מגלגל...

לראשונה יעמוד בראשות ממשלת ישראל אדם שעישן קנאביס?

לראשונה כנראה בתולדות המדינה יעמוד בראשות ממשלת ישראל אדם שעישן ולכאורה אף סחר בקנאביס באופן לא חוקי, כך על פי לא מעט עדויות לאורך השנים האחרונות. אם היה מודה בכך ולוחם למען ביטול החוק היה זוכה ודאי לתמיכה ציבורית, אבל הוא בחר דווקא לעשות את ההפך וזכה לקיטונות של ביקורת על כך

לאחר שהלילה (ה’) אושר תקציב המדינה, הובטח למעשה כמעט בודאות שיאיר לפיד יהיה ראש ממשלת ישראל הבא. בעוד כשנה וחצי ייכנס לפיד ללשכת רה”מ במקומו של רה”מ הנוכחי נפתלי בנט, זאת במסגרת הסדר ממשלת החילופים בו נקבע שכל אחד מהם ישמש כרה”מ במשך שנתיים.

על פי ההסכם, גם אם הממשלה תיפול עוד קודם למועד כניסתו של לפיד לתפקיד מכל סיבה כלשהי, לפיד הוא שיעמוד בראש ממשלת המעבר במשך 3 חודשים לפחות בין נפילת הממשלה ועד מועד הבחירות והקמת הממשלה הבאה, כך שבכל מקרה הוא ישמש בתפקיד הבכיר.

המשמעות היא שמובטח בודאות של כמעט מאה אחוז כאמור, אלא אם יקרה משהו יוצא דופן וחריג במיוחד, שלראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, לפחות ככל הידוע, יעמוד בראשות הממשלה אדם שעישן ולכאורה אף סחר בקנאביס באופן לא חוקי, כך על פי עדויות שפורסמו בעבר.

כזכור, בשנת 2012 טען לפיד בריאיון טלוויזיה כי הוא מעולם לא עישן קנאביס וכי הוא מתנגד ללגליזציה של קנאביס. בחלוף כחודשיים פורסמו לראשונה עדויות על כך שלמרות דבריו, לפיד כנראה כן עישן קנאביס. יתרה מכך, אחת העדות אף טענה כי לפיד אף סחר בקנאביס, או כלשונה “אירגן” אותה ואת חבריה.

“הגעתי אל לפיד ערב אחד עם ידיד מוזיקאי, שהיה חבר ילדות שלו מהגימנסיה. בפירוש באנו אליו כדי ‘להתארגן’. הוא היה זה שהוציא את החומר, הוא זה שגלגל את הג’וינט. עישנו ביחד, ניהלנו שיחה על איכות החומר, ובסוף יצאנו מהדירה עם שקית של מריחואנה”

בעקבות פרסום עדות זו ואחרות אף נזכרו קוראים כי בספרו “עומדים בטור” (הוצאת ידיעות אחרונות, 2005) כלל לפיד טורים שפירסם בעיתונות העברית שאחד מהם נקרא “100 דברים שכל אדם צריך להספיק עד גיל 30”. בסעיף מס’ 40 המליץ לפיד על עישון ג’וינט.

יאיר לפיד (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
כנראה ראש הממשלה הבא של ישראל: יאיר לפיד (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

בחלוף מספר ימים טען הזמר גלעד כהנא כי יאיר לפיד אכן עישן קנאביס, והרבה, ואף ניבא את העתיד כשהצהיר שהעובדה שלפיד משקר כנראה הופכת אותו למתאים לתפקיד ראש הממשלה.

“כן, הוא עישן ג’וינט. כן, הוא שיקר כשאמר שהוא לא עישן. הוא עישן הרבה ג’וינטים ואנשים שאנחנו מכירים וסומכים עליהם טוענים שעישנו איתו. אם בנאדם יודע לשקר כל כך טוב, הוא נולד כנראה להיות פוליטיקאי. אני חושב שיאיר בדרכו לגדולה. עכשיו נפתחה הדלת לדרכו לראשות הממשלה”

בחלוף מספר חודשים, אוגוסט 2013, נחשפה לראשונה עדות גלויה של מי שטענה שעישנה קנאביס עם לפיד. תוך שהיא כועסת על כך שלפיד מתכחש למציאות ולא מקדם שינוי בחוק, תושבת תל אביב בשם סופיה טרוטוש ארגמן רשמה בפייסבוק:

“אני, סופיה טרוטוש ארגמן, ילידת תל אביב, שנת 67. עישנתי איתך ג’וינט! אצלך בבית! יחד עם חבר שלך! בדירתך ברחוב הירקון. כנראה זו לא הייתה הפעם הראשונה שלך, כי ידעת להגיד ש’החומר’ מעולה, נתת לנו פרח (בשביל זה באנו)”

בעקבות התפשטות העדות ברשתות החברתיות העיד גם השחקן תומר שרון כי עישן קנאביס עם לפיד. שרון הסביר כי הוא עושה זאת מכיוון שבמקום לקדם שינוי לפיד מנסה להתכחש לעברו.

“ההבדל בין יאיר לפני השאכטה לזה שאחריה היה קיצוני. לפני, זה היה מישהו חריף ואינטליגנטי אבל מבוצר ויהיר, שהתנהג כדמות אב דמיונית למרות שהיה מבוגר מאיתנו בשבע-שמונה שנים. ההומור הפרוע שלנו איים עליו והוא כל הזמן דרש לדעת למה זה מצחיק והאם זה יעבוד. אחרי? איש מקסים ורך שהתפוצץ מצחוק מהשטויות שלנו ועודד אותנו לכתוב עוד מהן”

למרות עדויות אלו, באוקטובר 2013 חזר לפיד על דבריו פעם נוספת והתעקש כי מעולם לא עישן קנאביס.

“יש איזה חבורה של אנשים שהם בתנועה למען לגליזציה, אז הם באים ואומרים שהם עישנו איתי, אני לא יודע מי האנשים האלה”

בעקבות דברים אלו של לפיד, בחלוף כשלושה חודשים, ינואר 2014, טענה הזמרת דפנה רכטר כי לפיד משקר. גם במקרה זה הביקורת של רכטר באה על רקע העובדה שלפיד התכחש לעברו ולא ניצל את ההזדמנות דווקא כדי לקדם שינוי בחוק.

“זוכרים שהוא אמר שהוא לא עישן ג’וינט בחיים? אז בתור חברת ילדות שלו אני יכולה להעיד – הוא לא עישן ג’וינטים, בחיים! – רק באנגים… רק באנגים! אז זה לא נחשב שקר… לא ככה? סתם, צחקתי… ברור שהוא עישן גם ג’וינטים”

למרות כל העדויות, בשנת 2015 לפיד עדיין הביע תמיכה בהמשך הפללת צרכני קנאביס, כולל העונש של עד 3 שנות מאסר על שימוש עצמי בקנאביס. בחלוף חודשיים אגב נטען שאשתו של לפיד, ליהיא, פנתה לכאורה למשרד הבריאות בבקשה לסיוע בקבלת רישיון קנאביס רפואי.

בשנת 2017 הצטרף לסדרת העדויות על עישון קנאביס של לפיד גם יואב אליאסי הידוע בכינויו “הצל”. אליאסי רמז שלפיד אף עישן קנאביס ברכבו.

“יאיר, שלא תחשוב ששכחתי את פגישתנו האחרונה לפני מספר שנים, כשביקשת דיסק שלי והרכב שלך הריח כמו קופישופ באמסטרדם. אבל על זה נרחיב כבר בפעם אחרת”

בינואר 2017 הביע לראשונה לפיד תמיכה בביטול הפללת הצרכני, אם כי בחלוף כחודשיים בהצבעה שנערכה על הצעת חוק לביטול ההפללה כל חברי מפלגת “יש עתיד” עזבו את מליאת הכנסת ולא הצביעו כך שההצעה נפלה.

בחודש מארס 2021 לקראת הבחירות האחרונות סירב לפיד לחתום כמו ראשי 4 מפלגות אחרות על התחייבות לקדם לגליזציה, אך בחלוף ימים בודדים בעקבות לחץ הקהל אמר באירוע בחירות כי בכוונת המפלגה לתמוך בלגליזציה.

אין כמובן בעיה עם העובדה שלפיד צרך קנאביס באופן לא חוקי, וגם לא עם כך שאולי סיפק קנאביס לחברים מפעם לפעם בין אם בתשלום או לא, אבל חשוב לזכור שאם לפיד היה נתפס על ידי המשטרה מעשן או סוחר קנאביס בצעירותו הוא היה נושא עמו רישום פלילי שככל הנראה היה מונע ממנו להגיע לתפקיד הבכיר אליו הגיע ועוד יגיע לבסוף.

במקום לאמץ את העובדה הזו ולקדם בעזרתה שינוי בחוק, כפי שעשו למשל נשיא ארה”ב לשעבר ברק אובמה או ראש ממשלת קנדה ג’סטין טרודו, בחר לפיד להתכחש למציאות שנוגעת למאות אלפי ישראלים, שיקר כנראה ביודעין ובמקום לקדם שינוי בחוק אף הטיף ואף פעל להותרת החוק הפלילי נגד צרכני קנאביס על כנו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר