מגלגל...

מחקר בינלאומי חדש: יותר לגליזציה – פחות בני נוער משתמשים במריחואנה

מחקר בינלאומי שבדק את נתוני השימוש במריחואנה בקרב בני נוער בכ-30 מדינות ברחבי העולם מצא כי אחוזי השימוש יורדים במדינות עשירות שעשו צעדים להקלה על חוקי האיסור, ועולים במדינות מתפתחות עם מדיניות סמים נוקשית.

מחקר חדש שפורסם השבוע בירחון ההתמכרויות בחן נתונים שנאספו מבני נוער בכ-30 מדינות ברחבי העולם בשנים 2002, 2006 ו-2010, ומצא ירידה באחוזי השימוש במדינות עשירות עם מדיניות סמים מקילה ועלייה באחוזי השימוש במדינות מתפתחות עניות יותר עם מדיניות סמים נוקשית.

במחקר נשאלו למעלה מ-160 אלף צעירים בני 15 על הרגלי עישון המריחואנה שלהם. תוצאות המחקר הראו כי במדינות עשירות, בעיקר בצפון אמריקה ובמערב ודרום אירופה (ארה”ב, קנדה, בריטניה, אירלנד, פורטוגל, ספרד, הולנד, איטליה, גרמניה, צרפת, דנמרק ובלגיה), משתמשים הצעירים פחות בקנאביס.

מנגד, במדינות מתפתחות בעלות כלכלות חלשות יותר נמצא כי אחוז השימוש במריחואנה נשמר או התגבר במהלך השנים. בשלוש מתוך 12 המדינות הקומוניסטיות לשעבר במרכז ומזרח אירופה (מקדוניה, לטביה וליטא) – בהן מדיניות סמים נוקשית יותר, עלה אחוז השימוש בקנאביס בקרב הנערים\ ובמדינה אחת (רוסיה) עלה השימוש בקרב נערות. בשאר המדינות המתפתחות שמר אחוז השימוש במריחואנה על נתונים קבועים.

על פי הדיווח, הירידה באחוזי השימוש במדינות עשירות יותר מתקשר לכך שבשנים האחרונות פורסמו מחקרים המצביעים על כך ששימוש בקנאביס בגיל צעיר עלול לפגוע בהתפתחות תקינה של המוח (על אף שגם למחקרים הללו נמצאו הסברים אחרים).

נתונים אלו מצביעים על כך שדווקא במדינות העשירות, בהן נעשו במהלך העשור האחרון צעדים משמעותיים להקלה על חוקי האיסור והפללת הצרכנים – דווקא בהן נרשמה ירידה באחוזי השימוש במריחואנה בקרב בני נוער – משמע, לגליזציה והפסקת הפללה אינן מובילות לעלייה באחוזי השימוש אצל צעירים, כפי שטוענים המתנגדים בתוקף, אלא ייתכן דווקא להפך.

נתונים אלו זהים לממצאים שפורסמו במחקר דומה שנערך בארה”ב לפני כשנתיים.

ראו גם: יותר מריחואנה – פחות אלכוהול ותאונות דרכים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר