ישראל מייבאת 1 טון קנאביס בחודש, האם זה יפתור את המחסור?

האם שוק הקנאביס הרפואי רווי עקב הייבוא הסיטונאי מחו"ל או שעדיין יש מחסור? שתי התשובות נכונות, מה שיוצר בלבול גם אצל המטופלים וגם עבור היצרנים. איך זה קרה ומה הפתרונות? שאלנו.

הייבוא של קנאביס מחו”ל, שהביא את ישראל למקום ה-1 בעולם בטבלת יבואניות הקנאביס הגדולות ביותר, נמשך במלוא עוזו והגיע השבוע, סוף חודש יולי ושבעה חודשים לאחר הייבוא הראשון שביצעה חברת ‘קנדוק’ בינואר, לשיא של כ-7 טון כיום, כלומר 1 טון קנאביס בממוצע שנכנס לישראל מדי חודש בחודשו.

למרות שיא זה ועל אף שרוב מוחלט של התפרחות המיובאות הן מקטגוריה T20, כלומר עתירות THC (כ-17%-24%), עדיין ישנו מחסור בקטגוריה זו. גם כשהם ישנם, הן הזנים הפופולריים שהגיעו מחו”ל כמו ג’ין גאי, צונאמי, אמרלד, אלפא, אופל ועוד, והן הזנים תוצרת הארץ כמו פיקיי, מגידו, רומא וכד’, נעלמים וחוזרים למדפים מדי זמן מה.

כך לדוגמה הזן ‘אמרלד’, שיובא ע”י חברת ‘בזלת’ מחברת ‘פוטמר’ באורוגוואי וזכה לפופולריות שיא, היה אמור להגיע במשלוח נוסף של 1.7 טון, אך נעצר ברגע האחרון ככל הנראה בגלל עדכון רגולטורי באורוגוואי שעצר את האפשרות לייצא קנאביס מסחרי על בסיס היתר ייצוא למחקר. בשבועות הקרובים אולי יתאפשר ייצוא זה מחדש.

זן פופולרי נוסף שנעלם מהמדפים השבוע, כחודשיים בלבד לאחר שהגיע לראשונה, הוא ‘צונאמי’ של חברת ‘הקסו’ (Hexo) הקנדית, שהגיע בייבוא לישראל ע”י חברת BOL וזינק לראש טבלת הזנים הפופולריים, בין השאר מכיוון שנושא אחוזי THC הגבוהים ביותר. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי ‘צונאמי’ עתיד לחזור, אולי, לקראת תחילת ספטמבר.

“פגיעה ברצף הטיפולי”

גם הזן הפופולרי ג’ין גאי, שייבאה BOL מקנדה, אולי הפופולרי ביותר היום, לא היה בנמצא במשך מספר חודשים לאחר שהייבוא הראשון שלו, שבוצע במארס השנה, אזל מן המדפים. לפני כשבועיים הוא חזר במשלוח נוסף של כ-400 ק”ג, אך נראה שבימים הקרובים הוא צפוי לאזול פעם נוספת ולהיעלם מהשוק זמנית.

אמנם, גם חברות אחרות שנחשפו להצלחה החלו לייבא קנאביס מחו”ל בעצמן, אך בכמויות קטנות יותר שאף הן אוזלות די במהירות שבועות ספורים לאחר הגעתם. המשמעות המרכזית של מחסור זה, לטענת מטופלי הקנאביס הרפואי, היא פגיעה במה שהם מכנים “רצף טיפולי”, כלומר שימוש קבוע במוצרים הדירים.

לטענתם גם הסחורה הישראלית המעטה שכן מצליחה להגיע לאחוזי THC גבוהים מספיק עבור קטגוריית T20 אוזלת אף היא במהירות, אך חמור מכך – איכותה משתנה ממחזור גידול אחד לאחר. המלאי הנוכחי, מגידול אביב, הוא איכותי למדי, אך הקודם, של החורף, היה מתחת לכל ביקורת. השמועה אומרת שגם המחזור הבא לא מוצלח.

מעל 10 זנים ישראליים חדשים בדרך

“בתור מטופל ותיק, לאחר המון ניסוי וטעייה ומעבר בין חברות, הגעתי לזן שהועיל לי מאוד אבל היום פשוט איננו, לא ניתן למצוא בשום מקום,” מספר ע’, מטופל ותיק, בשיחה עם מגזין קנאביס הבוקר. “התחלתי את תהליך הבדיקות מחדש, ומאוד עזרו לי שני זנים מחו”ל, אבל גם הם נעלמו ושוב אני צריך להתחיל ניסויים מחדש”.

מטופלת אחרת טוענת שלמעשה הרפורמה, שכונתה ‘מדיקליזציה’, היא בעצם ‘לגליזציה לחולים’. לדבריה “ראש היק”ר לנדשפט הכריז לאורך כל הדרך ‘אנחנו לא עושים לגליזציה אלא מדיקליזציה’ אבל בפועל אין שום מדיקליזציה. פעם הייתי מקבלת כל חודש את אותו זן במשך שנים, ועכשיו כל חודש מהמרים על הבריאות מחדש”.

מה שצפוי למלא את המחסור בקטגוריית T20 הוא המשך ייבוא, וכן מגוון של זנים ישראליים חדשים, של חברות חדשות, שנכנסו החל מהשבוע אל בתי המרקחת, למשל זן חדש של ‘טוגדר’, 2 זנים חדשים של ‘יוניבו’, זנים של ‘קנאשור’, זן של ‘קנערבה‘ שישווק דרך ‘בזלת’ יחד עם מלאי חדש של ‘אופל’, ‘אלסקה’ ו’ארז’ המפורסמים של ‘תיקון עולם’ שירדו ל-T15 וצפויים להגיע גם בגרסת T20 בקרוב, כמו גם סדרת ‘דיימונדס’ החדשה של ‘קנדוק’ וסדרות מוצרים גם של חוות חדשות נוספות.

יש גם עודף: “זה יביא דווקא לעליית מחירים”

מנגד, לצד המחסור המסויים בקטגוריית T20, שלפי נתוני המלאי המעודכנים יש בה בממוצע בין 2 ל-5 זנים זמינים לכל היותר, הקטגוריה הנמוכה יותר, T15, מוצפת באפשרויות, בממוצע בין 7 ל-15 מוצרים שונים לפחות ואפילו יותר – כלומר מלאי נכבד מאוד עד עודף, שאם לא יימכר בקרוב יעבור להשמדה לכשיפוג תוקפו.

עודף זה בקטגוריית T15 מעלה חשש בקרב יצרנים מקומיים שמא יאלצו להשמיד כמויות גדולות מדי של סחורה פגת תוקף, מכיוון שתוקף המקסימום הנוכחי של מוצרי קנאביס בישראל הוא עד חצי שנה. “עודף כזה, שיש אומרים שמגיע עד קרוב ל-200%, הוא פגיעה קשה ביותר במגדלים הישראליים,” מסביר גורם ותיק בענף.

לדבריו “בשווקים ‘רגילים’ נהוג להחזיק 110%. כל נתון מעבר לזה הוא דוחף למצב של שוק רווי. מה שקורה היום, עודף של כמעט 200%, זו כבר הצפה, זה אומר שחצי מהסחורה לא תימכר. זה נתון מטורף ואף עסק לא יכול לעמוד בדבר כזה – זה יגרום דווקא לעליית מחירים שתבוא כדי לכפר על המלאי שהושמד בגלל פגות תוקף”.

מה הפתרון? “יותר לקוחות, יותר שקיפות, היתר ייצוא”

לטענת כמה גורמים בענף עמם שוחחנו יש שלושה פתרונות למצב: אחד הוא להגדיל את מספר הלקוחות בישראל, כפי שמשרד הבריאות הגדיל בשנה שעברה בתוך כ-4 חודשים בלבד את מספר המטופלים מ-35 אלף ל-65 אלף על מנת להניע את הרפורמה. “הגדלת מספר המטופלים או לגליזציה לחילופין, יפתרו מיד את הבעיה,” אומר אחד.

אופציה נוספת, שנייה, היא לדבריהם לייצר שקיפות של נתונים מצד הרגולטור: כמה רשיונות ייבוא יש, כמה קנאביס כבר יובא, כמה עוד אמור להגיע בייבוא ומתי, כמה מלאי יש בחוות הגידול, כמה במפעלים, כמה בבתי המרקחת וכיוצ”ב. “צריך נתונים שמאפשרים לתכנן מלאי חצי שנה קדימה לפחות, לדעת מה השוק צריך,” הם מסבירים.

הפתרון השלישי, לו הם מייחלים יותר מכל כרגע, הוא התרת הייצוא לחו”ל. כפי שכבר נכתב ופורסם שוב ושוב הייצוא מישראל תקוע למרות אישור ממשלתי שניתן כבר לפני כמעט שנתיים, וצו ייצוא סופי שנחתם לפני כחודשיים. “היתר ייצוא ימנע השמדות מיותרות וגם יאפשר לנו להוזיל את העלויות למטופלים בישראל,” הם מסבירים.

יש כמובן מנגד מי שטוען שהתרת הייצוא לחו”ל תעשה את ההפך ותביא לשיווק סחורה איכותית לחו”ל ואיכותית פחות בישראל, פשוט בגלל שבחו”ל המחירים גבוהים יותר ומסובסדים לרוב חלקית עד במלואם ע”י הממשלה. גם אם החברות תחוייבנה למכור בישראל בזול, אין דרך להבטיח שזו תהיה הסחורה האיכותית יותר כמובן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר