יש טרפנים שיכולים לחזק את השפעת ה-THC ויש כאלה שלא

הטרפנים לימונין (Limonene), אוסימין (Ocimene), טרפינול (Terpinol) ובורנאול (Borneol), מחזקים את השפעת ה-THC, כך על פי מחקר ישראלי חדש. הטרפנים יוקליפטול (Eucalyptol), מירצין (Myrcene), קריופילין (Caryophyllene), ביסבולול (Bisabolol) לא נמצא שמחזקים

מחקר ישראלי חדש מספק ראיה להשערה שהיתה מקובלת בענף הקנאביס אך מעולם לא הוכחה, לפיה חלק מהטרפנים (Terpenes) בקנאביס מחזקים את ההשפעה של THC, שהינו הקנבינואיד העיקרי בקנאביס וזה שגורם (בעיקר) להשפעת ה”היי”. על פי המחקר, יש חלק אחר מבין הטרפנים שאינו משפיע על ה-THC.

המחקר החדש נערך ע”י חברת הקנאביס הישראלית בזלת פארמה (Bazelet Pharma), בשיתוף עם האוניברסיטה העברית בירושלים והאוניברסיטה הפתוחה, ופורסם החודש בכתב העת המדעי Journal of Biochemical Pharmacology.

לצורך הניסוי, החוקרים בחנו את ההשפעה של THC לבדו, מול שילוב של THC עם טרפנים שונים, על תאים מבודדים של הקולטן הקנבינואידי בגוף האדם הנקרא CB1, ומדדו את העוצמה בה כל אחת משתי התשלובות מפעילות את הקולטן הזה.

תוצאות המחקר הראו בבירור כי השילוב של THC עם טרפנים מסוימים המצויים בקנאביס, גורם ל-THC להפעיל את הקולטן הקנבינואידי CB1 בעוצמה גבוהה יותר בהשוואה ל-THC לבדו, וכך למעשה מחזק את ההשפעה.

בתנאי הראשון של הניסוי, החוקרים בדקו שילוב בין THC לטרפנים שונים כאשר המינון של הטרפנים נותר קבוע על 10μm (מיקרומולר) והמינון של ה-THC עלה בהדרגה.

בגרפים שלהלן, מתוך המחקר, ניתן לראות, עבור כל אחד מהטרפנים שנבדקו, את העוצמה בה מינונים שונים של THC ללא הטרפן הפעילו את הקולטן (העקומות השחורות), לעומת העוצמה בה השילוב של THC עם 10μm של הטרפן הפעיל את הקולטן (העקומות האדומות).

עוצמת ההשפעה של השילוב של THC עם טרפנים שונים על הקולטן הקנבינואידי CB1. הקווים השחורים בגרפים מייצגים את עוצמת ההשפעה של THC לבדו, והקווים האדומים מייצגים את עוצמת ההשפעה של THC + הטרפן שנבדק. ציר ה-X הוא מינון ה-THC (מקור: Biochemical Pharmacology, 2023)
עוצמת ההשפעה של השילוב של THC עם טרפנים שונים על הקולטן הקנבינואידי CB1. העקומות השחורות בגרפים מייצגות את עוצמת ההשפעה של THC לבדו, והעקומות האדומות מייצגות את עוצמת ההשפעה של THC + הטרפן שנבדק. ציר ה-X הוא מינון ה-THC (מקור: Biochemical Pharmacology, 2023)

כפי שניתן לראות, הפער בין העקומות האדומות לשחורות הוא ברור בטרפנים הנל ומשמעותי במיוחד בטרפנים מסוימים, מה שמראה כי הם מחזקים משמעותית את ההשפעה של THC.

דבר מעניין נוסף שאפשר לשים לב אליו בגרפים הוא שהפער בין העמודות האדומות לשחורות לרוב הולך ומצטמצם ככל שהמינון של ה-THC עולה.

לדוגמה, בגרף של הטרפן סבינין (Sabinene) שבפינה השמאלית-התחתונה המסומן באות J, ניתן לראות כי הפער בין העקומה השחורה של ה-THC לבדו לעקומה האדומה של שילוב בין THC וסבינין, הוא גדול מאוד במינון נמוך של THC, אך הולך ומצטמצם ככל שהמינון עולה, ובמינון הגבוה ביותר שנמדד הפער כבר קטן יחסית. מכאן ניתן להסיק כי החיזוק שהטרפנים מעניקים להשפעת ה-THC הוא משמעותי יותר במינונים נמוכים של THC, אם כי עבור חלק מהטרפנים עדיין נותר פער משמעותי בעוצמת ההשפעה גם במינונים הגבוהים.

בתנאי השני של הניסוי, כדי לייצר תערובות שיהיו דומות יותר למצב הטבעי הקיים בצמח הקנאביס האמיתי מבחינת היחס בין THC לטרפנים, החוקרים שינו את כמות הטרפנים והיחס בינם ל-THC כך שיהיו דומים לכמויות הממוצעות בקנאביס.

כידוע, ריכוז הטרפנים הממוצע בתפרחות קנאביס עומד כיום על כ-1.5%, וריכוז ה-THC הממוצע עומד על כ-15%, כך שהיחס הטיפוסי בין טרפנים ל-THC בקנאביס הוא יחס של 1:10, ולכן זה היחס שבו החוקרים השתמשו בתערובות שהם בדקו בתנאי השני של הניסוי.

התנאי השני של הניסוי הוא חשוב במיוחד, משום שכאן ההבדל הגדול בין המחקר הנוכחי למחקרים קודמים שהגיעו למסקנה הפוכה.

החוקרים מציינים 3 מחקרים קודמים שנערכו בנושא, אשר הגיעו למסקנה לפיה טרפנים אינם מחזקים את ההשפעה של THC, כשלטענתם, הסיבה להגעה למסקנה הזו בעבר היא בגלל שימוש בתערובות THC עם טרפנים ביחס של 1:1 או עם יותר טרפנים מ-THC, מה שאינו דומה כלל ליחס הטבעי ביניהם בצמח הקנאביס.

בנוסף לכך, החוקרים טוענים כי השימוש בריכוז גבוה מדי של טרפנים באותם מחקרי עבר, מנע מהם להתמוסס באופן אחיד בתערובת עם ה-THC – בעיה נוספת שאולי השפיעה על התוצאות.

בתור דוגמה נגדית, החוקרים מציינים מחקר ישראלי אחר שנערך במכון וולקני ב-2020, אשר הראה כי כאשר היחס בין טרפנים ל-THC דומה ליחס האמיתי שקיים בצמח הקנאביס, הטרפנים דווקא כן מחזקים את השפעת ה-THC, כפי שנצפה גם במחקר הנוכחי.

במחקר החדש, ברוב הטרפנים שנבדקו, היתרון של תערובת ה-THC בשילוב טרפן על פני ה-THC לבדו, נשמר גם בתנאי השני של הניסוי, בו היחס בין הטרפנים ל-THC היה 1:10.

התוצאות של התנאי הזה של הניסוי, שמוצגות בגרפים שלהלן, מראות כי האפקט המחזק של תוספת הטרפנים ל-THC מתקיים גם כאשר היחס בין הטרפנים ל-THC דומה ליחס הטבעי שלו בצמח הקנאביס, כאשר הטרפנים שחיזקו הכי הרבה את ההשפעה של THC היו לימונין (Limonene), אוסימין (Ocimene), טרפינול (Terpinol) ובורנאול (Borneol).

עוצמת ההשפעה של השילוב של THC עם טרפנים שונים על הקולטן הקנבינואידי CB1. הקווים השחורים בגרפים מייצגים את עוצמת ההשפעה של THC לבדו, והקווים האדומים מייצגים את עוצמת ההשפעה של THC + הטרפן שנבדק. ציר ה-X הוא מינון ה-THC (מקור: Biochemical Pharmacology, 2023)
עוצמת ההשפעה של השילוב של THC עם טרפנים שונים על הקולטן הקנבינואידי CB1. הקווים השחורים בגרפים מייצגים את עוצמת ההשפעה של THC לבדו, והקווים האדומים מייצגים את עוצמת ההשפעה של THC + הטרפן שנבדק. ציר ה-X הוא מינון ה-THC (מקור: Biochemical Pharmacology, 2023)

לעומת זאת, לגבי הטרפנים יוקליפטול (Eucalyptol), מירצין (Myrcene), קריופילין (Caryophyllene), ביסבולול (Bisabolol) ועוד, לא נמצא בתנאי הזה של המחקר, שהשווה כאמור את היחס לזה של קנאביס טבעי, כי הם מחזקים את ה-THC.

“התוספת של טרפנים מסוימים עשויה לאפשר הפחתה של מינון ה-THC עבור מטופלים מסוימים, ובכך להפחית את תופעות הלוואי המקושרות עם THC, מה שיעזור להתאים את הטיפול לאוכלוסיות רגישות יותר כמו ילדים וזקנים”, כותבים החוקרים.

הטרפנים יוקליפטול (Eucalyptol), מירצין (Myrcene), קריופילין (Caryophyllene), ביסבולול (Bisabolol) ועוד, לא נמצאו כיעילים בחיזוק השפעת ה-THC בתנאי השני של הניסוי, שבדק יחס טרפנים ל-THC שדומה ליחס שקיים בצמח הקנאביס

במילים אחרות, מכיוון שתוצאות המחקר הראו שהחיזוק המשמעותי ביותר מתוספת הטרפנים התקבלה עבור מינונים נמוכים של THC, אחת המסקנות של המחקר היא שמינון נמוך של THC בתוספת טרפנים עשוי להיות יעיל באותה מידה כמו מינון גבוה יותר של THC לבדו, אך עם פחות תופעות לוואי שמקושרות עם THC.

המסקנה הזו רלוונטית מאוד עבור חברת בזלת פארמה שיזמה את המחקר, שהגישה בשנת 2017 בקשה לפטנט על עצם הקונספט של שמן קנאביס שמועשר עם טרפנים על מנת לחזק את השפעתו. בקשת הפטנט הזו עדיין ממתינה לאישור עד היום, והמחקר החדש הזה מספק לה אולי תמיכה מדעית שעשויה לסייע לבקשת הפטנט להתקבל.

התוצאות של המחקר החדש הן בהחלט מעניינות, ובעוד שהן לא מהוות הוכחה חד-משמעית לתאוריה שגם לטרפנים יש חלק באפקט הפמליה (שמשמעותו סינרגיה בין קנבינואידים ורכיבים אחרים בקנאביס שמשפיעה אחרת לעומת כל קנבינואיד בנפרד) הן כן מחזקות אותה.

הביקורת של החוקרים על הליקויים שלטענתם היו במחקרים הקודמים בנושא, עשויה להסביר מדוע המחקרים האלו הגיעו למסקנה ההפוכה. בשורה התחתונה – נותר לראות האם מחקרים בעתיד יספקו תמיכה נוספת לתוצאות האלו.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר