מהיום גם חולי פיברומיאלגיה זכאים לקבל קנאביס רפואי

חולים הסובלים מדאבת השרירים (פיברומיאלגיה) יוכלו מעתה לקבל רישיון קנאביס רפואי אם יעמדו בתנאים המקובלים, זאת ללא צורך בועדת ערר כפי שהיה נהוג עד כה. אתמול סירבה ועדה של משרד הבריאות להוסיף את התסמונת לרשימת ההתוויות הרשמית, אך כן הקלה על הליך הבקשה והאישור.

אחרי תקופה ארוכה למדי ללא דיונים כלל, התכנסה אתמול (ג’) ועדת ההתוויות של משרד הבריאות כדי להחליט האם להוסיף את מחלת הכאב פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) לרשימת המחלות והבעיות הבריאותיות המזכות בטיפול בקנאביס רפואי.

עד כה רשימת ההתוויות בגינן ניתן לקבל רישיון קנאביס רפואי (נוהל 106) כוללת כ-11 סעיפים בלבד (סרטן, כאב כרוני, טרשת נפוצה, קרוהן, קוליטיס, HIV, פרקינסון, טורט, אפילפסיה, PTSD וחולים סופניים).

חולי פיברומיאלגיה (מחלת כאב כרוני) לא הופיעו ברשימת ההתוויות ואלו שכן הצליחו לקבל רישיון קנאביס עשו זאת רק דרך ועדת ערר ובמקרים חריגים בלבד.

אתמול בדיון הועדה הוחלט שלא להוסיף את חולי פיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות, זאת לאור התנגדות של איגוד הראומטולוגים ואיגוד רופאי הכאב.

יחד עם זאת הוחלט שחולים הסובלים מפיברומיאלגיה כן יוכלו מעתה לקבל רישיון קנאביס רפואי אם יעמדו בתנאים המקובלים, זאת ללא צורך בועדת ערר כפי שהיה נהוג עד כה – במידה ויעמדו בהגדרות הדומות לאלו של כאב כרוני (מיצוי טיפול תרופתי קונבנציונלי כגון אלטרולט, סימבלטה וליריקה).

המהלך אושר לאחר פעילות של שדולת הקנאביס הרפואי בראשות ח”כ שרן השכל, שפעלה יחד עם עמותת “גוונים של סגול” המייצגת את חולי הפיברומיאלגיה בישראל.

“לרופאים יהיה אישור להמליץ על טיפול בקנאביס לחולי פיברומיאלגיה ללא ועדת ערר,” מסבירה ח”כ השכל. “זה לא יהיה לצערנו דרך רשימת ההתוויות אלא דרך המלצת רופא, אבל זו התקדמות מסויימת שכן עד היום זה היה רק דרך ועדת ערר כך שרק חולים במצב קיצוני קיבלו זאת. כעת נפתח השער לכל חולי הפיברומיאלגיה. נמשיך לפעול להכרה רשמית של המחלה ולהוספה שלה לרשימת ההתוויות באופן רשמי”.

למרות ההחלטה שלא להוסיף פיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות, זאת מאחר ולטענת האיגודים המקצועיים “אין הכרה בינלאומית בפיברומיאלגיה כמחלה”, כן צפוי להתחיל מחקר בנושא.

בשנת 2013 הביעה יו”ר האיגוד הישראלי לראומטולוגיה, הגוף המקצועי בתחום הטיפול בכאב בישראל, התנגדות להוספת פיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות לקנאביס רפואי. לאחר דיונים המליץ לבסוף האיגוד בשנת 2014 להוסיף את התסמונת לרשימת ההתוויות, אך לא הצליח לעשות זאת לאור התנגדות שאר הרופאים בארגון.

הבסיס לטיפול בפיברומיאלגיה באמצעות קנאביס רפואי, מתבסס קודם כל על סגולותיו של הקנאביס בשיכוך וטשטוש כאב, לצד שיפור מצב הרוח והתחושה הנפשית הכללית.

סגולות אלו כבר נבדקו והוצגו במחקרים רבים עוד משנת 2006, שבחנו בחלקם את האפקטיביות של הטיפול עבור הסובלים מכלל תסמיני הכאב של פיברומיאלגיה, ובייחוד מכאבים כרוניים עוצמתיים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר