אירופה בדרך ללגליזציה: שרים מ-4 מדינות נפגשו לקידום הנושא

"הסטטוס קוו אינו אופציה ברת קיימא" - כך קבעו השבוע שרים מממשלות במדינות אירופה המקדמות לגליזציה של קנאביס. המסקנה גובשה בתום מפגש ראשון מסוגו בנושא, שעתיד להביא לפגישות נוספות בהמשך ולגיבוש עמדה אחידה בסוגיה

שרים מגרמניה, הולנד, לוקסמבורג ומלטה נפגשו אתמול (שישי, 15.7) בלוקסמבורג כדי לדון ברגולציה חוקית של שווקי קנאביס לשימוש לא רפואי למבוגרים, כלומר הסדרת שוק קנאביס לייצור, שיווק ושימוש בקנאביס חוקי (“לגליזציה”).

בעוד שהנושאים הללו כבר נידונו באופן לא-רשמי בפורומים שונים, מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה נפגשים נציגים רשמיים של מדינות האיחוד האירופי לדיון רשמי בנושא, על רקע מגמת הלגליזציה המתפשטת באמריקה.

במהלך הדיון עלו שלל סוגיות ואתגרים איתם צריכות הממשלות להתמודד, למשל כיצד להסדיר את התחום באחריות, כמו גם מכשולים פוליטיים ביחס למתיחות עם שכנים, ובעיקר – חוקי האיחוד האירופי של האו”ם האוסרים זאת נכון להיום.

הפגישה נערכה לאחר שבשנים האחרונות כבר הצהירו ממשלות גרמניה ולוקסמבורג כי בכוונתן לאשר לגליזציה, ובמלטה כבר אושרה מעין לגליזציה בתחילת השנה אם כי בינתיים ללא מסחר חוקי.

בתום הפגישה פרסמו נציגי גרמניה, לוקסמבורג ומלטה, מסמך רשמי (PDF) ובו חלק מהאתגרים עמם צפויות הממשלות להתמודד. אנקדוטה מעניינת היא ששמה של הולנד לא מופיע במסמך, לא ברור בשלב זה אם במקרה או עקב התנגדות כלשהי.

סביר להניח שהיוזמה הזו תתפוס תאוצה ותצרף אליה בהמשך נציגים ממדינות נוספות ששוקלות את הנושא, למשל ממשלות שווייץ, צ’כיה, ספרד, איטליה, דנמרק, בלגיה ועוד, ואולי גם נציגים מחוץ לאירופה, למשל מקסיקו, קולומביה ועוד.

בהצהרה המשותפת נכתב בין היתר: “אנחנו, השרים האחראים על תחום הסמים במדינותינו, נפגשנו לדיון ראשון מסוגו באספקטים השונים של רגולציה של קנאביס למטרות לא-רפואיות ולא-מחקריות”.

בצמוד לכך פורטו כאמור הנחות יסוד וסוגיות המדאיגות את הממשלות, בהן הדאגה לבריאות הציבור, ההבנה שקנאביס הוא הסם הלא-חוקי הנפוץ ביותר והנאכף ביותר בעולם, שהשימוש בו שכיח בעיקר בקרב צעירים ושהגישה אליו התגברה משמעותית בשנים האחרונות.

כמו כן הם מציינים שמגוון מוצרי הקנאביס מתרחב, למשל מיצויים מסוגים שונים, שהם עלולים להוות סכנה בריאותית כל עוד אין פיקוח ואכיפה על שלבי הייצור ובמיוחד כאשר סוחרים משווקים קנאביס סינטטי המסוכן לבריאות בתור קנאביס טבעי ועוד.

על פי הערכות הצוות, כ-25 מיליון משתמשים בקנאביס מדי שנה ברחבי אירופה – מה שמייצר שוק בשווי שנתי מוערך של 11.6 מיליארד אירו (כ-40 מיליארד שקל). סכומים אלה מממנים פעילות של ארגוני פשיעה ובכך משפיעים על הכלכלה, החברה והפוליטיקה.

הם גם מציינים שככל שחולפות השנים מתגבר הקושי לאכוף את המסחר הלא חוקי בקנאביס, בין היתר בגלל תקציבים מוגבלים של משטרה והקושי להבחין בין המפ ומוצרי CBD החוקיים בחלק מהמדינות לבין קנאביס “רגיל”, כמו גם כאמור לבין קנבינואידים סינטטיים.

את המסמך הם מסכמים בכמה מסקנות לעתיד, בהן: “אנו נושאים באחריות לבדיקת תקנות ומדיניות קיימות ועתידיות לאורן של ראיות מדעיות חדשות, נתוני ניטור, דפוסי צריכה והתפתחויות של השוק. נשאף לגישה מאוזנת בין בריאות הציבור למשפט הפלילי”.

לסיכום הדגישו כי “יש צורך בשיתוף ידע, שיטות עבודה מומלצות ומציאת פתרונות, כולל רגולציה אפשרית, שכן הסטטוס קוו אינו אופציה ברת קיימא”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר