5 ימים לבחירות: “כחול לבן” מבטיחים לגליזציה מלאה

"כחול לבן" מבטיחים: תבחרו בנו ונביא לגליזציה לישראל. הדברים לא מופיעים במצע המפלגה אך פורסמו הבוקר בטור ממומן מטעם המפלגה באתר "מאקו". על פי המודל המוצע יוקם בישראל שוק קנאביס חוקי למבוגרים, כולל מסחר ורכישת קנאביס בחנויות ייעודיות.

למרות התנגדות ללגליזציה של מועמד המפלגה לראשות הממשלה ברוטציה ח”כ יאיר לפיד, וכן התנגדות של מס’ 3 ברשימה ח”כ בוגי יעלון, מפרסמת הבוקר רשימת “כחול לבן” טור דעה ממומן באתר “מאקו”, בו היא מבטיחה לגליזציה בישראל במודל קולורדו, וקוראת לבוחרים התומכים ברעיון להצביע עבורה בעוד 5 ימים בקלפי.

ראש הרשימה, ח”כ בני גנץ, כבר הצהיר עוד בקמפיין הבחירות הקודם לפני כחמישה חודשים כי הוא יתמוך בלגליזציה במודל קולורדו, אך מאז לא נשמעה מצד המפלגה כל התייחסות לנושא למעט השתתפות של חלק מחבריה בדיונים הנוגעים לקנאביס רפואי.

בטור שפורסם הבוקר מצהירה המפלגה כי “ראשי המפלגה מבינים שאי אפשר להמשיך לעצום עיניים וצריך להתקדם הלאה גם בכל מה שנוגע לנושא של סמים קלים ולגליזציה. זהו גם הפתרון האמיתי לעשרות אלפי החולים מטופלי הקנאביס שנואשים ליחס הולם מהמדינה – המודל המוצע ישפר דרמטית את מצבם”.

“אם אתם הורים לבני נוער, ייתכן שהילדים שלכם מתקשרים עם גורמים עבריינים בשביל ‘להתארגן’ על קנאביס למפגש הכיתתי הבא שלהם,” נכתב. “במקרים כאלה, קיימת גם סבירות שהשליח יודע דרך האפליקציה מה הכתובת שלהם וכמובן שלכם”.

בני גנץ (צילום: פלאש90)
תומך בלגליזציה: בני גנץ (צילום: פלאש90)

כמו כן המפלגה מאמצת את דרישתה של מפלגת “עלה ירוק” למחיקת רישומים פליליים מן העבר לצרכני קנאביס שנתפסו על שימוש עצמי.

במפלגה מבטיחים כאמור להטמיע בישראל את “מודל קולורדו”, כלומר כזה שיאפשר לצד השימוש בקנאביס גם מסחר חוקי ומכירת קנאביס על ידי עסקים מורשים, זאת לצד איסור על צריכת קנאביס במקומות ציבוריים. אין בטור התייחסות לנושא הגידול הביתי.

“כל עסק שיורשה למכור את הצמח גם יוגבל בכמות המותרת להחזקה, ולכל אזרח תהיה כמות מוגבלת לרכישה,” נכתב. “כמו כן, לאור המציאות הייחודית בישראל, מובן כי יחולו מגבלות שימוש בקנאביס לנושאי תפקידים רגישים כמו טייסים ואנשי ביטחון, תהא כמובן הגבלת גיל (21), והחנויות המורשות יהיו רחוקות ממוסדות הלימוד ובתי הספר.”

יאיר לפיד (צילום: גיל יערי, פלאש90)
שינה את דעתו? יאיר לפיד (צילום: גיל יערי, פלאש90)

לדברי המפלגה, בנתון המבוסס על מחקר שנערך ע”י מכון ירושלים לחקר שווקים לבקשת מגזין קנאביס, “המדינה עשויה להכניס 1.6 עד 3 מיליארד שקלים בשנה – כך עוגת התקציב תגדל וכל האזרחים ייהנו מהכסף במקום שהוא יזרום לעולם הפשע”.

נתון נוסף שמציגים במפלגה הוא ש”במדינות שבהן כבר אישרו לגליזציה לא חלה עלייה בשימוש בקנאביס”. נתון זה אינו מדוייק לחלוטין שכן במציאות כן נרשמה עלייה קלה בשימוש בקנאביס בקרב בגירים, אך ירידה בקרב קטינים.

“כבר היום כ-41% מהישראלים מעשנים קנאביס למרות שזה אסור, כך שהנהנים העיקריים מהסחר כרגע הם עבריינים שמתעשרים ומוכרים אותו בכמויות,” אומרים בצדק במפלגה.

את הטור הם מסכמים בכך ש”מי שרוצה להתקדם אל עבר לגליזציה אחראית – ולא ליפול להבטחות חלולות של הליכוד – צריך להגיע לקלפי ב-17 לספטמבר ולהצביע כחול לבן.” יש לציין שעמדה זו אינה מופיעה במצע המפלגה.

“כחול לבן” לפיכך היא המפלגה השלישית התומכת בלגליזציה, אחרי רשימת “המחנה הדמוקרטי” שעשתה זאת לפני מספר שבועות וכן מפלגת “העבודה”.

התנגדות ללגליזציה ישנה בעיקר בצד הימני של המפה הפוליטית ובדגש על רשימת “ימינה” בראשות איילת שקד ובצלאל סמוטריץ. מפלגת “הליכוד” הצהירה שתביא מודל קנאביס רפואי מקל לכאורה, על אף שבכירים במערכות הבריאות והאכיפה מפקפקים באמינותה. במקביל סירב רה”מ נתניהו להבטיח ביטול הפללה כפי שהצהיר בתחילה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר