מחירון הקנאביס הלא חוקי בישראל 2023 – המדריך המלא לצרכן

לכבוד ה-20 באפריל מגזין קנאביס בדק איך נראה שוק הקנאביס הלא-חוקי בישראל בשנת 2023, איזה מוצרים זמינים, מה ההבדלים ביניהם וכמה הם עולים

עד לפני כעשור, “חום” או “ירוק” היו האפשרויות הכמעט בלעדיות של צרכן קנאביס שחיפש משהו לשרוף. שתי הקטגוריות הללו נמכרו אז באופן לא חוקי כמובן במחירים די קבועים, שהגיעו בשיאם לכדי כ-40-50 ש”ח לגרם חשיש וכ-80-120 ש”ח לגרם פרחים. באותם ימים לא היתה תשומת לב לשמות של זנים, לא היה מיתוג צבעוני ולא שמות סוחרים.

כיום, שנת 2023, מדובר בשוק שהוא עדיין לא-חוקי, אך כבר מגוון, מלא ניואנסים, מותגים ושמות (חלקם מזוייפים כמובן), שלא מביישים ואפילו “עושים בית ספר” לשוק החוקי (הרפואי), הנמצא בימים אלה במצב די מורכב, כולל התפרקות של חברות, הפסד מאות מיליוני שקלים, קיפאון במספר המטופלים ומגוון מוצרים דל שמסתכם בתפרחות ושמנים בלבד. בשוק השחור, לעומת זאת, ניתן למצוא כיום מגוון רחב הרבה יותר של מוצרי קנאביס בתצורות שונות. 

עיקר המסחר בשוק הלא-חוקי הזה, המוערך בכמה מיליארדי שקלים בשנה לפחות, מתבצע ברובו דרך אפליקציית טלגרם ומחולק בגדול לכדי כמה “קטגוריות” של תפרחות וחשיש בצורות שונות, לצד מיצויים, עטי אידוי, סוכריות גומי ועוגיות, ואפילו אריזות וצנצנות מזוייפות של קנאביס רפואי עבור סוחרים שרוצים לרמות את הקהל שלהם, ועוד.

החשיש חזק ונפוץ יותר, מחירי הפרחים ללא שינוי, מגוון המוצרים התרחב

מבחינת השוק מסתמן שהכינויים “קאלי” ו”בוטיק” החליפו בשנים האחרונות את המונחים “הידרו” ו”אינדור” ככינויים לקנאביס איכותי, “חממה” שמסמל איכות בינונית, דרך “באצים” ו”תפזורות”, ועד קנאביס רפואי שברובו בשוק הזה מזוייף. לעומת המחירים בעבר, כיום מחיר המוצרים הללו נע על ספקטרום רחב מאוד, החל מכ-10 ש”ח לגרם בלבד ועד לכ-400 ש”ח לגרם ויותר.

לקראת יום הקנאביס השנתי הבינלאומי החל ב-20 באפריל, וכדי לעשות סדר במה שהפך להיות שוק מגוון ולעיתים מבלבל, מגזין קנאביס ערך בשבועות האחרונים סקירה מקיפה של מוצרי הקנאביס השונים הזמינים בשוק השחור כיום ושל המחיר הממוצע שלהם, זאת על סמך דגימה של יותר מ-200 סוחרים וערוצי מסחר שונים ובחלוקה לפי המאפיינים השונים.

אחד הממצאים הבולטים מהבדיקה הוא שהחשיש, לאחר כמה שנות “יובש” יחסי, עושה קאמבק ומקבל הרבה יותר נוכחות מבעבר בתפריטים של רבים מהסוחרים. ממצא נוסף הוא שמחירי הפרחים בשנת 2023 לא השתנו כמעט בכלל ביחס למחירים בשנת 2021, אך אלטרנטיבות זולות יותר כמו ‘באצים’ מוצעות כיום בתפריט של כמעט כל סוחר, ומאפשרות חיסכון משמעותי למי שמוכן להתפשר על פרחים קטנים יותר. זה, לצד סוגי ומוצרי קנאביס שלא היו בעבר כדוגמת עוגיות, סוכריות ועוד, הוא השינוי המהותי ביותר בשוק הקנאביס הלא-חוקי בישראל בשנים האחרונות.

מחירון מחירי קנאביס בישראל 2023

תפרחות

על תפרחות אין יותר מדי מה להסביר והכל די ברור. מדובר במוצר הנפוץ ביותר בשוק הקנאביס ב-10 השנים האחרונות ובפער גדול שהולך וגדל. מה שאולי כן דורש מעט הסבר זה הקטגוריות השונות של סוגי תפרחות והמחירים שלהן, שהלכו והתרחבו בשנים האחרונות, ושמתחלקות בעיקר ל’חממה’, ‘בוטיק’, ו‘קאלי’. 

חממה

‘קנאביס חממה’ הוא כינוי לתפרחת גידול חוץ, שהינה קטגוריית התפרחות הכי זולה ונפוצה בישראל, עם מחיר ממוצע של 40 ש”ח לגרם. רוב גידולי החממה בישראל מגיעים כאמור מהבדואים בנגב, אך נדיר שתראו סוחר מציין את העובדה הזאת. הסיבה לכך היא שלמגדלי הקנאביס הבדואים יצא מוניטין רע בשנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000, כאשר הם הציפו את השוק הישראלי בקנאביס באיכות נמוכה במיוחד שגידלו בסיני והבריחו ארצה. הקנאביס הבדואי של פעם היה ידוע לשמצה בכמות הזרעים, ענפים, עלים, ואפילו חול שהוא הכיל, כפי שהמעשנים הוותיקים יודעים לספר.

עם זאת, בשנים האחרונות האיכות של הקנאביס הבדואי השתפרה באופן משמעותי, בעיקר משום שבאופן כללי בעולם נעשו פיתוחים גנטיים רבים בתחום הקנאביס ב-20 שנים האחרונות, אשר יצרו זני קנאביס איכותיים בהרבה מאלו שהיו זמינים לבדואים בשנות ה-90. זני הקנאביס של היום הם גם הרבה יותר חזקים מבחינת ריכוז ה-THC שלהם, וגם עמידים יותר למחלות, מזיקים, ותנאי אקלים, מה שהופך אותם לקלים יותר לגידול בחוץ.

שוטרים משמידים שדה קנאביס מוסווה בנגב בשנה שעברה, אחד מתוך 768 שדות הקנאביס שנתפסו בנגב והושמדו במהלך שנת 2022 לבדה, והאלפים הרבים שנתפסו בשנים האחרונות
שוטרים משמידים שדה קנאביס מוסווה בנגב בשנה שעברה, אחד מתוך 768 שדות הקנאביס שנתפסו בנגב והושמדו במהלך שנת 2022 לבדה, והאלפים הרבים שנתפסו בשנים האחרונות

במילים אחרות, אפילו גידול חוץ פיראטי ויחסית חובבני ולא מוקפד יכול להפיק קנאביס באיכות סבירה עם הגנטיקות של היום, מה שהיה פחות אפשרי בשנות ה-90. בשנים האחרונות החלו להיתפס ע”י המשטרה במעבר הגבול עם מצרים ניסיונות הברחה של עשרות אלפי זרעי קנאביס מישראל לסיני, מה שמלמד כי גם המגדלים הבדואים בצד השני של הגבול מייבאים היום זרעים של גנטיקות יותר איכותיות מישראל, במקום להשתמש בזרעים של קנאביס מקומי מסיני.

מעבר לכך, נראה שהבדואים השתפרו גם בטכניקות הגידול עצמן, וכיום מסוגלים לגדל קנאביס באיכות יחסית טובה בקנה מידה עצום – במהלך שנת 2022 נתפסו בנגב 768 חממות ושדות קנאביס בלתי חוקיים ובהם 614,080 שתילים במשקל של יותר מ-3 טון, ולא נראה ששנת 2023 הולכת להיות שונה. אגב, ההצלחה של הבדואים בגידול כמויות קנאביס אדירות כאלו בשטח המדברי הצחיח של הנגב היא הישג חקלאי ראוי לציון.

בוטיק

‘קנאביס בוטיק’ הוא כינוי לתפרחת קנאביס בגידול ביתי, שנמכרת במחיר גבוה יותר מתפרחת החממה מגידול חוץ. בוטיק הוא למעשה הסלנג החדש שהחליף בשנים האחרונות את מילת הסלנג הישנה ‘הידרו’, אשר זכורה היטב לצרכני הקנאביס הוותיקים בארץ. עד לפני כ-5 שנים, הרוב המוחלט של התפרחות בארץ היו מגידול פנים, אך זה השתנה כאשר הבדואים החלו להציף את השוק בגידול חוץ זול מחממות.

בעוד שצרכנים רבים עשו בשנים האחרונות את המעבר מרכישת קנאביס מגידול פנים לחממה בשביל לחסוך כסף, עדיין ישנם המון צרכנים שלא מוכנים להתפשר ומעדיפים לשלם יותר עבור איכות גבוהה יותר. הרוב המוחלט של הסוחרים כיום מציעים בתפריט גם תפרחת חממה וגם תפרחת בוטיק, על מנת לספק את הביקוש. המחיר הממוצע עבור תפרחת בוטיק כיום עומד על 69 ש”ח לגרם, עלייה קטנה לעומת המחיר הממוצע בשנת 2021, שעמד אז על 62 ש”ח לגרם.

קאלי

‘קנאביס קאלי‘ הוא מונח יחסית חדש, שהפך נפוץ מאוד בשוק השחור בישראל בשנים האחרונות. מתייחס לתפרחות קנאביס שכביכול הוברחו לארץ מקליפורניה, אם כי חשוב לציין כי בשנים האחרונות קטגוריית ה’קאלי’ התפצלה למעשה לשתי קטגוריות – אחת שמכונה ‘קאלי מוברח‘ של קנאביס שמגיע כאמור מקליפורניה, והשנייה שהפכה להרבה יותר נפוצה לאחרונה ומכונה ‘ישראקאלי‘ או ‘גנטיקות קאלי‘ – ומתייחסת לקנאביס בגידול פנים שגדל בישראל מזרעים שהוברחו כביכול מקליפורניה. הפער במחיר בין שתי הקטגוריות האלו הוא די משמעותי, כאשר הקאלי המוברח עולה בממוצע 91 ש”ח לגרם וה’ישרא-קאלי’ עולה בממוצע כ-70 ש”ח לגרם, בדומה לתפרחת ‘בוטיק’ רגילה.

קנאביס 'ישראקאלי' שנמכר בטלגרם ב-2023 ב-70 ש"ח לגרם (צילום מסך: טלגרם)
קנאביס ‘ישראקאלי’ שנמכר בטלגרם ב-2023 ב-70 ש”ח לגרם (צילום מסך: טלגרם)

בקליפורניה עצמה יש לגליזציה ושוק קנאביס חוקי, ובנוסף לכך קיימת בה גם תעשייה בלתי חוקית ענקית של ייצור קנאביס לייצוא למדינות אחרות בארה”ב וברחבי העולם בהן קנאביס אינו חוקי. החוק בקליפורניה אוסר על ייצוא קנאביס למדינות אחרות, אך בפועל הרשויות מתקשות לפקח מקרוב על כל היצרנים ולוודא שכל הקנאביס שהם מגדלים נמכר אך ורק בתוך המדינה.

קנאביס קאלי מוברח מקליפורניה (כביכול) שנמכר בטלגרם ב-2023 ב-90 ש"ח לגרם (צילום מסך: טלגרם)
קנאביס קאלי מוברח מקליפורניה (כביכול) שנמכר בטלגרם ב-2023 ב-90 ש”ח לגרם (צילום מסך: טלגרם)

אין ספק שקנאביס מקליפורניה אכן מוברח בין היתר גם לישראל, ושחלק מהקנאביס שנמכר בתור ‘קאלי’ בטלגרם אכן מגיע מקליפורניה, אך עם זאת, אין באמת שום דרך לדעת בוודאות האם הקנאביס שנמכר לכם בתור ‘קאלי’ הוא אכן כזה, ובהחלט נראה שהמון סוחרים משתמשים במילה ‘קאלי’ סתם בשביל למתג את הקנאביס שלהם ולהעלות את שווייו למרות שהוא כלל אינו מגיע מקליפורניה. האינדיקציה העיקרית שהצרכנים בארץ משתמשים בה בשביל לזהות קנאביס קאלי אורגינל היא לפי פרחים בצבע סגול שהם סימן ההיכר שלו, אך כמובן שלא כל קנאביס סגול הוא בהכרח מקליפורניה, וגם לא כל קנאביס מקליפורניה הוא בהכרח סגול.

תפזורת

תפזורת היא כינוי לפירורים קטנים של תפרחות קנאביס שהצטברו בתחתית של שק גדול של פרחים, המגיע לרוב בערבוב יחד עם “טרים”  (Trim, גזם, עלעלים קטנים המקיפים את הפרחים) שהסוחר הסיר באופן ידני מהפרחים שלו כדי ‘לנקות’ אותם. בניגוד לעלי המניפה הגדולים של הצמח, בעלעלים כן יש חומר פעיל, אך כמובן לא באותה מידה של ה’בשר’ של הפרח עצמו. עלי הכותרת הם בנוסף גם יחסית חונקים לעישון בהשוואה לפרחים עצמם. צרכני קנאביס שרוכשים תפרחות מצפים לקבל תפרחות גדולות ובשרניות, ללא פירורים וללא עלי כותרת, ולכן מגדלים וסוחרים רבים נוהגים להסיר את עלי הכותרת מהפרחים שלהם כדי לספק ללקוחות פרחים יותר איכותיים שנראים יותר טוב.

המונח המקורי המקביל ל’תפזורת’ באנגלית הוא ‘Shake’ (‘ניעור’), והוא מתייחס לפירורי הקנאביס שנפלו לתחתית השקית כתוצאה מניעור שלה לאורך זמן. למרות שאין ממש סיבה פרקטית להעדיף פרחים גדולים, בפועל הצרכנים אכן מעדיפים פרחים גדולים ואינם אוהבים פרחים קטנים, אותם הם נוטים לקשר עם איכות ירודה.

תפזורת 'בוטיק' שנמכרה ב-22 ש"ח לגרם בטלגרם במרץ 2023 (צילום מסך: טלגרם)
תפזורת ‘בוטיק’ שנמכרת ב-22 ש”ח לגרם בטלגרם במרץ 2023 (צילום מסך: טלגרם)

תפזורת טובה לא אמורה להכיל עלעלים בכלל, וכמובן שלא חלקי צמח שאינם ניתנים לעישון כמו שברי ענפים, אך המציאות היא שלעיתים קרובות בשוק המקומי היא כן תכיל כמות מסוימת שלהם. בעוד שאת העלעלים עוד אפשר לעשן, אם כי זה מעט חונק בגרון ויש מי שטוענים שגורם לכאבי ראש בגלל הכלורופיל (החומר הירוק) שבעלים, את הענפים אי אפשר לעשן כמובן בכלל. לכן  מומלץ לבקש מהסוחר תמונה של התפזורת לפני הרכישה ולוודא שהיא לא מכילה יותר מדי ענפים ועלים, אלא בעיקר חתיכות קטנות של פרחים.

צילום מקרוב של תפזורת חממה שנמכרה בטלגרם ב-11 ש"ח לגרם. כפי שניתן לראות התפזורת הזאת מכילה גם מקלות, דבר שכמובן אינו רצוי אך גם אינו נדיר בתפזורת
צילום מקרוב של תפזורת חממה שנמכרת בטלגרם ב-11 ש”ח לגרם. כפי שניתן לראות התפזורת הזאת מכילה גם מקלות, דבר שכמובן אינו רצוי אך גם איננו נדיר בתפזורת (צילום מסך: טלגרם)

המחיר הממוצע של תפזורת נכון לאפריל 2023 הוא 11 ש”ח לגרם עבור תפזורת של פרחים מגידול חממה, ו-21 ש”ח לגרם עבור תפזורת של פרחים מגידול בוטיק (פנים). כמובן שבשוק שחור כמו בשוק שחור, אין דרך לדעת אם תפזורת שנמכרת כתפזורת ‘בוטיק’ היא אכן כזו כפי שנטען. שימו לב כי אנו מבחינים כאן בין תפזורת ‘רגילה’ או ‘גרוסה’ למוצר אחר שמכונה לעיתים ‘תפזורת באצים’, לגביו נסביר בפסקה הבאה.

באצים

כאמור, צרכני קנאביס נוהגים להעדיף פרחים גדולים. אפשר להתווכח לגבי השאלה האם פרחים גדולים הם אכן יותר טובים מפרחים קטנים, אבל בשורה התחתונה אין ספק שזה מה שהצרכן רוצה. אז מה הסוחרים עושים עם הפרחים הקטנים שלהם? את ה”פירורים” הקטנים ביותר הם ימכרו בתור ‘תפזורת’, והפרחים המעט גדולים יותר הם ימכרו בתור מוצר אחר עם מחיר אחר תחת השם ‘באצים’, כלומר פרחים קטנים במחיר מוזל.

באצים, שנקראים לעתים גם ‘באצונים’ או ‘תפזורת באצים’, הם למעשה המקבילה של השוק השחור למה שמכונה בשוק הקנאביס הרפואי ‘מיניז’, כשהעיקרון הוא זהה – פרחים קטנים שעולים פחות. באצים נמצאים דרגה אחת מעל תפזורת בסולם המחירים, כאשר המחיר הממוצע עבור באצים של תפרחת חממה הוא כ-20 ש”ח לגרם, המחיר הממוצע לבאצים של תפרחת בוטיק הוא כ-50 ש”ח לגרם, והמחיר הממוצע לבאצים של תפרחת ‘קאלי’ הוא כ-60 ש”ח לגרם.

באצים של תפרחת בוטיק שנמכרו בטלגרם במרץ 2023 ב-50 ש"ח לגרם (צילום מסך: טלגרם)
באצים של תפרחת בוטיק שנמכרים בטלגרם במרץ 2023 ב-50 ש”ח לגרם (צילום מסך: טלגרם)

יש לזכור ולשים לב שישנם סוחרים המשתמשים במונח ‘באצים’ באופן לא מדויק, כדי לתאר פרחים סוג ב’ שנמכרים במחיר מוזל, ללא שום קשר לגודל שלהם. בנוסף, ישנם סוחרים שמוכרים תערובת של תפזורת גרוסה עם מעט באצים תחת השם ‘תפזורת באצים’.

חשיש רגיל

חשיש בשוק השחור מתחלק בגדול לשתי קטגוריות – חשיש ‘רגיל’ (נקרא גם “חום”), שמגיע מעבר לגבול ממצרים או לבנון, וחשיש ‘פרימיום’ מיוחד יותר כמו אייסולייטור, מרוקאי או בלונדי, שמוברחים ממדינות רחוקות יותר ובהתאם גם מחירם גבוה יותר. 

החשיש עשה קאמבק גדול בשנה האחרונה, כפי שניתן ללמוד מאינדיקציות רבות. בניתוח המחירים משנת 2019, מתוך מודעות סחר של כ-1,000 סוחרים שונים בטלגרם רק ל-110 סוחרים היה חשיש בתפריט, כ-11%. בניתוח המחירים שנה לאחר מכן, ב-2020, שיעור הסוחרים שמציעים גם חשיש בתפריט שלהם ירד עוד יותר, והגיע לכ-5% בלבד. לעומת זאת, בניתוח השוק כעת, ל-35% מתוך הסוחרים שנבדקו היה חשיש בתפריט שלהם – פי 7 יותר לעומת 2020.

שיעור סוחרי הקנאביס בטלגרם שמוכרים גם חשיש, לפי בדיקת מגזין קנאביס בשנים 2019-2020 ובשנת 2023
שיעור סוחרי הקנאביס בטלגרם שמוכרים גם חשיש, לפי בדיקת מגזין קנאביס בשנים 2019-2020 ובשנת 2023

הסיבה העיקרית למיעוט החשיש בשוק בשנים האחרונות הייתה העובדה שההברחה שלו לישראל ממצרים הפכה לקשה יותר ומסוכנת יותר מאי-פעם. עם סיומה של בניית גדר הגבול החדשה בין ישראל למצרים בתחילת שנת 2014 ותגבור הכוחות בגזרה בשנים שלאחר מכן, המבריחים הבדואים החלו להתקשות להבריח חשיש מעבר לגבול, ומצאו עצמם לעיתים קרובות נקלעים לקרבות ירי ומרדפים עם צה”ל ועם הצבא המצרי. בעקבות כך, הם התחילו לזנוח בהדרגה את עסקי ההברחות ולהתחיל במקום זאת לגדל קנאביס בעצמם בשטחי האש של צה”ל בנגב.

בשנת 2017, השנה האחרונה שלגביה המשטרה פרסמה נתונים רשמיים של תפיסות סמים, נתפסו בישראל רק 679 ק”ג של חשיש, מה שהופך אותה לשנה עם הכי מעט תפיסות חשיש בישראל מאז שנת 2005. לעומת זאת, בשנה שעברה צה”ל הודיע כי היה זינוק משמעותי בהברחות הסמים ממצרים בשנת 2022, עם 2,150 ק”ג של סמים שנתפסו על ידי צה”ל בגבול מתחילת 2022 עד אוגוסט של אותה שנה, כאשר רוב הסמים שנתפסו היו חשיש.

המעבר של הבדואים מהברחת חשיש לגידול קנאביס בעצמם הציף את השוק בקנאביס זול בגידול חוץ בשנים האחרונות, והביא למצב שבו המחיר של תפרחת חממה ירד והפך זהה למחיר של חשיש, כ-40 ש”ח לגרם בממוצע. מכיוון שרוב החשיש באותה תקופה היה יחסית באיכות נמוכה, רוב הצרכנים עשו את המעבר לתפרחת חממה, וכך גם הסוחרים, בהתאם לשינוי בביקוש, התחילו למכור יותר גידול חממה ופחות חשיש. בסקר שערכנו בשנת 2020, רק 41% מצרכני החשיש העידו כי הם לרוב מרוצים מהרכישות שלהם בשוק השחור, שיעור שביעות הרצון הנמוך ביותר מבין כל המוצרים שנבדקו, מה שמעיד היטב על האיכות הנמוכה של החשיש בארץ באותה התקופה.

אז מה השתנה בשנה האחרונה? מאיפה הגיע הקאמבק הזה של החשיש? קשה לדעת, אך ככל הנראה מדובר בשילוב של עלייה בזמינות עם עלייה באיכות. מבריחי סמים הם אדפטיביים, וכאשר נתיב הברחה אחד נסגר, זה רק עניין של זמן עד שהם יתאימו את עצמם וימצאו נתיב חדש. בשנה האחרונה השוק הישראלי הוצף בחשיש, כפי שבא לידי ביטוי גם בהודעה של צה”ל על זינוק חד בהברחות שלו, וגם בעלייה בהיצע שלו בטלגרם. בנוסף, למרות שעדיין לא חסר חשיש גרוע בשוק, אפשר גם בהחלט למצוא היום בישראל חשיש איכותי מאוד ב-40 ש”ח לגרם, דבר שהיה הרבה פחות אפשרי עד לפני שנה או שנתיים.

מבחינת המחירים, המחיר של חשיש בישראל נותר כמעט ללא שינוי ב-5 השנים האחרונות, ועומד על ממוצע קשיח של 40 ש”ח לגרם עבור חשיש ‘רגיל’. המחיר של חשיש ‘מיוחד’ כמו אייסולייטור או בלונד הוא גבוה משמעותית. מה שכן השתנה זה האיכות. בהתאם למגמה העולמית של התחזקות החשיש, שתועדה היטב גם באירופה בשנים האחרונות, יצרני החשיש, שמגיע בעיקר ממרוקו, הבינו שעל מנת להתחרות בריכוז ה-THC של תפרחות הקנאביס שהולך ועולה בשנים האחרונות באירופה עליהם לייצר חשיש חזק יותר, וכך הם אכן עושים.

ריכוז ה-THC הממוצע בחשיש באירופה עלה משמעותית בשנים האחרונות, וב-2020 הוא עמד על כ-20%, פי 2 יותר מריכוז ה-THC הממוצע בתפרחות קנאביס באירופה שעמד אז על כ-10% בלבד, וזאת למרות ששניהם נמכרים באותו מחיר של כ-10 אירו לגרם בממוצע בשוק השחור באירופה. נראה כי מגמת ההתחזקות הזו של החשיש שתועדה בשנים האחרונות באירופה התחילה להגיע לאחרונה גם לישראל.

ועדיין, האיכות של החשיש בשוק גם ב-2023 נעה על טווח רחב בין “זבל מוחלט” ל”זהב טהור”, כשהדרך היחידה למצוא חשיש טוב היא כנראה בעזרת ניסוי וטעייה. הנה עוד כמה טיפים קטנים שמסייעים לצרכני בישראל למצוא חשיש איכותי:

  1. סוחר שמתעסק בעיקר בחשיש או רק בחשיש, כנראה יהיה עדיף במקרה הזה על סוחר שמוכר בעיקר תפרחת ושאצלו החשיש הוא רק עוד מוצר בתפריט. סוחרים שעובדים בעיקר עם חשיש יהיו לרוב יותר בקיאים בתחום ויידעו להביא סחורה יותר איכותית.
  2. חשיש עם הטבעה (חותמת) כלשהי על הפלטה ועם עטיפת בד, יהיה לרוב יותר טוב מחשיש גנרי ללא הטבעה. זה לא משנה מה ההטבעה, העיקר שיש אחת. זה אמנם רק כלל אצבע, אבל חשיש שהיצרן היה ‘גאה בו’ מספיק בשביל להטביע עליו לוגו כלשהו יהיה לרוב יותר איכותי מחשיש גנרי שלא טרחו בכלל להטביע עליו חותמת.
  3. שמות גנריים כמו ‘חמסה’ או ‘רעמסס’ כבר מזמן לא אומרים כלום, כך שאין מה לייחס להם משמעות. דווקא שמות פחות מוכרים עשויים להיות יותר מבטיחים, אבל בכל מקרה, חשוב לבקש תמונה של הפלטה ולראות שהם אכן מופיעים בהטבעה על הפלטה, ולא מדובר בסתם כינוי שהסוחר המציא.
פלטה של חשיש ממותג "5G" ושק הבד שבתוכו היא הגיעה - ישראל, מרץ 2023
פלטה של חשיש ממותג “5G” ושק הבד שבתוכו היא הגיעה – ישראל, מרץ 2023 (צילום מסך: טלגרם)

חשיש ‘פרימיום’

אייסולייטור, בלונד וסוגי חשיש אחרים המיובאים לישראל מהאוויר ומהים, בניגוד לחשיש רגיל העובר דרך הגבולות היבשתיים, היו כאן תמיד אך לא היו נפוצים. בשנים האחרונות הם התחילו להופיע בשוק בכמויות מכובדות יותר בתור אלטרנטיבה איכותית יותר (אך גם יקרה יותר) לחשיש המוברח מסיני, שהאיכות שלו בשנים האחרונות הייתה כאמור די גרועה. ברוב המקרים מדובר במה שנקרא “אייסולייטור” וחשיש מרוקאי שמוברחים לישראל מספרד, ובחשיש בלונד שמוברח לישראל מהולנד או בלגיה. המחיר של אייסולייטור וחשיש מרוקאי עומד בממוצע על כ-90 ש”ח לגרם, והמחיר של חשיש בלונד עומד בממוצע על כ-70 ש”ח לגרם, אך הוא פחות נפוץ בשוק.

עד לפני כמה שנים הפער באיכות בין החשיש ה’רגיל’ לחשיש ה’פרימיום’ היה גדול מאוד, וחובבי חשיש רבים העדיפו לשלם פי 2 עבור אייסולייטור איכותי במקום לעשן את החשיש הגרוע שהגיע מסיני באותה עת. אך השיפור באיכות של החשיש ה’רגיל’ בשנה האחרונה צימצם משמעותית את פער האיכות הזה, ובהתאם לכך נראה גם שהפופולריות של חשיש ה’פרימיום’ ירדה והוא הפך לפחות נפוץ בשוק, אך הוא עדיין קיים בתפריט של סוחרים רבים, ומנגד, החשיש “הרגיל” הפך איכותי יותר ומשתלם יותר.

מחסניות ועטי אידוי

סוגיית עטי האידוי בטלגרם היא נושא שמגזין קנאביס עסק בו רבות בתקופה האחרונה, בין היתר במסגרת תחקיר מתמשך בו נחשף כי רוב אם לא כל עטי האידוי שנמכרים בטלגרם בתור עטי אידוי של קנאביס הם למעשה זיופים שלא מכילים קנאביס כלל, אלא קנבינואידים סינתטיים (‘נייס גאי‘). לאחרונה אף דווח על מקרה חמור של קריסת ריאות קשה אצל נער בן 16 שהשתמש בעטי האידוי האלו, מה שמעלה את החשד שחלקם עשויים להכיל, בנוסף לקנבינואידים סינתטיים, גם חומרי דילול מסוכנים מאוד לאידוי כמו ויטמין E, אשר גורמים לתחלואת ריאות קשה. בעקבות הפרסומים במגזין קנאביס הסוחרים החלו לשנות את השמות והמיתוג של עטי האידוי שבתחילה נשאו את השמות סנופ דוג ובולדוג וכעת מופיעים במגוון שמות וצבעים אחרים, בעוד שהתכולה היא אותה תכולה. לאור כל זאת, ההמלצה החד משמעית היא פשוט לא לרכוש כלל עטי אידוי בשוק השחור, מכל סוג שהוא, נקודה.

ומה לגבי מחסניות אידוי? מחסניות האידוי משמשות למילוי עטי-אידוי רב-פעמיים (בניגוד לעטי אידוי חד-פעמיים בעלי מחסנית קבועה שבתום השימוש בהם, כמה מאות שאיפות בדרך כלל, נזרקים לפח). מחסניות האידוי הכי נפוצות בשוק השחור בישראל הן ללא ספק מחסניות אידוי שנושאות את המותג של חברת הקנאביס והאופנה המפורסמת האמריקאית קוקיז (Cookies), אם כי כמובן – גם במקרה הזה מדובר בזיוף מוחלט. למעשה מחסניות האידוי של Cookies הן ככל הנראה מוצר הקנאביס עם הכי הרבה זיופים בהיסטוריה. האינטרנט כולו מלא באתרים שמוכרים אריזות ריקות ומחסניות אידוי ריקות של כל אחד מהמוצרים שחברת Cookies אי פעם הוציאה. כל מה שנותר לסוחרים לעשות הוא להזמין את המחסניות הריקות במחיר של כמה אגורות, למלא אותן בחומר דילול כלשהו כמו שמן טרפנים או גליצרין במקרה הטוב או ויטמין E וקנבינואידים סינתטיים במקרה הרע, ולמכור אותן במחיר ממוצע של 400 ש”ח לחתיכה.

ב'צירוף מקרים' מעניין, מחסניות האידוי של Cookies שנמכרות בטלגרם הן תמיד בדיוק אותן המחסניות שהאריזות הריקות המזויפות שלהן נמכרות בכל רחבי האינטרנט (מודעות של סוחרים בטלגרם בצד ימין, אריזות ומחסניות ריקות זהות למכירה באתר המסחר הסיני DHgate בצד שמאל)
ב’צירוף מקרים’ מעניין, מחסניות האידוי של Cookies שנמכרות בטלגרם הן תמיד בדיוק אותן המחסניות שהאריזות הריקות המזויפות שלהן נמכרות בכל רחבי האינטרנט (מודעה של סוחר בטלגרם בצד ימין, אריזות ומחסניות ריקות זהות למכירה באתר המסחר הסיני DHgate בצד שמאל)

אדיבלס (“אכילים”)

אדיבלס (Edibles), כלומר מוצרי מזון המכילים קנאביס הנקראים לעתים פשוט “אכילים”, הם קטגוריה יחסית חדשה בשוק השחור בישראל, שהפכה לפופולרית במיוחד בשנתיים האחרונות עם שלל מוצרים חדשים כמו דובוני גומי, סוכריות, ומגוון סוגי עוגיות ואפילו עוגות בראוניז Home Made. 

גם בקטגוריה הזאת, רוב המוצרים משווקים ככאלו שהוברחו לישראל מהשוק החוקי בארה”ב ומדינות אחרות, אך ישנן ראיות חזקות לכך שברוב המקרים זה כלל אינו המצב, ורוב המוצרים האכילים שנחזים להיות אדיבלס המכילים THC הם למעשה זיופים שיוצרו עבור השוק השחור, וייתכן שבכלל מכילים חומרים אחרים כמו נייס גאי, בדומה לעטי האידוי המזויפים.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי רוב ה’מותגים’ של מוצרי הקנאביס האכילים שנמכרים בטלגרם בימים אלו בישראל ונחזים לכאלו שהוברחו משווקי קנאביס חוקיים בחו”ל, למעשה כלל אינם קיימים בשום מדינה אחרת בעולם ולא נמכרים באופן חוקי בשום מקום. 

כך לדוגמה, דובוני הגומי שמציפים את ישראל בחודשים האחרונים מגיעים תמיד ארוזים בשקיות של מותג חוקי כביכול מארה”ב בשם “Pate De Fruit”. כמעט לכל הסוחרים יש דובוני גומי בזמן האחרון, ובאופן מעניין, אצל כולם מדובר בדיוק באותן אריזות של דובונים עם הכיתוב Pate De Fruit.

ישנם שני סוגים שונים של אריזות Pate de fruit שנמכרים בטלגרם, אריזה כתומה שמכילה 10 דובונים עם (כביכול) 30 מ”ג THC בכל דובון, וגרסה חזקה יותר באריזה סגולה שמכילה 10 דובונים עם (כביכול) 50 מ”ג THC בכל דובון. שתי האריזות נמכרות במחיר של 300-400 ש”ח.

אריזות דובוני גומי של המותג המזויף "Pate de fruit" שאינו קיים בשום מקום בעולם, אך נפוץ מאוד לאחרונה בשוק השחור בישראל (צילום מסך: טלגרם)
אריזות דובוני גומי של המותג המזויף “Pate de fruit” שאינו קיים בשום מקום בעולם, אך נפוץ מאוד לאחרונה בשוק השחור בישראל (צילום מסך: טלגרם)

לא משנה כמה תחפשו באינטרנט, לא תצליחו למצוא בשום מקום אחר בעולם מותג דובוני גומי קנאביס בשם Pate de fruit. הוא פשוט לא קיים. מה שכן, חיפוש ויזואלי לפי תמונה של אריזת ה-Pate de fruit מביא אותנו לתוצאה מעניינת – אריזה של דובוני גומי קנאביס של חברת Ganja Edibles הקנדית, שהוא דווקא כן מותג אמיתי שאכן נמכר בשוק החוקי בקנדה. כאשר מסתכלים על האריזות האלו זו לצד זו, אפשר לראות דמיון מאוד גדול בין העיצובים שלהן, מה שמצביע על כך שהאריזה של מותג ה-Pate De Fruit המזויף עוצבה באופן שייראה דומה לאריזה של המותג האמיתי, כנראה כדי להטעות צרכנים.

אריזה של דובוני קנאביס ממותג Ganja Edibles שנמכרים בשוק החוקי בקנדה (בצד ימין), ואריזה של מותג הדובונים המזויף Pate de fruit שנמכר בשוק השחור בישראל. קשה לפספס את הדמיון בעיצוב האריזה
אריזה של דובוני קנאביס ממותג Ganja Edibles שנמכרים בשוק החוקי בקנדה (בצד ימין), ואריזה של מותג הדובונים המזויף Pate de fruit שנמכר בשוק השחור בישראל. קשה לפספס את הדמיון בעיצוב האריזה

הוכחה נוספת לכך ש-Pate de fruit הוא מותג מזויף היא התפיסה הענקית בחודש ינואר השנה של 260 ק”ג דובוני גומי בנתיבות. התפיסה התרחשה בדיוק בתקופה בה הדובונים של Pate de fruit החלו להופיע לראשונה בטלגרם, ומכיוון שלא נמכרו בישראל דובונים לפני כן, ניתן להניח כי מדובר באותם דובונים שנתפסו בנתיבות. אבל הדובונים שנתפסו בנתיבות לא היו ארוזים בשקיות כלל – אלא נתפסו בתוך דליים ללא אריזות כפי שניתן לראות בתמונה. מהתפיסה הזאת ניתן ללמוד שתהליך האריזה של דובוני הגומי בשקיות שנושאות את שם המותג Pate de fruit מתרחש בישראל, ולא מדובר באריזות אטומות של דובונים שמוברחות לישראל משוק חוקי בחו”ל.

תפיסה משטרתית של 260 ק"ג דובוני גומי קנאביס בנתיבות בינואר 2023. העובדה שהדובונים לא היו ארוזים מלמדת שהם לא מוברחים לארץ באריזות סגורות, אלא נארזים בישראל
תפיסה משטרתית של 260 ק”ג דובוני גומי קנאביס בנתיבות בינואר 2023. העובדה שהדובונים לא היו ארוזים מלמדת שהם לא מוברחים לארץ באריזות סגורות, אלא נארזים בישראל (צילום: דוברות המשטרה)

המקרה הזה של מותג הדובונים המזויף Pate de fruit הוא ממש לא יוצא דופן בשוק מוצרי הקנאביס האכילים בישראל, אלא למעשה מדובר בנורמה. גם שטיחי הגומי (“נחשים”) מהמותג “Snake Junky” שכביכול מוברחים לארץ מקולורדו, הם לא מוצר אמיתי ולא זמינים בשום מקום בעולם. על גב האריזה מופיעים לוגואים של פייסבוק ואינסטגרם, אשר כביכול מזמינים לבקר בעמודי הפייסבוק והאינסטגרם של המותג – אך העמודים הללו כלל לא קיימים.

שטיחי גומי קנאביס מהמותג המזויף "Snake Junky" שכביכול מוברח לישראל מקולורדו, אך בפועל כלל לא קיים בקולורדו. נמכר בטלגרם ב-350 ש"ח באפריל 2023 (צילום מסך: טלגרם)
שטיחי גומי קנאביס מהמותג המזויף “Snake Junky” שכביכול מוברח לישראל מקולורדו, אך בפועל כלל לא קיים בקולורדו. נמכר בטלגרם ב-350 ש”ח באפריל 2023 (צילום מסך: טלגרם)

עוד מוצר אכיל שהפך לנפוץ מאוד בטלגרם בשנה האחרונה הוא ‘עוגיות אוראו’ (Oreo Cookies) שמוברחות כביכול מהשוק החוקי בקליפורניה, שם הן כביכול מיוצרות על ידי חברת קנאביס בשם “Johnny’s Buds”. העוגיות האלו נמכרות בטלגרם במחיר של 300-400 ש”ח לאריזה המכילה 5 עוגיות עם ריכוז של 100 מ”ג THC בכל אחת (כביכול). הבעיה היחידה היא שבקליפורניה אין שום חברת קנאביס בשם Johnny’s Buds, בטח לא חברת ענק שיכולה להרשות לעצמה לרכוש את הזכויות לשימוש במותג של עוגיות Oreo המקוריות על האריזות שלה.

מעבר לכך, האריזות הריקות של ‘עוגיות אוראו’ מהמותג המזויף Johnny’s Buds נמכרות ברחבי האינטרנט במחיר של 25$ ל-25 אריזות ריקות, כך שכל מי שרוצה יכול לרכוש אותן, למלא אותן באיזה עוגיות שהוא רוצה, ולמכור אותן בטלגרם ב-400 ש”ח לאריזה. כלומר, אין שום דרך לדעת היכן העוגיות האלו מיוצרות ומה הן מכילות.

עוגיות אוראו מהמותג המזויף "Johnny's Buds" שנמכרות בטלגרם (בצד ימין) ואריזות ריקות של העוגיות האלו שנמכרות באינטרנט ב-25$ ל-25 אריזות ריקות (מצד שמאל)
עוגיות אוראו מהמותג המזויף “Johnny’s Buds” שנמכרות בטלגרם (בצד ימין) ואריזות ריקות של העוגיות האלו שנמכרות באינטרנט ב-25$ ל-25 אריזות ריקות (מצד שמאל)

אחד המוצרים האכילים הכי ותיקים בשוק השחור בישראל הוא ‘עוגיות של Cookies’, שנמכרות לפחות מזה שנתיים בטלגרם, וסוחרים רבים נוהגים לתת אותן במתנה ללקוחות שרוכשים מוצרי קנאביס אחרים. מדובר בזיוף מצחיק למדי, שכן העוגיות האלו מגיעות ארוזות באריזות של חברת Cookies, ונטען שהן כביכול מיוצרות על ידי החברה בקליפורניה ומוברחות לכאן באריזות המקוריות שלהן.

בעיה בולטת במיוחד עם הטענה הזאת, ולא היחידה, היא שהאריזות שבהן העוגיות הללו נמכרות בטלגרם הן בכלל אריזות של תפרחות קנאביס של חברת Cookies, לא של עוגיות. העוגיות המזוייפות הללו מגיעות ארוזות בשקיות של חברת Cookies עם שמות של זנים שונים של החברה, כאשר על השקיות כתוב בבירור שהן אמורות להכיל 3.5 גרם של תפרחת קנאביס. בפועל, הן מכילות משקל שונה לחלוטין של עוגיות.

ככל הנראה מי שעומד מאחורי העוגיות המזויפות האלו לא מבין ש-Cookies זה שם של חברה, וחושב שאם כתוב על השקיות Cookies אז הן אמורות להכיל עוגיות, למרות שעל האריזות מצוין בבירור שהן אמורות להכיל תפרחת. גם האריזות הריקות האלו של תפרחות Cookies (שבישראל, כאמור, משמשות בטעות לאריזת עוגיות) נמכרות ברחבי האינטרנט לסוחרים. ישנם גם סוחרים בארץ שמשתמשים בשקיות הריקות האלו של Cookies בשביל לארוז בהן תפרחת ולמכור אותן בתור אריזות תפרחת של Cookies שהוברחה מקליפורניה.

אריזות ריקות של קנאביס מזן Snowman של חברת Cookies שנמכרות באינטרנט (מימין), ועוגיות קנאביס שנרכשו בטלגרם והגיעו באותה האריזה (משמאל). שימו לב כי האריזה בכלל אמורה להכיל פרחים, ולא עוגיות
אריזות ריקות של קנאביס מזן Snowman של חברת Cookies שנמכרות באינטרנט (מימין), ועוגיות קנאביס שנרכשו בטלגרם והגיעו באותה האריזה (משמאל). שימו לב כי האריזה בכלל אמורה להכיל פרחים, ולא עוגיות

מיצויים

*הערה – גם חשיש על סוגיו השונים הוא כמובן סוג של מיצוי קנאביס, אך הכוונה כאן היא למיצויים חזקים במיוחד עם ריכוז THC של יותר מ-50%.

מיצויי קנאביס עוצמתיים כמו דאב, BHO, מונרוק, ומיצויי שעווה למיניהם החלו להופיע בשוק השחור בישראל כבר לפני כ-5 שנים ובדומה לטרנד בשאר העולם, הפופולריות שלהם גברה משמעותית בשנים האחרונות גם בישראל. בשל המחיר הגבוה שלהם בשוק השחור, רוב הצרכנים לא משתמשים במיצויים האלו בתור מוצר הקנאביס הקבוע העיקרי שלהם, אלא רוכשים אותם מדי פעם כדי לגוון את הצריכה שלהם ולחוות קנאביס באופן אינטנסיבי יותר. עם זאת, עדיין קיים ביקוש גדול עבור המוצרים האלו בשוק, ורוב הסוחרים כיום מחזיקים אותם במלאי לצד מוצרי הקנאביס הקונבנציונליים יותר.

מיצוי קנאביס מסוג לייב רזין (Live Resin) שנמכר בטלגרם ב-350 ש"ח לגרם באפריל 2023 (צילום מסך: טלגרם)
מיצוי קנאביס מסוג לייב רזין (Live Resin) שנמכר בטלגרם ב-350 ש”ח לגרם באפריל 2023 (צילום מסך: טלגרם)

מיצויים הם עולם ומלואו, עם מגוון רחב של טכניקות שונות למיצוי החומרים הפעילים בצמח שכל אחת מהן מפיקה תוצר שונה. לא ניכנס כאן להבדלים בין כל סוגי המיצויים השונים כמו דאב, שאטר, קראמבל, וקס, לייב רזין, באדר, רוזין, BHO, ועוד. הסוחרים טוענים שרוב המוצרים האלו מיובאים מחו”ל, אך כמובן שלא ניתן לדעת זאת בוודאות. כך או כך, המחיר הממוצע שלהם הוא זהה ועומד על 300-400 ש”ח לגרם, עם ריכוז THC גבוה.

מיצוי שעווה מיובא מקליפורניה מסוג 'באדר' (Budder) שנמכר בטלגרם ב-350 ש"ח לגרם במרץ 2023 (צילום מסך: טלגרם)
מיצוי שעווה מיובא מקליפורניה מסוג ‘באדר’ (Budder) שנמכר בטלגרם ב-350 ש”ח לגרם במרץ 2023 (צילום מסך: טלגרם)

מונרוק

מונרוק הוא לא בדיוק מיצוי, אלא תפרחת קנאביס שמצופה במיצוי שמחזק אותה. מונרוק הוא כינוי לתפרחת קנאביס שנטבלה במיצוי קנאביס עוצמתי (לרוב שמן RSO), ואז באבקת טריכומות (המכונה ‘Kief’ או, באופן שגוי, ‘אבקנים’). תהליך הכנת המונרוק למעשה דומה להכנת שניצל, רק עם תפרחת קנאביס במקום בשר, מיצוי קנאביס במקום ביצה, ופירורי Kief במקום פירורי לחם.

בשנת 2019, המחיר הממוצע של מונרוק בשוק השחור בישראל עמד על כ-300 ש”ח לגרם. לעומת זאת, בבדיקת המחירים שערכנו כעת, המחיר הממוצע עבור מונרוק בטלגרם ב-2023 עומד על 115 ש”ח בלבד, ירידה של 62% במחיר.

אריזות של קנאביס רפואי (ברובו מזויף)

אריזות קנאביס רפואי הן אולי המוצר עם הכי הרבה זיופים בטלגרם, ואריזות קנאביס רפואי מזויפות הפכו בשנתיים האחרונות לאחד המוצרים הכי נפוצים בשוק הקנאביס הבלתי חוקי בישראל, כפי שדיווחנו כאן בשנה שעברה. המחיר שלהן בשוק השחור (כשהן מלאות בפרחים ממקור לא ידוע הנחזה להיות קנאביס רפואי “אמיתי” מבתי המרקחת) נע על טווח רחב שבין 300 ל-700 ש”ח לאריזה, כאשר האריזות שנמכרות בפחות מ-500 הן כמעט בוודאות תמיד מזויפות, והאריזות שנמכרות במחיר יקר יותר הן בסבירות גבוהה מזויפות גם כן.

בשביל להבין את היקף התופעה, מספיק לכתוב בשורת החיפוש בטלגרם את המילה “ריקות” ולראות כמה ערוצים למכירת אריזות קנאביס רפואי ריקות לסוחרים מתקבלים בתוצאות החיפוש. מה שמרשים במיוחד בערוצים האלו הוא המבחר העצום של מאות האריזות המזויפות השונות שהם מציעים. ניתן למצוא אצלם אריזות מזויפות של כמעט כל זן קנאביס רפואי שקיים בבתי המרקחת, כולל כל המותגים החוקיים המובילים בישראל וכולל לא רק שקיות אלא גם צנצנות פלסטיק. המחיר עבור אריזה מזויפת משתנה בהתאם לכמות שהסוחר רוכש, ונע סביב 10-15 ש”ח לאריזה ריקה אחת בקנייה של כמות.

אריזות קנאביס רפואי מזויפות ריקות שנמכרות בטלגרם לסוחרים, כדי שיוכלו למלא אותן בקנאביס זול ולמכור אותן בתור קנאביס רפואי (צילום מסך: טלגרם)
אריזות קנאביס רפואי מזויפות ריקות שנמכרות בטלגרם לסוחרים, כדי שיוכלו למלא אותן בקנאביס זול ולמכור אותן ביוקר בתור קנאביס רפואי (צילום מסך: טלגרם)

בנוסף לאריזות המזויפות עצמן, סוחרי האריזות הריקות מוכרים גם מכשירים לאטימת השקיות והצנצנות בואקום לאחר המילוי שלהן כדי לתת את הרושם שהן הגיעו סגורות מבית המרקחת, כמו גם מדבקות של תוקף, מספר אצווה, ונתוני THC של האצווה כדי להקנות לאריזות מראה אותנטי.

לאור כל הנאמר לעיל, אין שום דרך לדעת האם אריזת קנאביס רפואי שאתם רוכשים בטלגרם היא אכן אריזה מקורית אמיתית, או פשוט קנאביס חממה שנארז באריזה מזויפת של קנאביס רפואי. ייתכן שחלק מהסוחרים כן מוכרים אריזות רפואיות אמיתיות, אך ברוב המוחלט של המקרים מדובר בזיוף ולכן ההמלצה שלנו היא להימנע מרכישת אריזות רפואיות מסוחרים בטלגרם. אינדיקציה לכך שמדובר באריזה מזוייפת, היא שהיא מגיעה בצורת שקית בלבד, ללא קרטון בנוסף בתוכו שוכנת השקית, כפי שקורה במוצרים חוקיים. 

המשך קריאה
Back to top button