוקרים מדוע הקנאביס מסייע לירידה במשקל, ומצאו כי התשובה טמונה לא רק בסגולותיו של הצמח, אלא בתחליף שהוא מהווה לאלכוהול בקרב צעירים ומבוגרים כאחד.

"הממצאים מראים כי הלגליזציה של הקנאביס הביאה להתגברות השימוש בו למטרות רפואיות בקרב המבוגרים יותר, כאשר בקרב הדור הצעיר נראה כי הקנאביס משמש כמקור 'היי' חלופי ודל קלוריות, במקום האלכוהול," כותבים החוקרים.

החוקרים ציינו כי בקרב הצעירים, ששתיית כמות אלכוהול מרובה היא חלק בלתי נפרד מחייהם החברתיים, ההשפעה של השימוש בקנאביס בולטת ומשמעותית יותר. "אם חושבים על כך, לצעיר הממוצע יש את היכולת לבלות ערבים רבים בשתייה מופרזת, וחמש בירות בערב זה הרבה קלוריות," אומר ד"ר סוויגרט.

ראו עוד:
למה מעשני מריחואנה רזים כל כך?
כך נראים בממוצע צרכני קנאביס ואלכוהול
מחקר: שימוש במריחואנה תורם להגנה מפני סוכרת

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט