מדענים בארה”ב: קנאביס גרוע פוגע באיכות המחקרים

לחוקרים בארה"ב יש רק מקור אחד להשיג ממנו קנאביס לצורכי מחקר, והאיכות הגרועה במיוחד שלו פוגעת קשות בתוצאות המחקר. כעת, לאחר תביעות מרובות שהוגשו בנושא, ה-DEA הכריזה לראשונה כי תאשר רישיונות למגדלים נוספים.

במשך מעל 50 שנים, אם מדען אמריקאי רצה להשיג קנאביס למטרות מחקר, היה לו רק מקור אחד ‘להתארגן’ ממנו – אוניברסיטת מיסיסיפי.

מאז 1968, האוניברסיטה הצליחה לזכות באופן עקבי במכרזים של ממשלת ארה”ב, ולהיות ספקית הקנאביס היחידה של החוקרים במדינה.

אלא שהמונופול הזה של אוניברסיטת מיסיסיפי ספג הרבה אש בשנים האחרונות, בגלל שהקנאביס שמסופק על ידה נחשב, כפי שתביעה אחת ניסחה זאת, “תת-רמה”.

קנאביס שסיפקה אוניברסיטת מיסיסיפי לחוקרת מארגון המחקר MAPS ב-2017

הקנאביס הממשלתי מגיע בכמה רמות חוזק, כשהרמה החזקה ביותר אמורה להגיע ל-13% THC במקרה הטוב, אך בדיקות שנערכו מצאו כי הוא לא עובר בפועל את ה-8% THC.

מחקר גנטי שפורסם בחודש מרץ השנה (2019) מצא כי מבחינה גנטית, הקנאביס שגדל באוניברסיטת מיסיסיפי דומה למעשה יותר להמפ (קנבוס תעשייתי) מאשר ל’מריחואנה’ (קנאביס פסיכואקטיבי).

“יבול הקנאביס הממשלתי לא נראה כמו מריחואנה ולא מריח כמו מריחואנה”, קובעת אנה שוואב, גנטיקאית צמחים מאוניברסיטת צפון קולורדו שערכה את המחקר.

בשבוע שעבר (26.8), שלטון היחיד של אוניברסיטת מיסיסיפי על הקנאביס המחקרי התקרב צעד נוסף לסיומו, עם הכרזה של ה-DEA (מנהל אכיפת הסמים) לפיה יינתנו רישיונות למגדלים נוספים.

ההחלטה להנפיק רישיונות נוספים לגידול קנאביס לצרכי מחקר התקבלה עוד ב-2016 תחת ממשל אובמה, אך ב-2017 שר המשפטים ג’ף סשנס החליט להשהות את היישום שלה. כעת, לאחר עזיבתו של סשנס וכתגובה למספר תביעות שהוגשו בנושא, הגיעה ההודעה המיוחלת מה-DEA.

התביעה האחרונה הוגשה ע”י ארגון המחקר סקוטסדייל (Scottsdale Research Institute) מוקדם יותר השנה, בטענה שהקנאביס הממשלתי הגרוע שסופק לה ע”י אוניברסיטת מיסיסיפי פגע משמעותית במחקר שלה על פוסט-טראומה בקרב יוצאי צבא בארה”ב.

השוואה בין קנאביס מחקרי של ממשלת ארה”ב לקנאביס רפואי שנרכש בוושינגטון (קרדיט: וושינגטון פוסט)

השופט הורה ל-DEA להגיש תשובה עד יום רביעי בשבוע שעבר (28.8), וההכרזה בנושא הגיעה יומיים לפני תאריך הדד-ליין הזה. “אנחנו אופטימיים אך בצורה זהירה”, אמר עו”ד מאט זורן שמייצג את ארגון המחקר סקוטסדייל ואת החוקרת הראשית שלו ד”ר סו סיסלי.

“זה צעד ראשון בכיוון הנכון, אך לד”ר סיסלי לקחו 3 שנים ותביעה משפטית רק כדי להגיע לנקודה הזאת, כך שלא הייתי אומר שהקרב נגמר”, הוסיף זורן. מכון המחקר סקוטסדייל הוא אחד מ-33 אוניברסיטאות ומוסדות מחקר שכבר הגישו ל-DEA בקשה לקבלת רישיון גידול משלהם.

“ה-DEA ממשיכה להתקדם עם התוכנית לאישור מגדלי מריחואנה נוספים עבור מחקרים שקיבלו אישור פדרלי. נמשיך לעבוד עם הרשויות הפדרליות הרלוונטיות כדי לזרז את ביצוע הצעדים הנחוצים הבאים”, אמר ראש ה-DEA עוטם דילן (Uttam Dhillon). “אנחנו תומכים בביצוע מחקרים נוספים על קנאביס והרכיבים בו, ומאמינים כי מגדלים נוספים יאפשרו מבחר רחב יותר עבור מחקרים”.

כרגע אין תאריך יעד צפוי ליישום התוכנית, ובסוכנות הבהירו כי יש צורך קודם בניסוח חוקים ותקנות חדשות עבור גידול קנאביס לצורכי מחקר לפני שיאושרו מגדלים חדשים, מבלי לספק לוח זמנים במסגרתו ייעשה הדבר.

בנוסף, הכרזת ה-DEA מבהירה, לאור בלבול בנושא, כי גידול המפ (קנבוס תעשייתי) לצורכי מחקר כבר לא מצריך אישור ממשלתי, בהתאם לחוק המשק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר