האחראים לנפילת הצעת החוק לאי הפללה: יאיר לפיד והזועביז

הזדמנות אמיתית להיסטוריה נפלה היום בגלל חברי המפלגות המוסלמיות שהבטיחו שיצביעו בעד הצעת החוק לאי הפללה ונעלמו ברגע האחרון מהמליאה. ‘יש עתיד’ לא התגייסה למאמץ ולמרות עבודה מרשימה של ח”כ השכל המטרה לא הושגה.

36 חברי כנסת הצביעו הערב נגד הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל, מול 25 שהצביעו בעד, במה שנראה כמו פספוס גדול של האופוזיציה לרשום היסטוריה ולנצח את הקואליציה בהצבעה במליאה – אירוע נדיר שכמעט ולא קורה.

בטרם ההצבעה היתה לתומכי הקנאביס תקווה אמיתית להצלחה, לאור הבטחתם של חברי “הרשימה המשותפת” (המפלגות הערביות) לתמוך בהצעה.

אך למרות שיו”ר הרשימה איימן עודה וחבריו למפלגת חד”ש יוסף ג’ברין ודב חנין מגיש ההצעה הצביעו בעד – ברגע האחרון עזבו שאר חברי המפלגות המוסלמיות בראשן אחמד טיבי וחנין זועבי את האולם והפקירו את המאבק.

גורם משמעותי נוסף להפסד הם יאיר לפיד ומפלגתו “יש עתיד“, שלמרות התיימרות חבריה להיות ליברלים ומודרניים ולמרות שלא הצביעו נגד, בפועל אף לא אחד מחברי המפלגה השלישית בגודלה בכנסת הרים ידו בעד ההצעה, מה שהיה מוביל לנצחון מוחץ.

משמעת קואליציונית שהוטלה על כל מפלגות החברות בממשלה הובילה את כל נציגי מפלגות ‘כולנו‘ ו’הבית היהודי‘ להצביע נגד ההצעה.

דווקא ב’ליכוד‘, המפלגה הגדולה בכנסת וזו של שר המשטרה גלעד ארדן, רבים מהתומכים באג’נדה שלא יכלו להצביע בעד, תרמו למאמץ כשלא הופיעו להצבעה בכלל, כולל שרים בכירים ביניהם חיים כץ, גילה גמליאל, צחי הנגבי ועוד.

אם היו חברי האופוזיציה מהמפלגות המוסלמיות ואלו של ‘יש עתיד’ משתתפים אפילו בחלקם בהצבעה בעד, היתה יכולה להירשם היום היסטוריה במדינת ישראל.

ח”כ שרן השכל יוזמת החוק התנהלה באומץ רב ונדיר למדי בנוף הפוליטי, כשלמרות התנגדות מפלגתה הפרה את המשמעת הקואליציונית והצביעה בעד ההצעה.

ממובילי המאבק נמסר כי “הכנסת הראתה היום שהחלטות חשובות מתקבלות בחדרי חדרים ללא שקיפות ושמשחקים פוליטיים עולים על עקרונות וצדק. הישג אחד נרשם כבר לזכותנו בדמות הבטחת השרים לבטל רישומים פליליים של שימוש עצמי בקנאביס מן העבר, אך הדרישות הבסיסיות לבטל את עבריינות צרכני הקנאביס הנורמטיביים בחוק לא צלחו. אנו נמשיך את המאבק כדי לסמן הישגים נוספים עד שתוגש הצעת החוק הממשלתית של ארדן ועד אז נחריף את המאבק כנגד אלו שחושבים שראוי להגדיר צרכני קנאביס כעבריינים פליליים בחוק.”

ההצבעה המלאה:

הצבעה בעד נגד חברי כנסת אי הפללה
רשימת חברי הכנסת שהצביעו בעד ונגד הצעת החוק לאי הפללה (נגד – באדום)

ההצבעה:

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר