טוען...

חברות התרופות מפסידות מיליארדים בגלל לגליזציה של קנאביס – מחקר

רווחי חברות התרופות ירדו בממוצע ב-1.5% עד 2% ביחס לתחזיות במדינות בהן הקנאביס הפך לחוקי, בין אם לשימוש פנאי או רפואי - כך עולה ממחקר חדש שפורסם לאחרונה. עוד נמצא כי שווי השוק של כל חברות התרופות שנבדקו יחדיו ירד בכ-9.8 מיליארד דולר בכל מדינה בארה"ב שהתירה קנאביס חוקי

“חוקי הקנאביס החדשים בארה”ב צפויים לעלות לחברות התרופות מיליארדים” – זוהי הכותרת של מחקר כלכלי חדש שנערך על ידי חוקרים מבית הספר לעסקים באוניברסיטה הפוליטכנית של קליפורניה, ופורסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי PLOS ONE.

מסקנת החוקרים מבוססת על ממצאים שעלו מבדיקה שהם ערכו על נתוני המכירות והרווחים משוק ההון של 556 חברות תרופות בין השנים 1996 ל-2019, אותם הם השוו לתחזיות הרווח של החברות ובחנו כיצד המכירות והרווחים בפועל הושפעו מהשינוי בחוקי הקנאביס.

לפי החוקרים, העובדה שקנאביס מהווה אלטרנטיבה לטיפול תרופתי קונבנציונאלי עבור מטופלים רבים, גורמת לכך שכל שינוי במעמד החוקי שלו במדינה כלשהי בארה”ב, בין אם מדובר בלגליזציה למטרות רפואיות בלבד או למטרות פנאי, מביא לפגיעה ממשית ברווחים של יצרניות התרופות.

מהניתוח המחקרי עולה כי הרווחים בפועל של חברות התרופות משוק ההון ירדו בממוצע ב-1.5%-2% לאחר כניסתה לתוקף של לגליזציה במדינה מסוימת, והרווחים השנתיים ממכירות התרופות ירדו בממוצע ב-3 מיליארד דולר בהשוואה לתחזיות.

ירידה של 1.5%-2% ברווחים אמנם לא נשמעת משמעותית, אך בענף התרופות מדובר בכסף גדול, ולפי החוקרים מדובר בירידה מובהקת סטטיסטית שנמשכה גם בשבועות שלאחר אישור השימוש בקנאביס במדינה מסוימת.

במונחים של שווי שוק, הם מצאו כי שווי השוק של חברת תרופות בודדת ירד בממוצע ב-63 מיליון דולר בכל מדינה בארה”ב שהתירה שימוש חוקי בקנאביס, כאשר בסך הכל שווי השוק של כל חברות התרופות שנבדקו יחדיו ירד בכ-9.8 מיליארד דולר בכל מדינה בארה”ב שהתירה קנאביס חוקי.

חשוב לציין כי הירידה המדוברת ברווחים איננה בהכרח ירידה אבסולוטית, כי אם ירידה בהשוואה לתחזיות הרווח של החברות, שחושבו בהתבסס על מגמת הרווח שהסתמנה לפני כן.

במילים אחרות, חברות התרופות ציפו לעלייה גדולה ברווחים, כהמשך למגמת העלייה הרציפה שלהן שנמשכת כבר שנים רבות, אך בפועל הן קיבלו עלייה קטנה יותר, כפי שניתן לראות בגרף הבא שמשווה את תחזית הרווח של החברות (הקו המקווקו) בהשוואה לרווחים שהתקבלו בפועל (הקו הרציף), בימים שלפני ואחרי ‘אירוע לגליזציה’ כלשהו בארה”ב – כלומר התרת השימוש החוקי בקנאביס רפואי/פנאי במדינה מסוימת בארה”ב.

סך הכל רווחים בפועל של חברות התרופות בארה"ב (הקו הרציף), בהשוואה לתחזית הרווח שלהן (הקו המקווקו), בימים שלפני ואחרי אישור שימוש חוקי בקנאביס במדינה מסוימת בארה"ב (מקור: PLoS ONE, 2022)
הרווח בפועל של חברות התרופות בארה”ב (הקו הרציף), בהשוואה לתחזית הרווח שלהן (הקו המקווקו), בימים שלפני ואחרי אישור שימוש חוקי בקנאביס במדינה מסוימת בארה”ב (מקור: PLoS ONE, 2022)

“הרחבת הגישה החוקית לקנאביס מובילה להרחבת השימוש בו, וכך הלגליזציה מאפשרת לקנאביס להתחרות עם התרופות הקונבנציונליות בשוק”, כותבים החוקרים. “אך הקנאביס אינו סתם מתחרה רגיל בשוק התרופות, זאת משום שבניגוד לתרופות קונבנציונליות שניתנות לרוב עבור התוויה אחת בלבד, הטיפול בקנאביס ניתן עבור התוויות שונות רבות, מה שמאפשר לו להתחרות בשוק לא רק עם תרופה אחת, אלא עם מגוון תרופות שנמכרות עבור מגוון התוויות רפואיות בו זמנית”, הם מוסיפים.

יש לציין כי תוצאות מחקר זה מתיישבות היטב עם מסקנותיהם של כמה מחקרים שפורסמו בעבר, אשר הראו ירידה בצריכת תרופות מרשם, בעיקר מסוג משככי כאבים אופיואידים, במדינות ארה”ב שהתירו קנאביס חוקי.

אחד המחקרים הללו, שפורסם ב-2020, מצא ירידה שנתית ממוצעת של כ-20% במרשמי אופיואידים שרשמו כירורגים אורתופדים במדינות ארה”ב שהתירו שימוש רפואי בקנאביס, זאת בניגוד מוחלט למדינות ארה”ב שלא התירו קנאביס רפואי, בהן לא נרשמה ירידה דומה. כירורגים אורתופדים הם הרופאים שרושמים הכי הרבה אופיואידים בארה”ב, בעיקר עבור כאב כרוני.

כמו כל תרופה חדשה בשוק, גם הקנאביס לוקח חלק מנתח השוק של התרופות הותיקות, משום שמטופלים רבים משתמשים בקנאביס כאלטרנטיבה עבורן, לפחות באופן חלקי (מטופל עשוי להמשיך לצרוך גם אופיואידים, אך להפחית משמעותית במינון שלהם בעקבות תחילת הטיפול בקנאביס).

כפי שציינו החוקרים, מכיוון שקנאביס ניתן לחולים עבור מגוון התוויות רפואיות, זה הופך אותו ליותר מסתם מתחרה רגיל בשוק, שכן הוא מסוגל להתחרות על נתח השוק של מגוון תרופות שונות להתוויות שונות.

מעניין לציין כי החוקרים מצאו שללגליזציה של קנאביס למטרות פנאי במדינה מסוימת יש השפעה גדולה יותר על רווחי חברות התרופות מאשר ללגליזציה של קנאביס למטרות רפואיות בלבד – ככל הנראה משום שלגליזציה מלאה מאפשרת להרבה יותר אנשים גישה לקנאביס, לעומת לגליזציה רפואית שמאפשרת גישה לקנאביס רק למי שהצליח להוציא רישיון רפואי.

למרות זאת, החוקרים מציינים כי גם ללגליזציה של קנאביס למטרות רפואיות בלבד יש השפעה משמעותית על רווחי חברות התרופות, וזו תמשיך לגדול ככל שמדינות נוספות בארה”ב יתירו גם הן שימוש בקנאביס רפואי.

“בהסתמך על הממצאים, אנו משערים כי אם 16 המדינות הנותרות בארה”ב שעדיין לא אישרו שימוש רפואי בקנאביס יעשו זאת, ההוצאה הכספית על תרופות קונבנציונאליות בארה”ב תפחת בכמעט 11%”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר